Jsou děti opravdu ztraceny „v síti“?

Denisa Walterová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 21, 2020

Do popředí debat se v poslední době, a to i díky dokumentu V síti, dostává bezpečí dětí na internetu. Díky online výuce se navíc zvyšuje čas trávený na počítači. Jaké má mladší generace nástroje pro zvládání nebezpečí online obsahu?

V první řadě existuje velké množství institucí, které se touto problematikou zabývají, jedná se například o KYBEZ, platformu kybernetické bezpečnosti, nebo Centrum kybernetické bezpečnosti.

Mnoho škol pak má pro žáky připravené Desatero bezpečného internetu. Často velmi podobné tomu, které najdeme na stránkách Bezpečný internetu.

Desatero se se snaží pokrýt širokou škálu nebezpečí, které mohou děti na internetu ohrozit. Upozorňují na nebezpečí odhalení osobních údajů, zdůrazňují, jak důležité je neudávat nikomu své osobní údaje, dotýká se nebezpečí virů, ale i důležitosti ověřování informací získaných na internetu.

Stránky bezpečný internet pak nabízí i pomoct v různých situacích.

I přes tyto možnosti jsou u nás čísla dětí, které se baví či dokonce sejdou s cizím člověkem, vysoká.

Podle výzkumu EU Kids Online 2020 jsou české děti dokonce na špičce žebříčku, pokud mluvíme o příjmu zpráv se sexuálním obsahem, ve srovnání s ostatní zeměmi Evropské unie.

Na řadu tak přicházejí rodiče, kteří mohou své potomky navést na bezpečnější cestu internetem.

Na stránce e-bezpečí například vznikl kurz pro rodiče, který ji má usnadnit přístup k informacím, které se týkají kybernetické bezpečnosti pro děti. Informace jsou zhuštěny do několika videí a rodičům tak odpadá nutnost dohledávat si informace různě na internetu či docházet na specializované přednášky.

Jedná se celkem o 6 přednášek, věnující se tématům jako sexting, kyberšikana či základy bezpečnosti pro rodiče, zabezpečení telefonu, počítače a podobně.

To může být ostatně další krok k zabezpečení počítače či telefonu pro dítě. Mnoho služeb totiž v dnešní době nabízí tzv. rodičovský zámek, či speciální mutaci aplikace určenou přímo pro děti.

Tak tomu je například u YouTube Kids, Které umožní nastavení časového limitu, blokování videí (ostatně aplikace sama podle algoritmu automaticky blokuje videa, která označí jako nevhodná) a podobně. Je dokonce možné nastavit tři věkové kategorie děti od nejmenších po starší.

Od firmy Google je pak i další aplikace — Family Link, ta umožňuje podobné nastavení jako YouTube Kids, ale tentokrát v rámci celého zařízení, navíc umožňuje mimo jiné zjištění polohy dítěte.

Podobných možností je celá řada, každý rodič si ale musí uvědomit, že své dítě nemůže chránit věčně, dítě se může v určitém věku snažit tyto ochrany prolomit, nebo jednoduše využije zařízení kamaráda. Důležité je tedy především informovat o všech hrozbách a možnostech, protože není možné děti chránit pořád.

--

--