Jste i vy závislí na technologiích?

Kristýna Kvizdová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 13, 2019
Zdroj

Dokážeme jasně určit, kdy technologie ovládáme my a kdy již ony ovládají nás? Informační technologie se postupně staly nedílnou součástí naší společnosti. A nejen to, technologie vznikají, vyvíjí se a z něčeho, co mělo původně sloužit pro náš prospěch, možná sami vytváříme úplný opak. Tímto příspěvkem bych chtěla navázat na jednu z možností kritiky konektivismu. Konektivismus jako takový je postaven na principech zahrnutí technologií a sociálních sítí do výuky a poznání. S principy konektivismu sympatizuji, můj příspěvek tedy není myšlen přímo jako kritika, ale má sloužit pouze jako upozornění na problém, který může být konektivismem ještě více posílen.

Začněme ale nejdříve těmi kladnými stránkami, které pociťujeme a využíváme každý den. ICT nám otevřely dveře ke světu, který ještě před nedávnem byl pouze v myslích vizionářů. Máme prakticky neomezený přístup k informacím, datům a dalším lidem. Technologie nám pomáhají se rozvíjet, překračovat hranice sebe samých a vytvářet tak další možnosti, které dříve byly nemyslitelné. Nejsme limitováni časem, vzdáleností, a dokonce už ani naší realitou, protože během vteřiny můžeme být tam, kde chceme. Usnadňují nám život, nebojím se tvrdit, že nám jej dokonce v některých případech i umožňují a prodlužují.

Nový standard?

Vedle kladů ale logicky stojí i záporné stránky. Nadužívání technologií je v současnosti hojně diskutovaný problém. V tomto případě poté hovoříme o tzv. netolismu, což je termín používaný pro označení závislosti na virtuálních drogách. Mezi takové drogy můžeme zařadit např. sociální sítě, online nakupování, hry nebo mobilní telefony. Netolismus má na jedince fyzické i psychické dopady. Podívejme se teď např. na sociální sítě. To, jak se prezentujeme na sociálních sítích, můžeme do velké míry přizpůsobit obrazu, který vytvořit chceme. Přidáte příspěvek či fotku a netrpělivě čekáte na reakce. V okamžiku, kdy se dostaví první kladné odezvy, se také dostaví příjemný stav uspokojení. Poznáváte se v té situaci? To jste právě dostali dávku dopaminu, také známého jako hormon štěstí a odměny. Je tedy pochopitelné, že takový pocit chceme zažívat co nejčastěji. Mezi příznaky netolismu patří mimo jiné pocit neklidu při delší době bez technologie nebo připojení k internetu, celkové zhoršování dosavadních mezilidských vztahů nebo ztráta pojmu o čase, který používáním informačních technologií trávíme. Když se ale zamyslíme, netrpí již netolismem podstatná většina moderního světa? Pokud ano, nestává se z něj pomalu nový standard chování?

Zdroj

Při hledání informací k tématu závislosti na technologiích jsem se dostala ke knize Neodolatelné od psychologa Adama Altera. Natolik mě zaujala, že jsem ji hned musela koupit a skoro jedním dechem i přečíst. Autor se v ní zabývá tím, jak behaviorální závislost vzniká (i čím je to biologicky podmíněno) a jak některé prvky ovlivňují náš zážitek. Velmi se mi líbila kapitola o gamifikaci, protože to je něco, co je v konektivistické výuce velmi často využíváno. Ač se to tak možná na první pohled může zdát, kniha dle mého názoru nebyla napsána jako návod na to, jak bojovat s behaviorální závislostí. Má sloužit jako takový eye-opener pro nás všechny, kteří si tuto stránku negativní stránku technologií alespoň trošku uvědomujeme a můžeme tak svůj přístup k nim přehodnotit.

Dobrý sluha, zlý pán

Důležité je si uvědomit, že každý z nás si sám určuje, jak moc nechá technologie prostoupit do svého života a jakým způsobem je bude využívat. Věřím, že pokud se budeme řídit tím, že technologie tu jsou pro nás, a ne my pro ně, dokážeme se posouvat ještě mnohem dál bez toho, abychom přišli o naši lidskou podstatu a o to, co nám technologie nikdy dát nemohou.

Použité zdroje:

SIGERSON, Leif, Angel Y.-L. LI, Mike W.-L. CHEUNG a Cecilia CHENG. Examining common information technology addictions and their relationships with non-technology-related addictions. Computers in Human Behavior [online]. 2017, (75), 520–526 [cit. 2019–03–13]. Dostupné z: https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S074756321730362X?token=FE3CEE3A1FE54EEDF483253B31972C290A4E1DCAF670447545050F1FA7F444094E91587242C60381D58846331E2043E7

ŽUFNÍČEK, Jan. Netolismus. In: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy [online]. [cit. 2019–03–13]. Dostupné z: https://www.msmt.cz/uploads/Priloha_15_Netolismus.doc

VACEK, Jaroslav. Technologické závislosti. Klinika adiktologie [online]. Praha, 2011 [cit. 2019–03–13]. Dostupné z: http://www.adiktologie.cz/cz/articles/detail/566/3246/Technologicke-zavislosti

--

--