Jakou roli plní e-portfolia ve vzdělávacím procesu?

Pavla Sládková
EDTECH KISK
Published in
3 min readJul 12, 2023

V oblasti vzdělávání, je pro jedince důležité, aby si uvědomoval svou vlastní cestu vzdělávacím procesem. Student by měl mít přehled o svých zkušenostech, dovednostech a znalostech, které v procesu vzdělávání získal. K tomuto může studentovi sloužit výroba jeho osobního studentského e-portfolia, kde navíc má student možnost i tyto své znalosti prezentovat.

„Portfolio je uspořádaný soubor prací žáka sebraný za určitou dobu výuky, který poskytuje rozmanité informace o jeho zkušenostech a školních výsledcích.“(Národní pedagogický institut, 2021)

E-portfolio může být definováno jako soubor elektronických dokumentů nebo jiných digitálních objektů, kterými student reprezentuje jeho individuální zkušenosti, dovednosti a znalosti, které tak uceleně prezentuje v digitálním prostředí. Například v prostředí internetu, kde mohou být propojena webovými odkazy s jinými stránkami. (Národní pedagogický institut, 2021)

Jaké druhy portfolií se ve vzdělávání objevují?

Studentská e-portfolia ve vzdělávání mohou být dělena do kategorií podle funkce, pro kterou byly vytvořeny. Existují následující tři kategorie:

1. Prezentační (Výběrové) portfolio

Prezentační portfolia slouží studentům k představení jejich vybraných nejlepších prací. Jejich tvorba bývá z pravidla určená k prezentování studijních výsledků, například pro zaměstnavatele nebo další stupeň vzdělávání.

2. Sběrné portfolio

Oproti tomu pracovní portfolio slouží převážně k sebehodnocení studenta. Student tento typ portfolia často využívá k zhodnocení svého procesu učení za určité časové období. Tento typ portfolia obsahuje všechny studentovy osobní poznámky, připomínky a mapování probíraného tématu, za určité časové období.

3. Pracovní portfolio

Další druh portfolia tvoří pracovní portfolium, která často slouží i jako nástroj pro učitele nebo lektory. Studenti do něj zaznamenávají své pokroky a učitel má tak možnost sledovat, jak se jeho práce vyvíjela a jaké silné nebo slabé stránky studentův proces poznání má.

4. Dokumentační portfolio

Je to typ portfolia, který „obsahuje práce, které dokumentují žákův vývoj vzhledem k cílům vzdělávání, žák na něm spolupracuje s učitelem.“ (Národní pedagogický institut, 2021)

Jaké přínosy může mít vedení portfolia pro žáka?

Jako hlavní pozitivum můžeme vidět především v tom, že portfolia tvoří nástroj pro sebereflexi studenta. Dále mu může sloužit jako nástroj k rozvoji některých schopností nebo dovedností, především organizační schopnosti, rozhodovací schopnosti, individualitu a osobní rozvoj.

Tato je reflektováno i ve výzkumu od autorů Zhang a Tur (2022), kde portfolia hodnotí následovně. „Jako multifunkční nástroj může e-portfolio poskytnout příznivé vyhlídky pro začlenění technologií do vzdělávání; kromě toho, že se jedná multimediální kontejner, slouží e-portfolia také ke zlepšení studentovi zkušenosti se vzdělávacím procesem tím, že studenta staví do centra učení a podpory metakognitivní schopností, jako je stanovování cílů, identifikace strategie a reflexe učení.“

Zdroje:

Národní pedagogický institut. Portfolio žáka jako nástroj formativního hodnocení [online]. 2021 [cit. 25.06.2023]. Dostupné z: https://zapojmevsechny.cz/landing-pages/detail/portfolio-zaka-jako-nastroj-formativniho-hodnoceni#zd

Zhang, Peng a Tur, Gemma. Educational e-Portfolio Overview: Aspiring for the Future by Building on the Past. In: IAFOR Journal of Education [online]. 2022, 10(3), 51–74 [cit. 25.06.2023]. Dostupné z: https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1372508.pdf

[1] originální znění: „As a multifunctional tool, an eportfolio can provide beneficial prospects for incorporating technology into education; in addition to being the multimedia container, it also serves to improve students’ learning experiences by putting the student at the centre of learning and supporting crucial metacognitive abilities like goal setting, strategy identification, and learning reflection.“

--

--