KREATIVITA A TECHNOLOGIE

Lucie Horakova
EDTECH KISK

--

“Vše, co si dokážete představit je skutečné.”

Kreativita je pro mě způsob přemýšlení, bádání, zvídavost, zájem, energie, umění. Pokud jsme kreativní a umíme s tím dobře naložit, může to být velmi dobrý start. Technologický rozvoj nám přináší spoustu nových cest, které vedou ke kreativnímu myšlení a možnostem, jak odhalit a vyřešit problém a co nejvíce si z něho odnést.

“Kreativita znamená vidět to, co vidí ostatní, ale něco jiného si u toho myslet.”

Jako příklad uvažování nad technologií a kreativitou mě zaujaly názory Jana Muehlfeita. Jan pochází z Jihlavy a přes 20 let pracoval přes pro formu Microsoft. V rozhovoru Škola zabíjí kreativitu řeší kreativitu a nástup nové technologie. Hovoří o generačních rozdílech při pohledu na nové technologie a jejich využívání. Doba, po kterou se nyní dokážeme koncentrovat je kolem 12ti — 16ti minut. Navíc je důležité, abychom se opravdu soustředili jen na jednu věc. Pokud není focus zabírám jedním směrem a mysl je stále u jiného úkolu nebo práce, mozek informace nevstřebá tím správným způsobem a nejen, že si informace nezapamatuje, mnohdy si je ani neuloží. Nové technologie, ke kterým jsme měli přístup až v pozdějším věku se teď dostávají k dětem, které s nimi interagují až příliš často a zanedbávají tak lidský kontakt a následně střed s realitou. Škola a frontální výuka je už nedovede zabavit natolik, aby si věci zapamatovali a čas, ve kterém se právě kreativita objevuje, je po skončení vyučování. Platí to samozřejmě i pro dospělé a mnohdy se naše kreativní myšlení projeví více při diskuzi u piva, kdy rozebíráme věci na kterých pracujeme jinak než ve škole nebo v práci. Děti mohou být tedy právě díky technologii od kreativity odtrženy a s věkem se tato hranice stupňuje a kreativity ubývá. Technologie vytváří podle Jana zbytečný stres, se kterým se musíme naučit pracovat, ale je na každém, jak tuto schopnost získá. K tomu také zmiňuje KHAN ACADEMY jako příklad dobrého využití technologie, dostupnosti a propojení dětí se světem a věcmi, které se na základních školách ještě neučí.

Myslím si, že je každý člověk nějakým způsobem kreativní. Velmi záleží na jeho uvažování, které může být ovlivněné rodinou, kolektivem, školou nebo prací. Ještě jsem se však nesetkala s někým, kdo by kreativní nebyl i když se tak zpočátku neprojevoval. Všichni lidé mají v sobě schované nápady a myšlenky, ale často se bojí udělat i první krok a to je, někomu o nich říci a diskutovat. Tím si zároveň ověřovat, zda mohou být myšlenky užitečné a tak testovat svůj přístup a postoj k řešení problémů.

“Představivost je důležitější než vědomosti.”

--

--