Je Like House správným vzorem pro mládež?
Už téměř měsíc mohou čeští diváci sledovat reality show Like House, kterou každý všechní den v podvečer vysílá televize Prima. Od devatenáctého dubna ukazuje sedm českých influencerů v půlhodinových blocích, jak probíhá jejich — z velké části virtuální — život ve vile nedaleko Berouna. Jsou ale účastníci Like House, zvaném jako současná verze Vyvolených, skutečně reprezentací České influence scény?
Influencer
(-ka) — člověk, který ovlivňuje významné množství lidí. Většinou se jedná o youtubery, instagramery a další lidi, kteří jsou známí, sleduje je na sociálních sítích významný počet lidí nebo fanoušků. Influenceři ale nejsou jen pouze v řadách profesí vzniklých až spolu se sociálními sítěmi, ale i mezi lékaři či výzkumníky.
Na rozdíl od show Vyvolení se ale influenceři vracejí na víkendy domů, příjíždějí zpět v pondělí ráno a každý den dostávají úkoly od virtuální asistentky Lusíi — bluetooth repráčku s písmenem L. Sami účastníci na konci každého dílu rozdávají svým spolubydlícím jeden dislike — záporný hlas a dva likes — kladné hlasy. Jejich hlasování je ale dost bezvýznamné, o výherci půl milionu korun totiž rozhodnou svými hlasy televizní diváci v aplikaci Oukee.
Na Československé filmové databázi se Like House „pyšní“ hodnocením pouze 5 % — většina hodnotících show označila místo hvězdiček jako „odpad“. Mezi výtkami se nejvíce opakuje nerozmanité obsazení, návraty účastníků domů a neustálá přítomnost štábu — na rozdíl od zmiňovaných Vyvolených, což podle komentátorů snižuje autenticitu a dramatičnost.
V prvních dílech jsme v podstatě neustále jen viděli, jak se účastníci opíjejí, koukají se neustále do telefonů, fotí se nebo natáčejí, zatímco jsou většinou polonazí. Je nutné podotknout, že pořad je vysílán v podvečer, některé záběry by se tedy vůbec v tuto dobu na televizních obrazovkách neměly objevit.
Soutěžící si zatím zdá se neuvědomují, že jejich výhra závisí na divácké přízni. Tu si kromě běžného života v luxusní vile mohou soutěžící získat při plnění takzvaných výzev neboli soutěžních úkolů, které mají ukázat jejich pravý charakter. Televize Prima tím ale vnucuje divákům představu, že nejúspěšnější je ten, kdo získá nejvíce lajků — které získá tím, jak se umí dobře prodat a jak dobře vypadá.
Nutno podotknout, že největšími konzumenty tvorby těchto influencerů — a také show Like House — jsou mladiství. Vyvstává tedy otázka, jestli si influenceři uvědomují, jaký mají vliv na svoje sledující, kterých jsou stovky tisíc. Zda-li jsou jim správným vzorem, když v televizi mluví sprostě, chodí polonazí, neustále řeší kauzy kdo s kým měl milostný poměr a pomlouvají se na téměř všech sociálních sítích.
Možná mají influenceři kvůli i jejich nízkému věku právo si tyto skutečnosti neuvědomovat, ale proto by měla svoji roli sehrát televize Prima a její produkce, která by měla vyfiltrovat, co na televizní obrazovky vpustí.