(Když) Studenti píší Wikipedii

Kristýna Chytrá
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 10, 2023
Photo by Sigmund on Unsplash

Nejrozšířenější internetovou encyklopedii Wikipedii netřeba blíže představovat. Česky psaná verze má velmi silnou tvůrčí základnu. Dle oficiální statistiky Wikimedia Foundation česká wiki v současnosti čítá více jak půl milion článků (hesel). S takovouto číslovkou se umístila na 28. místě z celkových 330 uvedených jazykových mutací.

Přesto zapálených přispěvovatelů a editorů není nikdy dost a stále se hledají nové možnosti, jak rozšířit tyto řady aktivních uživatelů, kteří by se na tvorbě kvalitního obsahu Wikipedie rádi podíleli. Jedním ze současných problémů editorství je, že mnoho wikipedistů se zaměřuje jen na určitý oborový výsek, případně každá taková osoba dokáže vyprodukovat či editovat přirozeně jen limitovaný objem článků. Tak není výjimečné, že některé obory nejsou články pokryty vůbec a to i přes skutečnost, že se některé tyto obory vyučují na českých vysokých nebo středních školách. Dalším úskalím může také být i absence garance kvality a dostatečné odbornosti vzniklých článků.

A tak kolem roku 2011 začal vznikat projekt Studenti píší Wikipedii, který se snaží do tvorby Wikipedie zapojit studenty a úzce tak spolupracovat přímo s vysokými a středními školami. Program, stejně jako samotná Wikipedie spadá organizačně pod již výše zmíněnou nadaci Wikimedia Foundation a celý projekt je součástí tzv. globálního vzdělávacího programu, který sdružuje podobné projekty z celého světa.

Projekt je určen primárně pro studenty, zapojit se ale mohou i samotní učitelé nebo doktorandi. Role nemusí mít jen podobu editora/wikipedisty, ale lze se stát i tzv. ambasadorem, tedy osobou, která zprostředkovává komunikaci mezi Wikipedií a vzdělávací institucí a navazuje jejich spolupráci.

Taková forma spolupráce se zdá velmi efektivní a přínosná pro všechny zúčastněné strany hned z několika důvodů. Přestože většina studentů přichází na univerzity a střední školy s dobrými digitálními dovednostmi, často se potýkají s nedostatečnou schopností kritického myšlení, které je nezbytné k posouzení a zhodnocení adekvátních zdrojů a také s nedostatečnou způsobilostí tyto materiály vyhledat.[1] Podílení se na tvorbě nebo úpravě wikipedických článků může přispět právě k rozvoji kritického myšlení, práce s relevantními zdroji a celkově k rozvoji digitálních kompetencí. Učitelé mohou práci na Wikipedii začlenit jako součást výuky a zadání zpracování hesel koncipovat jako plnohodnotnou obdobu seminární práce nebo projektu, za který studenti mohou získat hodnocení (zápočet, známku apod.) Pro samotnou Wikipedii to neznamená jen navýšení počtu článků a případné oborové rozšíření, ale i samotnou editací a úpravou stávajících hesel i celkové zkvalitnění obsahu Wikipedie.

A jaké jsou konkrétní možnosti projektu SPW? Tou hlavní náplní je editace a nejedná se jen o samotnou Wikipedii:

1) editace stávajících článků na Wikipedii

2) překlady hesel do různých světových jazyků

3) nahrávat obrázky a fotografie na Wikipedia Commons

4) přispívat skripty a manuály na WikiKnihy

5) aktualizovat Wikidata

Kromě zmíněného projekt spolupořádá také tzv. Editathon, což je jinými slovy „editační maraton“ a jedná se o neformální setkání všech uživatelů, editorů nebo jiných příznivců Wikipedie. Poslední takový proběhl právě 15. dubna 2023 v Českém rozhlase Brno.

[1] BALL, Caroline. WikiLiteracy. Journal of Information Literacy [online]. 2019, 13(2), 253–271 [cit. 2023–05–08]. ISSN 1750–5968. Dostupné z: doi:10.11645/13.2.2669

[2] Wikipedie:Studenti píší Wikipedii. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023–05–08]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Studenti_p%C3%AD%C5%A1%C3%AD_Wikipedii

--

--