Knižnice a P2PU.

Jana Baluchová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 4, 2020
Zdroj: Pixabay.com

O Peer to Peer (P2P) sieťach už počul asi každý. Jedná sa o decentralizovanú sieť počítačov, ktorá umožňuje zdieľanie a šírenie rôznych typov dokumentov. Je možné tento koncept využiť aj vo vzdelávaní? S touto myšlienkou sa stotožňujú zástancovia P2P learningu, čiže učenia sa navzájom. My sa v tomto článku posunieme o niečo ďalej. Pozrieme sa na myšlienku P2P univerzít a naznačíme akú rolu by v tejto oblasti mohla zastávať knižnica.

Počuli ste o P2PU?

Skratka P2PU znamená Peer to Peer University. P2PU sa opiera o myšlienku „poskytovania životaschopných alternatív k mainstreamovému vysokoškolskému vzdelávaniu s hlbším záväzkom k rovnosti, prístupnosti a oprávnenosti.“ [1] Na rozdiel od tradičného MOOC kurzu, kde študent často študuje na vlastnú päsť, v prípade P2PU sa vytvárajú študijné komunity, ktoré sa pravidelne stretávajú a kurzom prechádzajú spoločne. Princíp rovnosti a prístupnosti zabezpečuje to, aby mali všetci možnosť zúčastniť sa takýchto stretnutí a vzdelávať sa zadarmo.

P2PU.org je nezisková organizácia založená v roku 2009, ktorá sa od roku 2014 zameriava na tzv. “študijné krúžky“ (“learning circles”). Výučba v týchto krúžkoch sa už neorientuje výlučne na prácu v online prostredí, ale čoraz viac na predávanie znalostí vo vnútri určitej fyzickej študijnej komunity.

Video 1: P2PU

Akú rolu pri vzdelávaní cez P2PU môže hrať knižnica?

Knižnice sú verejné miesta, ktoré umožňujú prístup každej osobe bez rozdielu. To je hlavný dôvod, prečo projekt P2PU.org začal v spolupráci s knižnicami. Prvá knižnica ktorá sa k tejto myšlienke pripojila, bola Chicago Public Library. V súčasnosti P2PU spolupracuje s mnohými knižnicami a komunitnými centrami po celom svete.

Knižnice môžu byť nie len miestami, ktoré poskytujú priestory pre “štúdijné krúžky,” ale hlavne organizáciami, ktoré samy participujú na procese vzdelávania. Knihovníci sú tí, ktorí najlepšie poznajú komunitu v ich okolí, čo im umožňuje vytvárať príjemné prostredie pre spoluprácu. Knihovníci taktiež môžu podporovať rôznorodé druhy kurzov vychádzajúcich z potrieb komunity a vedené jej členmi. V neposlednej rade môžu samotní knihovníci zastávať rolu facilitátora v “štúdijnom krúžku”.

Zhrnutie

Peer to peer univerzity sú novým prístupom, ktorý umožňuje vzdelávanie pre každého. Prepájajú online dostupný obsah so vzájomnou spoluprácou členov študijnej komunity. Spolupráca prispieva k jednoduchšiemu a rýchlejšiemu učeniu, a tiež sa vďaka spolupráci zvyšuje motivácia študentov kurz dokončiť.

Úlohou knižníc by malo byť podporovať takéto formy vzdelávania, keďže ich poslaním je slúžiť všetkým bez rozdielu. Sú to verejné inštitúcie, kde sa ľudia môžu stretávať a zdokonaľovať.

[1] ABOUT P2PU. In: P2PU.org [online]. [cit. 4.3.2020]. Dostupné z: https://www.p2pu.org/en/about/

(providing viable alternatives to mainstream higher education with a deeper commitment to equity, access, and empowerment.)

Zdroje

ABOUT P2PU. In: P2PU.org [online]. [cit. 4.3.2020]. Dostupné z: https://www.p2pu.org/en/about/

BOUD, David. What is Peer Learning and Why is it Important? In: Tomprof.stanford.edu [online]. [cit. 4.3.2020]. Dostupné z: https://tomprof.stanford.edu/posting/418

Peer 2 Peer University. In: Wiki.p2pfoundation.net [online]. 30.1.2012 [cit. 4.3.2020]. Dostupné z: https://wiki.p2pfoundation.net/Peer_2_Peer_University

MIŽIKOVÁ, Alena. Čo je P2P? Definícia. In: BlogIT.sk [online]. 15.8.2018 [cit. 4.3.2020]. Dostupné z: https://blogit.sk/co-je-p2p-definicia/

SREEVATSAN, Ajai. P2PU organises learning outside institutional walls. In: TheHindu.com [online]. 11.4.2010 [cit. 4.3.2020]. Dostupné z: https://www.thehindu.com/news/P2PU-organises-learning-outside-institutional-walls/article16193203.ece

Video 1: P2PU

Welcome to Peer 2 Peer University, the home of learning circles. I: YouTube.com [online]. 2.1.2019 [cit. 4.3.2020]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=bQqmIS7WQa8&t=1s. Kanál používateľa P2PU.

--

--

Jana Baluchová
EDTECH KISK

Študent Informačných štúdií a knihovníctva.