Kreativita a tvorivosť vo vzdelávaní

Viera Vozárová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 18, 2018

Ako možno definovať tvorivého človeka? Aké sú jeho vlastnosti? Či už ide o dieťa alebo dospelého človeka, možno badať určité spoločné vlastnosti, akými sú napríklad zvedavosť, fantázia, senzitivita alebo ochota riskovať. Tvorivosť je často vnímaná ako nástroj sebarealizácie človeka, samotný proces tvorivosti môže prinášať či už nové produkty alebo nové riešenia problémov.

Ako vplýva myslenie na kreativitu a tvorivý proces? Pri tejto otázke je vhodné zamyslieť sa nad problematikou konvergentného a divergentného myslenia. Konvergentné myslenie je definované ako zbiehavé, pri riešení úloh ide predovšetkým o poznávanie vecí, pamäť, analýzu a syntézu či indukciu a dedukciu. K riešeniu sa pristupuje logickými a algoritmickými postupmi. Zatiaľ čo v prípade konvergentného myslenia sa predpokladá jediné správne riešenie problému, pri divergentnom myslení ide o vyprodukovanie čo najväčšieho počtu návrhov a riešení, tvorbu alternatív a rozličných variantov.

Problematikou rozvíjania tvorivosti sa zaoberalo viacero výskumov. Výsledky výskumu týkajúceho sa rozvíjania tvorivosti v procese edukácie ukazujú nasledujúce zistenia: Kreativita a tvorivosť sa čoraz viac stávajú súčasťou vzdelávacieho procesu, pričom veľmi dôležitú úlohu zohráva samotný učiteľ, ktorý, pokiaľ chce viesť študentov k tvorivosti, musí sám disponovať tvorivou osobnosťou. Takýto učiteľ by mal u študentov podporovať odvahu, otvorenosť, samostatnosť a tvorivú aktivitu. Toleruje individuálne vlastnosti študenta, diskutuje o problémoch, nevynucuje aktivitu a nevytvára napäté situácie. Predmetom výskumu boli tiež názory samotných študentov, ako vnímajú rozvíjanie tvorivosti vo vyučovaní. Drvivá väčšina opýtaných uviedla, že je spokojná iba zriedka.

Kreativita a kreatívne procesy sa netýkajú výlučne vzdelávacieho procesu, často sú súčasťou umeleckej, ale aj vedeckej sféry. Existuje viacero kreatívnych metód či už pre jednotlivca alebo skupinu. Medzi obľúbené patria myšlienkové mapy slúžiace na zhromažďovanie myšlienok a nápadov, generovaniu myšlienok napomáha napríklad brainstorming, Niektorí ľudia preferujú tiež meditáciu, prechádzku alebo spánok.

--

--