Knižnica ako obývačka či povala ľudstva

Laura Ménová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 3, 2020
Photo by Nicola Fioravanti on Unsplash

Slovné spojenie knižnica bez kníh obvykle prvotne evokuje predstavu knižnice, v ktorej nie sú knihy dostupné fyzicky, a to napríklad preto, že sú dostupné iba v online podobe. My sa spolu v článku pozrieme na dva konkrétne príklady knižníc, ktoré sa dajú na základe určitých charakteristík zaradiť k tomuto prúdu knižníc bez kníh, avšak trochu špecifickým spôsobom.

Centrálna knižnica v Helsinkách Oodi

Knižnica býva občas vnímaná ako taká obývačka mesta, miesto, kde sa ľudia stretnú a spoločne sa učia, socializujú či tvoria. S touto myšlienkou vznikla aj centrálna knižnica v Helsinkách Oodi, v ktorej sa napriek jej ohromnej rozlohe 17,250 m² nachádza vždy len 100 000 fyzických kníh, ktoré sa však neustále menia, čoho zdrojom je repozitár s vyše tromi miliónmi kníh, ktorý sa nachádza v inej časti mesta.

Prečo knižnicu vieme zaradiť medzi knižnice bez kníh? Veď 100 000 je tiež niečo….Ale tieto knihy sa nachádzajú primárne iba na treťom poschodí knižnice, ostatné dve poschodia majú iný účel. Na jednom z nich sa nachádza napríklad kino či interaktívna výstava Europe Experience zameraná na priblíženie Európskej únie ľuďom. Druhé zase obsahuje fotografické a video štúdio, miestnosť na hranie na hudobných nástrojoch či veci ako 3D skenery, stroje na tlačenie nálepiek, šicie a vyšívacie stroje či stroje na výrobu odznakov. Súčasťou konceptu je aj budovanie komunity a ponuka rozličných priestorov na vzdelávanie sa v skupinách, či workshopov. Dve poschodia teda ponúkajú úplne iné možnosti, než by mnoho ľudí v knižnici čakalo. Fyzických kníh je tam minimum, zato možností na učenie, rozvoj či budovanie komunity habadej.

Zdroj: https://urbannext.net/oodi-helsinki-central-library/
Zdroj: https://www.archdaily.com/907675/oodi-helsinki-central-library-ala-architects
Zdroj: https://www.oodihelsinki.fi/en/kino-regina-brings-films-oodi/
Zdroj: https://euoodi.eu/

Knihovna věcí Brno

Trochu iným konceptom je Knihovna věcí Brno. Napriek slovu knihovna v názve tam knihy vôbec nenájdete, zato si tam môžete požičať všetko ostatné, napríklad formy na pečenie, celtu, polaroid, rozličné náradie či francúzske barle. Požičanie funguje na tom princípe, že človek platí za požičanie aj zálohu za danú vec, ktorá je však v prípade bezproblémového vrátenia vratná. Myšlienkou je poskytnutie vecí, ktoré človek potrebuje jednorazovo a je mu ľúto ich kupovať, jednak kvôli cene a jednak kvôli miestu, ktoré potom zaberajú. Táto spoločná vízia tiež slúži na budovanie komunity. Miesto môže byť vnímané ako akási povala, kde sa človek ide pozrieť, keď niečo potrebuje, a medzi množstvom vecí nachádza presne to pravé. Všetky pomyselné povaly sa však v tomto prípade sústreďujú na jednom mieste, čo šetrí aj životné prostredie. Knihovna věci Brno tiež organizuje rozličné akcie, ako napríklad Swap pokojovek či workshop na vyrobenie vlastných sandálov, ktoré môžete sledovať na ich facebooku. Knihovna věcí neexistuje iba v Brne, nájsť ju môžete tiež napríklad v Prahe.

Zdroj: https://www.libraryofthings.cz/co-delame/

Knižnica teda už nie je nutne vnímaná len ako miesto, kde sú zhromaždené knihy, ale, ako bolo ukázané, môže ísť o miesto na sebarozvoj, učenie, budovanie komunity, či o miesto, kde si môžete požičať rôzne veci a navštíviť zaujímavé akcie. Ide o priestor, o poskytnutie obývačky a povaly aj tým ľuďom, ktorý bývajú v malej garsónke.

--

--