Jsem starší 18ti let → pokračovat

Lucie Opalkova
EDTECH KISK
Published in
6 min readJun 15, 2020

Také se Vám někdy zdá, že jste tohle políčko nějakým záhadným způsobem přehlédli, protože jste se objevili na stránkách, kde je toho ukázáno více než dost? Má osobní zkušenost s tímhle pocitem je skoro každodenní. Jen při pouhé návštěvě instagramu se po pár kliknutích dostanete k obsahu, který, jak by se zdálo, už by měl patřit na úplně jiné webové stránky.

Obecně je cenzura definována jako kontrola a omezování sdělovaných informací prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků. Druhů cenzur je několik : náboženská cenzura, autocenzura, politická cenzura, cenzura školních učebnic atd. Týká se jak veřejných projevů a tiskovin, tak i internetu. Cenzura na internetu má za úkol filtrovat obsah ve vyhledávání např.: určitá klíčová slova nebo názvy událostí, které jsou předmětem cenzury a blokovat nevhodné servery a webové stránky. Vydávám se tímto směrem, protože se chci v příspěvku věnovat konkrétně cenzuře na Instagramu.

Instagram je sociální síť, která vznikla za účelem sdílení fotografií a kratších videí ať už amatérských či uměleckých. Připojit se může každý, kdo má telefon nebo počítač a přístup k internetu. Mohou to být děti ve věku od 6ti let až po 90ti leté seniory. V tomto případě, kdy není přístup věkově omezený, by síť měla být bezpečná. Tak se i samotný Instagram profiluje .

Ještě před 100 lety bylo opovážlivé odhalit ženské kotníčky a muži si lepili do skříněk obrázky nakreslených žen v “odvážných” šatech nad kolena. Doba se posunula a je pochopitelné, že lidé ve 21. století zahazují stud a chtějí ukázat a vidět více. Proto můžeme na Instagramu kromě obrázků přírody a zvířátek vidět i fotky lidí ve spodním prádle i beze spodního prádla, pouze s emotikony zakrývajícími určité části těla. Nahé fotografie jsou na platformě zcela zakázány, vyjímku tvoří pouze umělecká díla, kojící ženy a sochy. Instagram se asi před rokem rozhodl zatočit s obsahem, který porušuje zásady komunity. Před tímto zásadním krokem, mohl uživatel zveřejnit na instagramu jakoukoli fotografii, která byla byla ponechána bez kontoroly. Smazána byla až po jejím nahlášení kvůli nevhodnému obsahu a po několika dnech. Takže jinými slovy: kontrola příspěvků závisela na samotných uživatelích.

Instagram tedy zavedl cenzuru příspěvků . Jedná o příspěvky s nevhodným obsahem, které sice neporušují Zásady komunity , ale jejich šíření je nežádoucí. Taková fotografie nemusí vyloženě zobrazovat sexuální akt nebo nahotu, ale stačí, aby jen evokovala sexuální myšlení. K omezení šíření těchto informací, si Instagram vytvořil tři úrovně obsahu fotografií. Princip je takový, že školení moderátoři takový obsah označí vždy jednou z kategorií: první kategorie se nazývá Recommendable — zcela nezávadný obsah vhodný k doporučení, druhá nese název Non — Recommendable, tedy obsah, který neporušuje Zásady komunity a na platformě dále zůstane, pouze zmizí z doporučených a z filtrování podle hashtagů. A třetí kategorie Violating — příspěvky porušující zásady, odstraní se ze sítě.

Zdroj: focus-age.cz

Díky tomuto systému třídění příspěvků, už nenajdete pod hashtagy jako #naked #breasts #stripper a další, žádné závadné fotografie či videa. Moc jsem nevěřila tomu , že by to měl Instagram opravdu tak dobře ohlídané, a tak jsem si sama zkoušela jeden z hashtagů vyhledat a byla jsem mile překvapena.

Avšak i tahle opatření dokáží uživatelé Instagramu rychle a snadno obejít a příspěvky se sexuálním obsahem se rychle začínají šířit pod novými hashtagy a lze je snadno vyhledat. Z tohoto důvodu se boj mezi administrátory a uživateli zdá jako nekonečný běh.

Free The Nipple

I když by se mohlo zdát, že lidé cenzuru, zejména nahoty, vnímají jako dobrou věc, jelikož se tak sociální sítě stavají bezpečnějšími, našli se i takový, kteří byli nespokojeni. Kampaň Free The Nipple vznikla jako “protest” proti cenzurování a odstraňování fotografií s odhalenými ženskými bradavkami v roce 2012 (o dva roky později vznikl i stejnojmenný film). Nejen na Instagramu, ale i na sociálních sítích jako Facebook nebo Twitter se začaly šířit fotky nahých ženských prsou. Ženy a dívky po celém světě takto demonstrovali za to, že ženské bradavky jsou úplně stejné jako mužské, a proto není potřeba dělat rozdíly a zakrývat je. Do kampaně se zapojilo i mnoho známých osobností jako Miley Cyrus nebo Naomi Campbell. Touhle kampaní, ženy zvítězily alespoň v tom, že soicální síť Facebook přestala cenzurovat fotky kojících žen. Dříve totiž bradavky na takových fotografiích byly vyhodnocovány jako pornografický prvek.

The New York Times článek, který se o 7 let později od kampaně zabývá otázkou, zda-li Instagram někdy povolí přidávat fotky bez cenzury bradavek. https://www.nytimes.com/2019/11/22/arts/design/instagram-free-the-nipple.html

Trailer k filmu Free The Nipple: https://www.youtube.com/watch?v=eX8czRjkaBI

Citlivý obsah

Dalším obsahem který podléhá cenzuře již delší dobu, je v angličtině tzv. “sensitive content”, jedná se o příspěvky, které by mohly někomu připadat jako znepokujíjící či děsivé. Jsou to většinou fotografie na kterých je zobrazeno násilí (na lidech i zvířatech), zranění nebo nesnášenlivost.

Cenzura takových příspěvků není automatická. Probíhá při samotném vkládání příspěvku uživatele na síť. Ten sám označí obrázek jako objekt s citlivým obsahem (sensitive photo). Takový příspěvek se potom zobrazí jako rozmazaný s nápisem: “Sensitive content. This photo contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing.” Po tomhle upozornění znova kliknete na obrázek a ten se Vám zobrazí. Takovýto postup cenzurování by se měl brzy aplikovat i na již zmíněné příspěvky s erotickým obsahem.

Krátké video ke shlédnutí :) https://www.youtube.com/watch?v=JhPBzV3udh0

Už několikrát jsem sama narazila na tyhle “rozmazané fotky”, někdy se na nich opravdu nacházely ne zrovna příjemné objekty (např. sebepoškozování). Jednou se mi dokonce stalo že jsem si prohlížela fotky jako obvykle, upozorňuji, že se na nich nenacházelo nic citlivého či znepokojujícího, ale i přesto, z nějakého důvodu mi vyskočilo okénko “Můžeme Vám pomoct? Příspěvky se slovy nebo tagy, které často hledáte, povzbuzují chování, které škodí nebo může vést ke smrti. Pokud prožíváte těžké období, rádi vám pomůžeme” . Hodně mě to překvapilo, protože jsem netušila souvislost mezi mými doporučenými obrázky, ani to, že instagram takovou podporu poskytuje.

Nepravdivý obsah

I v této oblasti Instagram podniká opatření. Aby zabránil šíření nepravdivých informací a desinformací vytvořil novou funkci, která, stejně jako u citlivého obsahu, fotku rozmaže s upozorňujícím nápisem “False information. Checked by independent fact checkers”, opět se k fotografii dostanete po dvojím kliknutí. Stejné opatření je zavedeno i na facebooku. Na obou sociálních sítích totiž zájmové skupiny šíří nepravdivé informace za účelem ovlivnit další uživatele. Může se jednat o náboženské nebo politické zájmy. Tahle ochrana před šířením desinformací pracuje na základě algoritmu, který takový obsah vyhledává a poté vyhodnocuje. Pokud nepravdivý obsah chcete sdílet, tak vás Instagram první upozorní na šíření desinformací. Pak je už jen na Vás zda ve sdílení budete pokračovat či ne.

Dalším, nyní aktuálním, prvkem, který se Instagram snaží odhalit a odsranit, jsou příspěvky související s nákazou Covid-19. Cílem této aktualizace zásad komunity, je ochránit uživatele před zněužitím v souvislosti s touhle nemocí. Jedná se především o prodej roušek, které jsou za vysokou cenu a slibují zázračné účinky a složení materiálu, a o další ochranné pomůcky. Dále také o desinformace, které by mohli vyvolat nesnášenlivost a násilí.

Opatření je tedy mnoho a stále se inovují a zdokonalují. Administrátoři sociálních sítí mají zájem se závadným obsahem bojovat. Je to sice jako boj s větrnými mlýny, ale aspoň nějaká část obsahu se dá eliminovat. Zálěží jak dlouho ještě cenzura bude potřeba, jak bude v budoucnosti zákony ošetřena. Mám na myslí, že doba jde stále vpřed a třeba za několik desítek let, bude povoleno umisťovat na internet cokoli.

Mým názorem je, že některé věci, jsou příliš. Nechci být sentimentální a říkat, že lidé by se měli s ostatními dělit jen o to hezké, ale pokud někdo sdílí téměř nahou vyzývavou fotku, jaký je jeho cíl? Takové fotky ve většině případů zobrazují ženy. Jaký je tedy cíl ženy, která si vytvoří Instagramový účet, kde sdílí jen vlastní erotické fotky. Ráda se ukazuje a líbí se ji číst “jisté”komentáře od neznámých mužů? Nebo proč má někdo potřebu všem ukázat fotku, na které se nachází prvky sebepoškozování? Očekává lítost nebo je to volání o pomoc? Desinformační a propagační příspěvky, jsou ve svém cíli jasné, chtějí ovlivnit. Ale záměr ostatních? To je na zamyšlenou.

Jen pro zajímavost :) Video o všeobecné cenzuře na internetu https://www.jaknainternet.cz/page/2540/cenzura-internetu/

Zdroje:

Instagram zavádza cenzúru. Bojuje proti nahotinkám. Gaudeo ~ Online magazín pre vzdelaných a zvedavých [online]. Dostupné z: https://gaudeo.sk/instagram-cenzura/

Jak na Internet — Cenzura Internetu. Jak na Internet — Jak na Internet [online]. Copyright © 2020 CZ.NIC, z. s. p. o. [cit. 12.06.2020]. Dostupné z: https://www.jaknainternet.cz/page/2540/cenzura-internetu/

Will Instagram Ever ‘Free the Nipple’? — The New York Times. The New York Times — Breaking News, World News & Multimedia [online]. Copyright © [cit. 12.06.2020]. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2019/11/22/arts/design/instagram-free-the-nipple.html

YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2020 Google LLC [cit. 12.06.2020]. Dostupné z: https://www.youtube.com/

PR a digitální agentura s garancí výsledku | Focus Agency. PR a digitální agentura s garancí výsledku | Focus Agency [online]. Copyright © 2020 PR a digitální agentura Focus Agency, s. r. o. [cit. 12.06.2020]. Dostupné z: https://www.focus-age.cz/

--

--