Jiná tvář technologií, jež mění vzdělávání

Jana Sklenářová
EDTECH KISK
Published in
4 min readMay 13, 2020
source: Unsplash

On-line vzdělávání”, “digitální technologie”, “virtuální třídy”, “vzdálený přístup”, „výuka v kyberprostoru” jsou termíny patřící mezi slovní spojení, dnes skloňovaná na denním pořádku a věřím, že si je pomalu osvojují všechny věkové skupiny, včetně seniorů. Jak již bylo mnohokrát vyřčeno, bohužel/bohudík — je na vnímání každého jedince, ještě nedávno spíše teoretizované on-line vzdělávání přešlo velmi náhle v praxi, a dovoluji si tvrdit, že velká část populace na tento způsob výuky nebyla připravena a byla hozena do vody, a velmi úspěšně se z velké většiny mohla naučit plavat. Ne všichni ale tu možnost měli.

Distanční způsob výuky, proto může přinést velké nerovnosti ve vzdělávání. Uvědomila jsem si, jak pravdivé je přísloví: „Sytý hladovému nevěří“, přeneseně, jedinci, rodiny s dětmi školou povinnými, kteří mají doma zajištěno internetové připojení a jsou vybaveni PC, notebooky či tablety si ani neuvědomují, že toto není samozřejmostí. Mmnohdy je ani nenapadne, jak moc je pro některé děti obtížné mít zajištěn přístup ke vzdělávání v on-line prostředí. Představme si průměrné rodiny, kde mají např. tři děti, rodiče pracují z domu, popř. chodí do práce. Jenom s těží se jim podaří zajistit, abych každé dítě mohlo pracovat online, připojovat se k různým konferencím, výukách, stahovat si studijní materiály či plnit online úkoly, testy, nebo zkrátka mít “svůj koutek” pro učení. Jak moc si společnost uvědomuje propast ve vzdělávání, která se zavedením distančního vzdělávání musí projevit?

Platí, že na vzdělávání má právo každý bez rozdílu. Je vůbec možné, aby toto společnost mohla zajistit za jakýchkoli okolností? Období krize COVID-19 nám ukázala, že tomu tak rozhodně není. Společnosti, a to celosvětově, současná krize nastavila zrcadlo, jež zobrazilo nedostatky. Nedostatky v podobě nerovností, které společnost sama nemá v moci změnit ze dne na den, kdy knihovny, poskytující informace a internetová připojení zdarma a bez rozdílu, byly také nuceny nabízené služby přerušit.

Moc krásný článek na toto téma napsala Markéta Sedláková (pozn. na Pedagogické fakultě MU koordinuje doučování v sociálně znevýhodněných rodinách) „Děti ze znevýhodněných rodin teď ze vzdělávání vypadly“. Jak sama říká: “ vzdělávání v době krize bohužel ještě více rozevře nůžky v českém vzdělávacím systému”. Autorka ovšem situaci vnímá jako příležitost pro podpoření vzdělávacího systému. Mezi znevýhodněné rodiny řadí jak ty ekonomicky slabé, tak taky rodiny cizinců, žijící na území České republiky, kdy rodiče mnohdy neumí česky a svým dětem nejsou schopni pomoci se zadávanými úkoly. Zmiňuje tisk učebnic v angličtině. Jedná o inovativní metodu, která rodinám cizinců může pomoci nejenom při vzdělávání dětí, ale i výuce českého jazyka jejich rodičů.

Při on-line vzdělávání a pobytu v kyberprostoru by se nemělo zapomínat ani na zdravotně znevýhodnění jedince. Nemám však nyní na mysli dlouhodobé znevýhodnění, či vrozené vady. Zhruba před měsícem jsem měla zdravotní komplikaci se zrakem, kdy jsem dva dny musela mít zavřené oči. Náhle jsem si uvědomila, že nemám možnost nic přečíst, nic napsat, nic nového se dozvědět, pokud neberu v potaz zprávy z rádia či zvuk z televize. Ano, máte pravdu, digitální technologie jsou vybaveny reproduktory, mikrofony, ale jen velmi těžko se tato zařízení ovládají, pokud nejste zvyklí je ovládat pouze hmatem tzv. poslepu. Zkrátka byla jsem odříznutá od světa poskytujícího vzdělávání, naštěstí pro mě, pouze na pár dní.

Tímto způsobem bychom mohli pokračovat stále dál a dál … Ale abych nekončila tak pesimisticky, je dobré si uvědomit, že díky COVID -19 vzniklo mnoho otevřených zdrojů, které jsou nabízeny zdarma celé učící se společnosti, každý si může najít to své. Aby byla zajištěna distribuce i mezi ekonomicky slabší rodiny/jedince, značná část z nich byla převedena do televizního veřejno-právního vysílání. Vzniklo mnoho webů, které získaly můj obdiv, ráda bych zmínila ty, jež se zaměřují na seniory, protože i ti patří mezi opomíjenou skupinu při on-line vzdělávání:

  • ELPIDA, která je tu primárně pro seniory a pomáhá nám měnit pohled na stáří
  • Perpetuum — vzdělávání bez hranic od společnosti SCIO, Magazín Perpetuum je pro všechny, které zajímá vzdělávání 21. století; mimo jiné poskytuje tipy na online aplikace, zapojující do vzdělávání také prvky gamifikace, např.:
  • - Psaní hravě nabízí online kurz, díky kterému se děti mohou naučit psát všemi deseti
  • - Storyboardthat.com, kde se studenty můžete vytvářet skvělé komiksy
  • - Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem
  • - Zlepšit si své kritické myšlení umožňuje portál Trainbra.in.

Zdroje:

--

--