Jazyky 💬 a videohry 🖥️

Marek Tyleček
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 5, 2023
Photo by Fredrick Tendong on Unsplash

Jedna z mnoha věcí, za které jsem sourozencům vděčný je to, že když jim menší verze mě začala více znepříjemňovat život, tak mě posadili před počítač s “vláčky” v angličtině s nadějí, že to upoutá veškerou mou pozornost. Jednalo se o velmi účinnou strategii a její důsledky mě provází až do dnes, jelikož hraní videoher se stalo jedním z mých zájmů. Na jedné straně jsem se při dorůstání setkával s názorem, že tento koníček je ztráta času, zároveň jsem se však pozastavoval nad tím, že jedním z prvků spojující naprostou většinu žáků na pokročilém semináři z angličtiny v septimě byly videohry. Nechci se zde pouštět do celkové obhajoby videoher, ale rád bych se zaměřil na jednu ze světlých stránek, se kterou se v mnoha různých formách můžete setkat při studiu (nejen) jazyků — učení se hrou, aneb spojení příjemného s užitečným.

“Hry” v širším významu slova jsou používány již desítky let v jazykových třídách a můžeme se bavit o určitém spektru. Na jednom konci spektra jsou digitalizované verze těchto “třídních her”, viz kvízy jako Kahoot, které sice nebyly primárně navrženy pro výuku jazyků, ale přináší do hodin motivační prvek soutěžení a odměňují za rychlost a přesnost. Na konci druhém jsou plnohodnotné videohry, které stejně tak nebyly určeny pro studium jazyků, ale spíše pro zábavu. [1]

Jak je ale tedy možné, že videohry, i když nejsou původně výukové, mají pozitivní vliv na naučení se jazyka [2, 3, 4]?

  • Opakování: opakování slov je nepostradatelné pro jejich dlouhodobé zapamatování. Vzhledem k tomu, že každá hra má svá hlavní témata, postavy, události a další opakující se prvky, tak se v průběhu hraní hráč setkává s podobnou slovní zásobou, kterou si díky tomu utvrdí.
  • Jde o “život”: Pokud hráč nerozumí tomu, co se ve hře děje, tak s největší pravděpodobností v ní přijde o život nebo o herní peníze a předměty. Voilà — výborná motivace.
  • Učení se v kontextu: Ve hře se hráč stále pohybuje ve virtuálním světě, kde se slovíčka (jako názvy předmětů, schopností, míst) a gramatika objevují v dialozích nebo třeba ve vysvětlivkách — tedy poslouchá a čte vše v daném kontextu, což učení se pomáhá, obzvláště když je v průběhu herního příběhu ještě k tomu odměňován.
  • Pozitivní asociace: Pokud tomu, kdo se učí daný jazyk, přijdou zavedené výukové metody otřelé a těžko se hledá motivace, tak právě videohry mohou nabídnout příjemné ozvláštnění studia díky pozitivní asociaci s hraním. [5, 6]

Sám jsem se díky hře The Witcher 3, kterou jsem nejdříve hrál v angličtině, dostal k polštině, která mi prvně přišla jako vtipná čeština a nyní je to jeden z mých nejoblíbenějších jazyků. Zároveň si díky široké nabídce jazykových verzí mohu také procvičit francouzštinu nebo od nedávna si také v Genshin Impactu zlepšuji čtení a poslech v čínštině, kdy hraní sice není tak pohodlné jako v angličtině, ale pocitově se tak mohu vrátit do dětství, kdy jsem i angličtině nerozuměl dobře. Ne u všech her jsou vždy dostupné třeba i světové jazyky (jako španělština, francouzština nebo čínština), ale díky velkému množství her je naštěstí nabídka široká.

Při čtení článku o studijním designu se zapojením rozpoznání řeči [7] mne napadlo, že do budoucna by rozpoznání řeči mohlo ve videohrách být používáno pro více pohlcující zážitek a zároveň pomoci se studiem jazyků, kdy by se například pro seslání kouzla musel hráč naučit jistou formuli, nebo při komunikaci s postavami z jiného kontinentu použít jistý jazyk.

[1] CHUN, Dorothy M. Current and Future Directions in TELL. Journal of Educational Technology & Society. 2019, roč. 22, č. 2, str. 14- 25. Dostupné na WWW: <https://www.jstor.org/stable/26819614>.

[2] JENSEN, Signe Hannibal. Gaming as an English Language Learning Resource among Young Children in Denmark. CALICO Journal. 2017, roč. 34, č. 1, str. 1–19. Dostupné na WWW: <https://www.jstor.org/stable/90014675>.

[3] KLÍMOVÁ, Blanka a KACETL, Jaroslav. Efficacy of Computer Games on Language Learning. The Turkish Online Journal of Educational Technology. 2017, roč. 16, č. 4. Dostupné na WWW: <https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1160637.pdf>.

[4] BRICK, Billy. Blending Video Games Into Language Learning. International Journal of Computer-Assisted Language Learning and Teaching. 2017, roč. 7, č. 4. Dostupné na WWW: <https://www.academia.edu/36829516/Blending_Video_Games_Into_Language_Learning>.

[5] STIMOLA, Maureen. Learn or Die! 5 Epic Ways to Learn Languages by Playing Video Games. FluentU. 2022 [cit. 2023–04–04]. Dostupné na WWW: <https://www.fluentu.com/blog/language-learning-video-games/#toc_13>.

[6] LEWIS, Ramsay. IS IT POSSIBLE TO LEARN A LANGUAGE PLAYING VIDEO GAMES? Pimsleur. [cit. 2023–04–04] Dostupné na WWW: <https://blog.pimsleur.com/2020/07/08/learn-a-language-playing-video-games/>.

[7] CHEN, Chih-Hung, KOONG, Chorng-Shiuh a LIAO, Chien. Influences of Integrating Dynamic Assessment into a Speech Recognition Learning Design to Support Students’ English Speaking Skills, Learning Anxiety and Cognitive Load. Educational Technology & Society. 2022, roč. 25, č. 1, str. 1–14. Dostupné na WWW: <https://www.jstor.org/stable/48647026>.

Tento text vznikl jako příprava na 7. přednášku Technologie ve vzdělávání, vzdělávání v technologiích — jak technologie mění obsahy i formy vzdělávání v rámci předmětu Učící se společnost vyučovaném na KISKu (MUNI).

--

--