Klíčové kompetence celoživotního učení

Anna Dohnálková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 10, 2021
Image by Jan Kosmowski from Pixabay

Ve vzdělávací politice dospělých má své důležité místo celoživotní učení. Jeho koncept umožňuje zahrnout vzdělávací principy do institucí jak ve vzdělávacím prostředí, tak i mimo ně. Jedná se o rekvalifikace, kurzy nebo také vzdělávání seniorů.

Klíčové kompetence pro celoživotní učení

V celoživotním učení a vzdělávání hrají důležitou roli klíčové kompetence, jež mohou definovat jednotlivce a jeho osobní či sociální rozvoj. Evropská rada vydala doporučení na podporu rozvoje těchto kompetencí v rámci celoživotního vzdělávání a chce tak podpořit posílení základních dovedností. Učení pro dospělého mimo školní systém je především o jeho vlastní motivaci a cílevědomosti, je tedy nutné k tomu přistupovat inovativně. Instituce, či poskytovatelé celoživotního vzdělávání, tak musí vylepšovat své vyučovací metody a nástroje a zvýšit motivaci dospělých ke studiu.

Mezi klíčové kompetence, které by měli být neustále rozvíjeny, patří čtení a psaní; vícejazyčnost; matematická, vědecká a technické kompetence; digitální kompetence spojené s technologiemi; sociální kompetence a schopnosti; aktivní občanská společnost; kompetence k podnikání, a nakonec i kulturní povědomí a schopnost vyjádření se díky kultuře. Také je nutné vzít v úvahu dospělé studenty se specifickými potřebami. Jaké mají potřeby a jak jim zjednodušit přístup k webovým stránkám.

Koncepce vzdělávání dospělých

Svět kolem nás se neustále mění, je proto potřeba s ním držet krok a průběžně se přizpůsobovat. Lze tak lépe reagovat například i na měnící se trh práce, sociální integraci či kulturní události. U pracovních míst se stále více klade důraz na digitální kompetence a snahu se dále vzdělávat.

Vzdělávání dospělých a jeho koncepce se však potýká s nedostatkem strategických dokumentů a plánů. Do roku 2015 přispívala k rozvoji celoživotního učení Strategie celoživotního učení České republiky. V následujících letech však nebyla vytvořena samostatná strategie, ale byla pouze začleněna do jiných strategických materiálů. Tento nedostatek vyplývá zejména z toho, že vzdělávání dospělých není založené na byrokracii ale spíše na principu volného trhu. Dospělí se neučí povinně a vzdělávací aktivita vzniká z potřeb a motivace.

Současná pandemická krize také ukázala nutnost vylepšení e-learningových kurzů a online nabídku kurzů. Přestože nevíme, jak dlouho bude krize trvat, je jasné, že vytvoření lepšího zázemí pro distance learning je důležité a v budoucnosti určitě znovu využitelné.

Zdroje:

  1. SMEKALOVÁ, Monika. Klíčové kompetence pro celoživotní učení: Zdroje pro online vzdělávání. In: EPALE [online]. 12.08.2020 [cit. 2021–03–10]. Dostupné z: https://epale.ec.europa.eu/cs/blog/key-competences-lifelong-learning-resources-online-education
  2. KELBLOVÁ, Lucie. (Ne)výhody ucelené koncepce vzdělávání dospělých. MOZAIKA: PODZIM — Mezinárodní vzdělávání dospělých [online]. 3(12), 3 [cit. 2021–03–10]. Dostupné z: https://www.dzs.cz/sites/default/files/mosaic/2020-09/MOZAIKA_podzim_2020.pdf

--

--