Krejčím snadno a rychle?

Valentina Dusíková
4 min readApr 29, 2022

--

Photo by Yasamine June on Unsplash

Způsobů, jak se naučit šít, se v současné době nabízí vícero. Od placeného kurzu otevřeného všem zájemcům přes školami nabízené vzdělání až po rekvalifikační kurz na Úřadu práce. V následujícím článku se podíváme, co každá z těchto možností obnáší a jaké výhody se s ní pojí.

Kurzy šití

Prakticky ve všech větších městech České republiky jsou provozovány kurzy šití. Jednoduché vyhledávání pomocí českého serveru Firmy.cz za použití hesla “kurzy šití” a operátoru uvozovky mi v celé republice našlo celkem 73 míst, kde se lze za peníze naučit šít. Je to snadné a rychlé. Jediné, co je potřeba je sledovat nabídku a včas si kurz rezervovat. Po pročtení nabídky přibližně poloviny kurzů je vidět, co mají tyto kurzy společného:

1. Materiály a vše potřebné zajišťuje vyučující. Ve většině případů není ani potřeba vlastnit šicí stroj, ale pokud již šijete, klidně si jej vezměte s sebou. Je vhodné to ale lektorce včas říct.

2. Kurzy jsou vedené jednou lektorkou a jsou určené malému množství lidí, nejčastěji v rozmezí tří až osmi účastníků. Přístup je tedy velmi individuální, čímž se vám dostane potřebná pozornost, kdybyste potřebovali s něčím pomoct nebo něco dovysvětlit.

3. Jeden kurz stojí nejčastěji mezi dvěma a třemi tisíci a jeho délka je zpravidla šest až devět hodin a je rozdělen do několika kratších lekcí. Trvá potom jeden až tři, občas i čtyři týdny v závislosti na frekvenci jednotlivých lekcí. Čím vyšší, tím rychleji máte kurz absolvovaný.

Některé lektorky mají nabízené kurzy rozčleněné podle úrovně pokročilosti od úplných začátečníků až po pokročilé, jiné zase nabízejí otevřené dílny, kde je možné si ušít, co kdo chce nebo dokonce kurzy na míru podle potřeb zájemce. Po jeho ukončení si potom odnášíte nějaký certifikát o absolvování kurzu.

Střední odborná učiliště a vysoké školy

V současné době je v České republice jedenáct odborných učilišť vyučujících výrobu oděvů a dalších sedm zaměřených na krejčovství, přičemž standardní délka studia je v obou případech tři roky. Četla jsem pečlivě profily absolventů u obou zmiňovaných oborů, abych zjistila, jestli a případně jaký rozdíl mezi nimi je. Podle stránek infoabsolvent.cz, což je česká databáze všech středních škol, která poskytuje informace o jednotlivých vyučovaných oborech, je šití obor oděvů nižší střední odborné vzdělání s výučním listem, zatímco krejčovství je zde vedeno jako střední odborné vzdělání s výučním listem (infoabsolvent.cz, n.d.).

Dalším rozdílem je také větší příprava k samostatnosti v případě budoucích krejčích a krejčových a možnost specializovat se na dámské nebo pánské krejčovství již během studia. Na již zmiňované stránce je v charakteristikách oboru uvedeno, že zatímco krejčí jsou vedeni k tomu, aby se naučili “zpracovávat technologickou dokumentaci pro individuální výrobu oděvů a zhotovovat oděvní výrobky individuálním a hromadným způsobem”, absolventi šití oděvů se naučí “jen” číst jednoduché technické nákresy, obsluhovat šicí stroje a oděvní stroje a žehlit hotové oděvy. Tento obor se tedy zdá být více zaměřen na uplatnění v průmyslové výrobě, zatímco krejčí mohou mít vlastní salony nebo pracovat u větších či menších firem (idem). Plat vyučených krejčích se podle databáze Národní správa povolání, jíž spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, pohybuje mezi necelými 23.000 Kč a 32.000 Kč hrubého (nsp.cz, n.d.).

Vysokých škol a univerzit vyučujících oděvnictví je u nás taky několik je, konkrétně osm. Tři jsou v Praze, dvě v Sudetech, jedna v Plzni, v Brně a Hradci Králové. Profily absolventa se jeden od druhého velmi liší, v závislosti na tom, čeho chce kdo v životě dosáhnout a čím se chce živit. Vysokoškolské obory ale mají společné to, že na rozdíl od krejčovství na odborných učilištích je zde daleko více pozornosti věnováno módnímu návrhářství, designu, případně i technologiím výroby oděvů, jako je tomu na Technické univerzitě v Liberci (Czech Fashion Design, n.d.).

Rekvalifikace

Rekvalifikace vám slouží k rozšíření vaší stávající kvalifikace nebo k získání nové v případě, že zatím žádnou nemáte a je určena pouze fyzickým osobám. Pokud chcete absolvovat rekvalifikační kurz na Úřadu práce, musíte splňovat několik podmínek (Úřad práce, 8. 3. 2022):

  1. Musíte být vedeni v evidenci ÚP jako zájemce o zaměstnání.
  2. V závislosti na zvolené rekvalifikaci pro ni musíte mít předpoklady, příslušný stupeň vzdělání a některé znalosti.
  3. Musíte být zdravotně způsobilí.
  4. Současná kvalifikace vám neumožňuje nalézt uspokojivé zaměstnání.
  5. O cílovou profesi dosaženou rekvalifikací musí být na trhu práce zájem.

Rekvalifikaci si můžete buď platit sami, nebo můžete ÚP ještě před zahájením kurzu požádat o proplacení kurzovného. To ovšem není nárokové. V takovém případě je ale nutné kurz úspěšně absolvovat, jinak vám vzniká povinnost jej v plné výši proplatit, když jej nedokončíte, nebo do zaměstnání bez uvedení vážných důvodů nenastoupíte. Pokud je ale doložíte (např. lékařskou zprávou), hradíte pouze úměrnou část. Stejně tak můžete požádat i o podporu při rekvalifikaci. Ta dosahuje maximální výše 60 % průměrného měsíčního výdělku z vašeho posledního zaměstnání. Nabídka kurzů je za normálních okolností široká, ale v současné době je dle stránek ÚP kapacita rekvalifikací vyčerpána, a proto jsem nebyla schopná tuto informaci ověřit (idem).

Zdroje

Czech Fashion Design. (6. 2. 2022). Vzdělávání v Oboru. www.czechfashiondesign.cz/skoly/

Informační systém Infoabsolvent. (n.d.). [H] Krejčí. Obor Vzdělání Krejčí 31–58-H/01 | Infoabsolvent.cz, www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/3158H01.

Obor Šití Oděvů 31–59-E/01. (n.d.). Stredniskoly.cz, www.stredniskoly.cz/obor/siti-odevu.html

Švadlena. (n.d.). Otevřená a Všem Dostupná Databáze Povolání Spravovaná Ministerstvem Práce a Sociálních Věcí ČR. NSP.CZ. www.nsp.cz/jednotka-prace/svadlena

Úřad Práce. (n.d.). Rekvalifikace. www.uradprace.cz/rekvalifikace-1

--

--