KISK ONLINE: Univerzitní kurzy pro veřejnost

Jan Fitz
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 15, 2021
Zdroj: Unsplash.com — Glenn Carstens-Peters

Stále větším trendem na poli alternativního online vzdělávání jsou kurzy poskytované univerzitami z celého světa, ke kterým je možné téměř v reálném čase přistupovat a prohlubovat si znalosti v podstatě v neomezeném množství tematických oborů a oblastí. Jejich hlavní principem je studium na základě konektivismu, jakožto vzdáleného studia skrze webové technologie. Průkopníkem tohoto typu vzdělávání se stala v roce 2011 Stanfordova univerzita, která jako jedna z prvních začala nabízet na globální úrovni své kurzy široké veřejnosti. Postupně následovaly další vzdělávací instituce s významnými jmény jako je MIT či Harvardova univerzita. Přístup k těmto kurzům je nejčastěji poskytován skrze internetové platformy jako je Coursera.org, EdX.org nebo Udacity.com, které sdružují velké množství těchto MOOC kurzů.

Prostřednictvím webového portálu KISK ONLINE přispívá k otevřenému online vzdělávání také Katedra Informačních studií a knihovnictví (KISK) při Masarykově univerzitě v Brně. Prostřednictvím zkušených tutorů je možné absolvovat tři online kurzy s odlišným zaměřením, přičemž jsou poskytovány jak studentům univerzity za předmětové kredity, tak také zdarma široké veřejnosti se zájmem o informační oblast. Kurzy jsou postavené na některých principech MOOC vzdělávání (z angličtiny Massive open online course), jsou plně online, bez registrace a při jejich úspěšném absolvování je možné získat certifikát.

Prvním z nabízených kurzů je Kurz práce s informacemi, který provází své účastníky procesem tvorby odborného textu ve všech jeho úrovních, zaměřuje se na schopnosti při vyhledávání informací, hodnocení jejich kvality a relevance nebo učí své studenty zacházet s citačními aspekty odborného textu. Stejně tak jako ostatní dále zmíněné kurzy je i tento založen na principu nelineárního vzdělávání, kdy má student možnost přeskakovat mezi jednotlivými tématy a studovat přesně to, co ho v danou chvíli zajímá a co pro svůj rozvoj potřebuje.

Druhým kurzem, který platforma KISK ONLINE nabízí je kurz s názvem Kreativní práce s informacemi, v rámci kterého se student naučí používat kreativní techniky instantně použitelné v každodenním vzdělávacím procesu. Svým obsahem je tak velmi užitečný pro všechny pedagogy, knihovníky či vysokoškolské studenty. Na mnoha příkladech má student tohoto kurzu možnost natrénovat tvůrčí psaní, vyzkoušet si kreativní metody pro třídění informací, vizualizaci myšlenek a mnoho dalšího.

V pořadí třetím a prozatím posledním kurzem je kurz s názvem Digitální kompetence, jehož hlavním cílem je prohlubování digitální gramotnosti jeho účastníků, a to prostřednictvím praktických cvičení a úkolů. Kurz také vybízí ke kritickému zamyšlení nad situací v občanské společnosti a technologiemi v ní. Stěžejními tématy kurzu jsou tak oblasti jako informační a datová gramotnost, bezpečnost technologií, tvorba digitálního obsahu a další.

Všechny tři kurzy tak nabízející jedinečnou možnost získat cenné informace ve strukturovaném formátu a získat zpětnou vazbu ke své práci. Všechny praktické výstupy z kurzů zároveň poslouží jako základ pro budoucí aplikace osvojených dovedností a znalostí do každodenní praxe. Obecně všechny MOOC kurzy nabízejí obrovské množství snadno přístupných informací, o kterých se generacím předcházejícím informačnímu věku ani nesnilo. Byla by tak velká škoda nepokusit se alespoň některé z nich využít ve svůj intelektuální prospěch a rozvoj.

Poznámka: Všechny tři kurzy jsou pro jarní semestr 2021 pozastaveny a o jejich spuštění v dalších akademických letech rozhodne především zájem veřejnosti.

Použité zdroje

[1] ČERNÝ, Michal. Nelineární učení a technologie pro jeho podporu. Metodický portál RVP [online]. 24.3.2020 [cit. 2021–03–15]. Dostupné z: https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/22446/NELINEARNI-UCENI-A-TECHNOLOGIE-PRO-JEHO-PODPORU.html/

[2] KISK ONLINE: Kurzy pro veřejnost. Katedra informačních studií a knihovnictví FF MU [online]. [cit. 2021–03–15]. Dostupné z: https://kisk.phil.muni.cz/kiskonline

[3] MOOC kurzy nově i v češtině. Vysokéškoly.cz [online]. 18.11.2015 [cit. 2021–03–15]. Dostupné z: https://www.vysokeskoly.cz/clanek/mooc-kurzy-nove-i-v-cestine

--

--