Kompetence pro 21. století — strategické dokumenty pro ČR

Kateřina Tu
EDTECH KISK
Published in
5 min readApr 24, 2022

První pětina 21. století je za námi, na plánech a vizích pro 21. století to nic nemění, ještě 4/5 před námi. Jaké plány pro 21. století máme? Jaké jsou záměry a směry ve formálním vzdělávání v České republice?

Kompetencím, bez kterých se ve 21. století neobejdeme se již věnovala ve svém článku Nikola Svobodová. Navazuji tím, jak vypadají záměry pro toto století u nás.

V České republice existují strategické dokumenty pro 21. století oficiální i neoficiální. Jednoduše je lze rozdělit na 2 skupiny — první se věnuje proměně vzdělávání žáků a studentů, druhá se zaměřuje na rozvoj a přípravu učitelů.

Strategie 2030+

Klíčovým dokumentem pro ČR je aktuálně Strategie 2030+, oficiální dokument z října 2020 vydaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

„Strategie 2030+ je klíčový dokument pro rozvoj vzdělávací soustavy České republiky v dekádě 2020–2030+. Cílem je modernizovat vzdělávací systém Česka v oblasti regionálního školství, zájmového a neformálního vzdělávání a celoživotního učení, připravit ho na nové výzvy a zároveň řešit problémy, které v českém školství přetrvávají“ (oficiální text MŠMT)

Obsahuje 2 strategické cíle:

· zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní i osobní život a

· snížit nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnit maximální rozvoj potenciálu dětí, žáků a studentů.

Tyto cíle se promítají do 5 strategických linií:

1. Proměna obsahu, způsobů a hodnocení vzdělávání

2. Rovný přístup ke kvalitnímu vzdělávání

3. Podpora pedagogických pracovníků

4. Zvýšení odborných kapacit, důvěry a vzájemné spolupráce

5. Zvýšení financování a zajištění jeho stability

Strategii 2030+ a další informace k ní najdeme na oficiálním webu MŠMT nebo vizuálně lépe zpracované na webu edu.cz metodickém portálu, který je taktéž oficiální stránkou od MŠMT. Aktuální články k tématu (tag Strategie 2030+) můžete sledovat na blogu EDuinu, např. Strategie 2030+: Co se bude dít v roce 2022? a Tisková zpráva: Rok 2022 v českém školství — co nás čeká ve vzdělávací politice?.

Rámcové vzdělávací programy

Jednoznačným krokem směrem do 21. století byla transformace vzdělávacího obsahu do oblastí Rámcových vzdělávacích programů (RVP), které byly zavedeny v roce 2004 pro všechny stupně formálního vzdělávání v ČR. Postupně se školy (již 17 let) propracovávají k tomu, aby RVP nebyly kopií dřívějších osnov a skutečně Školní vzdělávací programy (ŠVP) naplňovaly a odrážely obsah RVP. Konkrétními kroky pro implementaci Strategie 2030+ jsou mj. aktuálně probíhající revize Rámcových vzdělávacích programů.

RVP pracuje s pojmy jako klíčové kompetence, vzdělávací oblasti, vzdělávací cíle — už z toho je patrná proměna záměrů a zaměření na kompetence a modely vzdělávání pro toto století. Nicméně ještě stále ve školách neprobíhá výuka tak, jak si přál a jak ji popisoval Jan Amos Komenský (od jehož narození nedávno uplynulo 430 let), ovšem pokrok tu je.

ČR 2030

Odlišné cíle se objevují v dokumentu ČR2030, který vznikl na Oddělení udržitelného rozvoje na Ministerstva životního prostředí (MŽP).

Cíl: Vzdělávání rozvíjí individuální potenciál jedinců a jejich schopnost zvládat i ovlivňovat změny a podporuje soudržnou společnost orientovanou na udržitelný rozvoj.

· Vzdělávací systém je inkluzivní a vzájemně prostupný, neselektuje žáky a žákyně v útlém věku na talentované a netalentované a omezuje závislost vzdělávacích drah a výsledků na jejich socioekonomickém zázemí.

· Systém vzdělávání podporuje učitele, učitelky a další vzdělavatele, aby ve vzdělávání dokázali přinášet potřebné změny a převzít roli průvodců účastníků vzdělávání v měnícím se světě. Je otevřený intenzivnímu kontaktu s reálným světem a zapojuje všechny aktéry ve vzdělávání.

· Vzdělávání zajišťuje každému přístup k rozvoji přenositelných kompetencí, potřebných pro aktivní občanský, profesní i osobní život. Systém zahrnuje přiměřený všeobecný základ nezbytný pro další vzdělávání, zapojení do společnosti i pro porozumění vzájemné provázanosti současného světa.

· Systém celoživotního vzdělávání je veřejně garantovaný a široce dostupný: Zaměřuje se jak na profesní vzdělávání, tak i na vzdělávání v oblasti přenositelných dovedností.

https://www.cr2030.cz/strategie/kapitoly-strategie/lide-a-spolecnost/1-4-vzdelavani/

Zatímco Strategie 2030+ je zaměřená spíše na děti, i když zahrnuje i ostatní oblasti, tak strategie ČR 2030 od MŽP se zaměřuje mnohem šířeji — od začátku pojmenovává i na celoživotní vzdělávání nebo rozvoj učitelů. Potřebujeme obojí a hodí se tedy mít široce definované vize a záměry i konkrétní strategie a plány, jak jednotlivé vize naplňovat a přibližovat se k nim.

Dalším konkrétní vizí vzdělávání do roku 2030 je vize Pirátské strany, dostupná na stránce https://vzdelavani2030.cz/. Soustředí se na kvalitu vzdělávání a nezdůrazňuje tolik digitální a informační kompetence. Úzce zaměřený na digitální kompetence je oproti tomu Evropský rámec digitálních kompetencí pedagogů, povědomější je možná zkratka DigCompEdu. V českém prostředí je to konkrétně Učitel21 a Škola21.

21. století pro učitele

Nezisková organizace Otevřeno měnící svět vzdělávání pedagogů má ve své vizi 21 idejí pro vzdělávání v 21. století a poctivě krok za krokem pracují na realizaci této vize.

Zaměření na rozvoj kompetencí prezentuje web Učitel21 https://www.ucitel21.cz z Pedagogické fakulty UPOL. Nabízí knihovnu zdrojů do výuky, články na blogu a přehled 15 základních schopností a dovedností, které považují za klíčové. K přehledu jsou přiřazeny místo podrobného popisu články nebo rozhovory k tématu, které rovnou názorně přibližují danou oblast a reálnou aplikaci. Web také láká ke studiu pedagogiky právě v Olomouci.

Vnímání učitelské profese v současném světě se věnuje i Robert Čapek, mimo jiné v knize Uč jako umělec. Tou doporučuji případně začít (přestože Čapkova tvorba je rozsáhlejší), pro její stručnost a jednoduchost, spoustu příkladů a ilustrací. Inspirováno knihou Kraď jako umělec Austina Kleona, využívá stejnou strukturu, rozsah a malý čtvercový formát. Pokud ji znáte, předpokládám, že o to bližší vám Uč jako umělec bude. Jednoznačně ji zařazuji do přípravy a rozvoje učitelů ve 21. století. Pokud jste líní shánět knihu (na KISKu snad ne!), můžete se podívat na Čapkův blog Líný učitel.

EDUin — informační centrum o vzdělávání — pravidelně přináší informace ze světa vzdělávání. Článek o vývoji pedagogických fakult a jejich studentů z roku 2015 „Vize vzdělávání pro 21. století podle studentů pedagogických fakult“ je stále poměrně aktuální a jeho aktuálnost dokazuje, že proměna vzdělávacího procesu je dlouhodobý relativně pomalý proces. Můžeme se radovat, protože je vidět, že za posledních 7 let ty změny probíhají a v tom je ohlédnutí užitečné.

Vizí pro 21. století je ještě víc, uvedla jsem ty, které považuji za hodné uvedení. Ještě mi tu chybí jedna, kterou bych ráda uvedla, ale nepodařilo se mi ji najít (pamatuji si ji, je to asi 10 let, úplně ji vidím).

Záměry, strategie a vize pro 21. století mají společné klíčové slovo „kompetence“ a nedávají už tolik pozornosti vzdělávacímu obsahu, i když zůstává zachován. Konkrétní představy, plány a důraz na jednotlivé oblasti se liší. Odlišností, kterou jsem si vybrala pro moje rozdělení pro tento článek je zaměření na žáky nebo na učitele, obě oblasti jsou propojené a záleží, z kterého úhlu pohledu se budeme dívat, situaci interpretovat a zkoušet ji změnit tak, aby současné vzdělávání odpovídalo tomu, že již jsme ve 21. století a žáky na život ve 21. století připravujeme.

--

--