Kompetence žáka v 21. století?

Tomáš Zábranský
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 8, 2019
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Mnoho učitelů nejen na základních školách poslouchá pořád dokola jednu otřepanou hlášku:

“A k čemu mi to jednou bude?”

Dnešní školství má podle profesora Wagnera z Harvardské Univerzity problém. Příkladem může být podle profesora Wagnera analogie výuky tenisu tak, že žákovi představí soubor pravidel a teprve potom ho postaví na tenisový kurt (Brdička, 2010). A podobných příkladů bychom ve školství našli spoustu.

Tento stav vychází z faktu, že školství a pedagogika má obecně dlouhou reakční dobu na změnu výuky. Než z vysokých škol vyjdou nový učitelé, kteří budou reagovat na změny ve výuce lépe a pružněji, trvá to několik let. Stejně tak přizpůsobení starších generací učitelů trvá dlouho. Příkladem může být například inkluze, kdy spousta učitelů nebyla připravena na legislativní změnu.

Nutné kompetence

Podle profesora Wagnera je v 21. století nutné vyučovat tyto kompetence:

  1. kritické myšlení a schopnost řešit problémy,
  2. spolupráce v rámci sítě a její cílevědomé využití k vlastnímu poznávání,
  3. svižnost a adaptabilita,
  4. iniciativa a podnikavost,
  5. efektivní mluvená i psaná komunikace,
  6. schopnost nalézat a analyzovat informace,
  7. zvídavost a představivost.

Tuto volbu zdůrazňuje především proto, že pro zaměstnance je v dnešní době nejvíce důležitá schopnost týmové práce, inovace a chuť se stále rozvíjet.

Co se tedy učit?

Kromě těchto kompetencí je v dnešním světě také velmi důležitá informační gramotnost, která sice souvisí s kritickým myšlením. Ovšem z vlastní zkušenosti učitele na základní škole vím, že děti mnohdy věří všemu, co na internetu najdou bez toho, aniž by si danou informaci ověřili.

Podobný problém vidí i profesor Wagner. Tvrdí, že prosté kopírování textů, ze serveru Wikipedia.org, za účelem vytvoření školního referátu má stejný efekt, jako bezduché kreslení o věcech, které studenti právě četli. Tomuto jevu říká “pastelkové učení”.

V dnešní době má člověk jiné potřeby než člověk žijící ve 20. století. Úzce s touto problematikou potom také souvisí téma výchovy v rodině, protože některé kompetence by se dítě mělo naučit už v rodinném prostředí a ne až ve škole.

Zdroje:

BRDIČKA, Bořivoj. 7 základních kompetencí pro 21. století podle Wagnera. Metodický portál: Články [online]. 14. 06. 2010, [cit. 2019–05–08]. Dostupný z WWW: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11221/7-ZAKLADNICH-KOMPETENCI-PRO-21-STOLETI-PODLE-WAGNERA.html. ISSN 1802–4785.

--

--