Kompetencie pre život v 21. storočí

Radka Kacová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 11, 2020

--

V minulosti bolo vzdelanie výsadou len privilegovaných ľudí a zabezpečovalo v spoločnosti prestížne postavenie. Dnes, s prudkým rozvojom technológií a rapídnou modernizáciou spoločnosti, sa vzdelanie stáva nevyhnutnosťou civilizovaného človeka. Od roku 1960, kedy UNESCO publikovalo Dohovor o diskriminácii vo vzdelávaní, ktorý mal zabraňovať akejkoľvek diskriminácii v oblasti vzdelávania sa vzdelávanie jedinca stalo základným ľudským právom. Od tej doby pretrváva snaha vybaviť každého člena spoločnosti vzdelaním v snahe budovať inteligentnú a inovatívnu spoločnosť.

Nielen že sa v posledných 100 rokoch zmenila rola vzdelávania, zmenili sa aj jej formy. Vzdelanie nikdy nebolo dostupnejšie ako je dnes. S príchodom technológií sa otvorili obrovské množstvá príležitostí ako študovať, či už samostatne, alebo spoločne s ostatnými. Ako píše Jane Doe vo svojom článku The role of education nowadays, vzdelávanie je v súčastnosti závislé len od motivácie, počítača a prípadného odborného vedenia. Autorka v článku uvádza ako príklad nového druhu vzdelávania online kurzy, ktoré sú vďaka rýchlostnému internetu a pokročilej techniky sprostredkované pre rôznorodé typy cieľoviek. K tomu, aby sme sa učili, už dávno nepotrebujeme len školu. Informácie lietajú všade okolo nás a začína byť, naopak, čoraz zložitejšie vyhnúť sa im.

V tejto súvislosti vznikol pojem “informačné zahltenie”, ktorý Lucy Jo Palladino definuje ako situáciu, v ktorej je človek vystavený oveľa väčšiemu množstvu informácií, aké je možné mozgom spracovať. V modernej dobe čelíme všetci informačnému presýteniu a preto je nesmierne dôležité naučiť sa v ňom pohybovať.

S vyššie spomínanými spoločenskými zmenami, ktorých pôvodcami sú predovšetkým technológie, sa mení okrem role, formy aj obsah vzdelávania. Moderný človek už nepotrebuje memorovať texty naspamäť, oveľa hodnotnejšie a dôležitejšie je pre neho naučiť sa vyhľadať správne informácie, kriticky ich zhodnotiť a použiť ich vo vhodnom kontexte. K docieleniu takejto praxe je nutné pestovať už v žiakoch a študentoch nové kompetencie, ktoré ich pripravia na život v informačnej spoločnosti.

Výukové centrum Applied educational systems formuluje 12 najdôležitejších kompetencií študentov v 21. storočí, ktoré radí do 3 základných kategórií: kompetencie pre vzdelávanie, pre život a kompetencie gramotnosti.

Applied educational systems: What Are 21st Century Skills?

Kompetencie pre vzdelávanie učia študetnov osvojiť si žiadané mentálne procesy k adaptácii a následnému vylepšeniu moderného pracovného prostredia. Medzi tieto kompetencie patrí:

  • kritické myslenie
  • kreativita
  • spolupráca
  • komunikácia.

Kompetencie gramotnosti sú predpokladom k tomu, aby študenti dokázali odlíšiť fakty od zavádzajúcich informácií. Študenti by mali byť schopní využiť technológie vo svoj prospech a aplikovať pri tom racionálne uvažovanie. Medzi takéto gramotnosti patrí:

  • informačná gramotnosť
  • mediálna gramotnosť
  • technologická gramotnosť.

Kompetencie pre život predstavujú súbor schopností fungovať v bežnom živote zohľadňujúc nielen personálne, ale aj profesionálne aspekty. K takýmto kompetenciám patrí:

  • flexibilita
  • vodcovstvo
  • iniciatíva
  • produktivita
  • sociálny aspekt.

Základné kompetencie človeka sa líšia v závislosti od úrovne vývoja spoločnosti a z toho vyplývajúcich nárokov na jej členov. Niektoré z vyššie spomenutých kompetencií v minulosti ani neexistovali, no dnes tvoria základné kamene pri výstavbe modernej spoločnosti. To je dôvod, prečo by mal vzdelávací systém reagovať na aktuálne požiadavky praxe a rozvíjať v študentoch potrebné kompetencie.

--

--