Kompenzace vlivu dyslexie ve vzdělávání za pomoci asistivních technologií

Šárka Portešová
EDTECH KISK
6 min readJun 13, 2024

--

Dyslexie je specifická porucha učení, která ovlivňuje schopnost jedince číst, psát a zpracovávat textové informace. Přestože inteligence a celkový potenciál studentů s dyslexií nejsou nijak sníženy, tato porucha představuje významnou překážku ve vzdělávacím procesu. Pro mnoho studentů se dyslexie stává zdrojem frustrace a sníženého sebevědomí, což může vést k dalším problémům ve škole i mimo ni.

Co je to tedy dyslexie?

Dyslexie je charakterizována neočekávanými obtížemi při čtení u dětí a dospělých, kteří mají inteligenci a motivaci, jež jsou nezbytné pro přesné a plynulé čtení. Dyslexie je nejběžnější studovanou poruchou učení, postihuje 80 procent všech identifikovaných osob s poruchami učení. [1] Porucha postihuje základní znaky čtenářského výkonu, a to rychlost, správnost, techniku čtení a porozumění čtenému textu.

Mezi typické projevy v jednotlivých oblastech patří:

  • Rychlost: Dítě luští písmena a hláskuje, neúměrně dlouho slabikuje nebo naopak čte zbrkle a domýšlí si slova.
  • Chybovost: Nejčastějšími chybami jsou záměny písmen tvarově podobných (b, d, p), zvukově podobných (t, d) nebo i zcela nepodobných. Ne všechny záměny písmen jsou projevem poruchy, protože např. b a d zaměňují téměř všichni začínající čtenáři.
  • Technika čtení: Časté je tzv. dvojí čtení. Dítě čte slovo potichu po hláskách a poté je vysloví nahlas.
  • Porozumění: Je závislé na úrovni předcházejících ukazatelů, tj. rychlé a hbité dekódování, syntéza písmen ve slovo a odhalení obsahu slova [2]

Příklad toho, jak odlišně může být psané slovo vnímáno lidmi s dyslexií [3]

Člověk s dyslexií může mít i některé silné stránky. Například v oblastech, jako je řešení problémů, verbální logika, kreativita a myšlení v širších souvislostech. Dyslexie je tedy často vnímána a hodnocení spíše jako jiný způsob myšlení. [4]

Diagnostika

Rozpoznání dyslexie by mělo probíhat hned na počátku školní docházky. Učitelé a speciální pedagogové obvykle hned v první třídě identifikují u žáků některé známky dyslexie. Tyto indikátory mohou zahrnovat obtíže se čtením, ale i s užíváním gramatických pravidel a s porozuměním textu. Po identifikaci těchto obtíží je doporučeno speciální individuální vyšetření v Pedagogicko-psychologické poradně.

V rámci Pedagogicko-psychologické poradny (PPP) probíhá diagnostika pomocí standardizovaných zkoušek. Ve spolupráci s psychologem z této odborné organizace, je, na základě výsledků testování rozumových schopností a dyslektickch obtíží dítěte, stanovena diagnóza a současně jsou navržena příslušná podpůrná opatření, směřující k usnadnění dalšího vzdělávání těchto žáků.

V závislosti na zkoumaném jazyce a použitých statistických metodách se uvádí, že dyslexií trpí mezi 10 a 20 % osob z celé populace, přičemž ne všichni jsou bohužel diagnostikováni. [5]

Neurobiologická podstata dyslexie

V rámci zkoumání neorobiologické podstaty této poruchy vznikly dvě teorie zabývající se podstatou dyslexie — vizuální a fonetickou. Vizuální teorie zdůrazňuje fyziologické změny ve vizuálním systému a centrálním nervovém systému. Studie vizuálního vnímání deklarují, že zpracování vizuálních informací je u lidí s dyslexií pomalejší.

Hlavním argumentem týkajícím se důvodu, proč dochází k změnám v konkrétních oblastech mozku během vizuálního vnímání, je asynchronní tok informací, nebo takzvaná „chyba“ v toku, kdy informace určené pro jednu hemisféru končí v druhé hemisféře.

Na druhé straně fonetická teorie zdůrazňuje význam zpracování zvukových podnětů při rozvoji čtení a psaní. Studie ukazují rozdíly ve zpracování fonologických podnětů u dyslektiků a nedyslektiků. Tyto teorie podporují komplexní pohled na dyslexii, ve kterém se nejedná pouze o jednostranné znevýhodnění, ale o komplexní interakci různých neurokognitivních procesů. [3]

Assistivní přístup

Dyslexie je tedy složitý a původem zatím zcela neobjasněný deficit, navíc závislý na určitém typu jazyka. Tato skutečnost vede k problému spojeném s individuálními projevy dyslexie a současně následně k nesnázím s hledáním vhodného a uspokojivého řešení, které by vyhovovalo pokud možno velké skupině dyslektiků.

Pro účely „přizpůsobení“ asistivních technologií pro potřeby dyslektiků je klíčové mít dobrou znalost lingvistických atributů specifických jazykových rodin.

Jazyky jsou často rozdělovány následovně podle jejich systému psaní a výslovnosti [6]:

  • logografický systém: jeden grafický znak obvykle reprezentuje jedno slovo;
  • slabikový systém: jeden grafický znak reprezentuje přibližně jednu slabiku;
  • abecední systém: jeden grafický znak obvykle reprezentuje jeden foném.

Někteří lingvisté však upozorňují na obtíže s klasifikací jednotlivých jazyků a na jejich volné hranice. Abecední systém se jeví jako nejpřátelštější k rozvoji asistenčních technologií pro dyslektiky a současně nejméně závislý na roli fonologické substance. Každý jazyk má své specifické rysy a ovlivňuje specifické obtíže dyslektiků při čtení.

Assistivní nástroje

Moderní asistivní nástroje jsou pro dyslektiky nesmírně důležité, protože jim poskytují nezbytnou podporu v mnoha oblastech jejich vzdělávání.

Převod textu na řeč (Text to speech)

Čtecí nástroje a nástroje pro převod textu na řeč jsou oblíbené asistivní technologie používané jako účinné kompenzační nástroj dyslektickým studentům. Tyto nástroje jim pomáhají procvičovat čtení vybraných slov a celých textů. V důsledku toho se zlepšuje jejich čtecí rychlost a výslovnost slov, zatímco se snižuje chybovost při čtení. Tyto nástroje přispívají ke zlepšení fonematického a fonologického povědomí. Těchto nástrojů existuje již velké množství například Speechify, TTSmaker, nástroj Číst nahlas v Microsoft word a další.

Microsoft Immersive Reader (Asistivní čtečka)

https://support.microsoft.com/en-gb/office/use-immersive-reader-in-word-a857949f-c91e-4c97-977c-a4efcaf9b3c1

Nástroj Immersive Reader je určený k podpoře čtení a porozumění textu. Pomáhá zlepšit soustředění se na text změnou velikosti a stylu písma, šířky sloupců, mezer mezi řádky a textem, barvou stránky a textu. Všechny tyto možnosti mohou usnadnit čtení dokumentů. Immersive Reader může text předčítat nahlas s možností výběru hlasu. Vestavěné nástroje pro identifikaci podstatných jmen, sloves a přídavných jmen mohou také pomoci zlepšit gramatické dovednosti studentů s dyslexii. Tento nástroj obsahuje také vestavěný slovník a umožňuje překládat text do mnoha jazyků. Další funkcí je rozdělení textu na slabiky a funkce Line Focus, která pomáhá soustředit se na jeden řádek textu.

Immersive Reader je dostupný ve stolních i online verzích aplikací Word, Outlook, Teams a OneNote. Je také dostupný v prohlížeči Edge, kde dovede předčítat webové stránky nahlas.

Pro češtinu však zatím nejsou zpříštupněny funkce identifikace slovních druhů, ani převod textu na obrázek. [7]

Včelka

https://www.vcelka.cz/app/reader-dashboard/?_fid=rnr3

Včelka pomáhá se čtením všem dětem,nikoli pouze dyslektickým, systematickým rozvojem čtenářských dovedností.

Aplikace je vytvářena odborníky s rozsáhlou znalostí problematiky čtení, specifických poruch učení a potřeb moderních čtenářů tak, aby fungovala jako individuální nebo skupinový trenér čtení (kombinuje odbornost a vysokou míru nastavitelnosti online aplikace). Je pomocníkem pro žáky, jejich rodiče, učitele, speciální pedagogy i další odborníky. Včelka dokáže sama diagnostikovat problémové oblasti čtení a navrhnout cvičení “šitá” přímo na míru konkrétnímu dítěti. Zvolená cvičení dále adaptivně přizpůsobuje podle aktuálního pokroku dítěte (vždy je samozřejmě možné změnit obtížnost daného cvičení také manuálně). Pedagogům přináší aplikace možnost cílenější intervence i užší spolupráci s rodinou a žákem. [8]

Tablexia

Aplikace je určena pro děti s dyslexií na druhém stupni základní školy. Tablexii tvoří v současné době 10 her, z nichž se každá zaměřuje primárně na trénink jedné kognitivní schopnosti. V jednotlivých hrách si hráč procvičí pracovní paměť, sluchové vnímání, prostorovou orientaci, zrakovou paměť, pozornost, zrakovou a sluchovou serialitu, zrakové rozlišování, sluchovou paměť a verbální schopnosti. Hry jsou propojené atraktivní detektivní tématikou a prostředí aplikace navozuje atmosféru 30. let minulého století. Hráč vystupuje v roli mladého detektiva, který za dohledu svého staršího kolegy trénuje schopnosti potřebné pro toto náročné povolání. [9]

Závěr

Závěrem je možné konstatovat, že používání asistivních nástrojů výrazně přispívá ke zvýšení dovedností číst i sebevědomí dyslektických studentů. Když totiž sledují pokroky ve svých dovednostech a schopnostech, cítí se sebejistěji i motivovaní k dalšímu učení. Díky těmto technologiím mohou učitelé individualizovat výukové metody podle specifických potřeb každého studenta, což umožňuje cílenou podporu a efektivnější učení.

Zdroje

[1] Shaywitz, S. E. (1998). Dyslexia. New England Journal of Medicine, 338(5), 307–312.

[2] Zelinková, O. (2015). Poruchy učení: dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie, dyspraxie, ADHD (12. vydání). Praha: Portál.

[3] Pařilová, T. (2020). DysTexia: An Assistive System for People with Dyslexia [Disertační práce, Masarykova univerzita]. Institucionální repozitář MU. https://is.muni.cz/th/gacu9/

[4] Pmcgahey. (n.d.). What is dyslexia? — Training. Microsoft Learn. https://learn.microsoft.com/en-us/training/modules/dyslexia-awareness-part-1/what-is-dyslexia

[5] What is Dyslexia? — Yale Dyslexia. (n.d.). Yale Dyslexia. https://dyslexia.yale.edu/dyslexia/what-is-dyslexia/

[6] Čermák, F.: Jazyk a jazykověda. Karolinum, Praha (2011)

[7] Improve your reading with Immersive Reader. (n.d.). https://support.microsoft.com/en-gb/office/use-immersive-reader-in-word-a857949f-c91e-4c97-977c-a4efcaf9b3c1

[8] Včelka — Zábavné procvičování nejen pro děti s SPU a cizince. (n.d.). Včelka. https://www.vcelka.cz/app/reader-dashboard/?_fid=rnr3

[9] Úvod — Tablexia. (n.d.). https://www.tablexia.cz/cs/

--

--