Jak se stát instruktorem P2P kurzu

Barbora Drobíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 22, 2017

Abychom se v tématu vyznali, je dobré si nejdříve vysvětlit termíny, které jsou v kontextu P2P používány.

Peer-to-peer pedagogika nebo také P2P se zabývá možnostmi vzájemného vzdělávání lidí v učících se komunitách. Na základě metody P2P vznikla P2P Univerzita, zkráceně P2PU. Dnes je to nezisková organizace — online otevřená učící se komunita, která umožňuje provozovat online kurzy na zvolená témata (podle Wikipedia — Heslo Peer to Peer University, 2017).

V souvislosti s možnostmi výuky v rámci učících se komunit se v současnosti pro pojmenování této specifické pedagogiky (zabývající se teorií P2P vyučování) používají termíny „peeragogy“ nebo též „paragogy“ — viz blíže heslo v rámci EdTechReview — http://edtechreview.in/dictionary/261-what-is-peeragogy.

Koncept P2P je založen na následujících principech (volně podle EdTechReview, c2017):

1) Umožnit lidem napříč kontinenty využívat informační technologie pro vzájemné učení. Důležitou součástí tohoto principu je fakt, že lidé participující na P2P většinou vykazují vysokou míru sebemotivace pro celoživotní učení.

2) Učení je sociální, aktivní a neustálý proces.

3) Vzájemné učení má hlubokou historii. Schopnost učit se nápodobou a navíc učit ostatní to, co sami již umíme, je základem lidské kultury. Jsme lidé, protože se vzájemně učíme.

4) Je nasnadě, že s dnešními technologickými možnostmi a jistou dávkou porozumění, jak s nimi zacházet, lze organizovat své kurzy online.

Blíže k dalším definicím „peeragogiky“ — viz např. článek What is Peeragogy — https://arenastudies.wordpress.com/2012/01/28/what-is-peeragogy/.

P2P kurzy je možné organizovat na zcela libovolná témata. P2PU uskutečnila již kurzy na témata technologická, zdravotní, literární, či témata týkající se otevřené vědy, sociálních inovací, strategického myšlení apod.

Jak se stát instruktorem P2P kurzů

Philipp Schmidt — jeden ze spoluzakladatelů P2PU — hovoří v rozhovoru — https://www.useopus.com/note/LM1SnA — o tom, jak jsou kurzy organizovány a kdo v rámci P2PU v kurzech učí. Zejména je nutné říct, že on sám spíše využívá pojmenování „studijní skupiny“ nebo „učící se komunity“. Termín kurz vyvolává totiž v lidech očekávání, že budou běžně vyučování. V rámci P2P komunit však dochází spíše ke vzájemné komunikaci na zvolené téma a ke vzájemnému obohacování členů komunity od sebe navzájem. Každý má většinou těm ostatním co říct, každý ví něco k tématu a může přispět.

Pokud má učící se komunita svého učitele, je to spíše facilitátor diskuse, kouč kurzu, který ukazuje směr a umožňuje diskusi a rozvoj. Může to být pedagog z univerzity, stejně jako zkušený praktik daného oboru.

Philipp Schmidt podotýká, že nejlepším učitelem kurzu je ten, kdo se sám chce něco naučit a pro danou problematiku založí kurz. Sám by třeba nezvládl přečíst několik knih na téma, které ho zajímá, ale vzájemně ve skupině si mohou lidé práci rozdělit a navzájem se pak obohacovat novými znalostmi a vzdělávat se v daném tématu.

Shrnutí

P2P je tu pro lidi, kteří mají vysokou míru sebemotivace pro celoživotní učení, rádi se vzdělávají a aktivně se na učení podílejí. P2P není náhradou běžného formálního vyučování, ale může být jeho velmi vhodným doplňkem. P2P pro chod kurzů nevyžaduje vystudované pedagogy. Dobrými instruktory mohou být stejně tak i studenti, kteří mají motivaci naučit se něco víc, než jen to, co se musejí učit v běžném formálním vzdělávání. P2P však mohou využít i pedagogové, kteří by rádi umožnili studentům vzdělávání i v dalších oblastech, na něž se při běžném formálním vzdělávání již nedostává čas.

Co takhle si založit malou P2P univerzitu informační vědy :-)?

Použité a doporučené zdroje

Peer Education: Training of Trainers Manual [online]. UN Interagency Group on Young Peoples Health Development and Protection in Europe and Central Asia, Sub-Committee on Peer Education. [cit. 2017–03–22]. Dostupné z: http://lft.ee/admin/upload/files/Peer%20education%20training%20materials%202003%20eng.pdf.

Peer to Peer University. In: Wikipedia, the free encyclopedia. Wikimedia, last modified 2017–02–25 [cit. 2017–03–22]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Peer_to_Peer_University.

SCHMIDT, Philipp. P2PU: Learning for everyone, by everyone, about almost everything [online video rozhovor s Philippem Schmidtem]. [cit. 2017–03–22]. Dostupné z: https://www.useopus.com/note/LM1SnA.

The Peeragogy Handbook [online]. Editorial Board Joseph Corneli et al. Founded by Howard Rheinhold. 3rd edition. Jointly published by PubDomEd and Pierce Press, c2012–2016 [cit. 2017–03–22]. ISBN 978–0–9960975–1–2. Dostupné z: http://metameso.org/~joe/docs/peeragogy-3-0-ebook.pdf.

What is Peeragogy?. Editorial Team. In: EdTechReview [online]. Delhi, India: EdTechReviewTM, [cit. 2017–03–22]. Dictionary. Dostupné z: http://edtechreview.in/dictionary/261-what-is-peeragogy.

What is Peeragogy?. In: Arenastudies [online], 2012–01–28 [cit. 2017–03–22]. Dostupné z: https://arenastudies.wordpress.com/2012/01/28/what-is-peeragogy/.

--

--