Kurt Cobain je mrtev, ať žije Marx!

Monika Martonová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 27, 2017

Kniha britského filosofa Marka Fishera s názvem Kapitalistický realismus se prý snaží najít alternativu ke dnes převládajícímu kapitalismu. Zásadním problémem Fishera však je, že nedefinuje pojmy, se kterými pracuje, a pak s nimi nakládá podle vlastního přesvědčení. Eklekticky kompiluje své dojmy a výsledkem je kniha plná nátlak vyvíjejících sofismat.

Na základě čeho si autor myslí, že dnes převládá kapitalismus? Co je to kapitalismus? Odpověď nalezneme například v knize Popular Misconceptions About Capitalism Debunked od Antonyho Sammeroffa:

Misconception: What we have now is Capitalism. Capitalism is an inherently authoritarian, top-down system.

Fact: What we have now is a combination between capitalism, socialism, fascism, democracy and (in some cases) monarchy or constitutional republic. This qualification is particularly important because often you hear (justified) criticisms of the status quo levelled against “the free market” when those outcomes have arisen out of a complicated mixture of factors, many of them nothing to do with free market capitalism at all, but gross intervention into the market by government on behalf of corporate interests. This, of course, is a red herring because it is hardly rational to define capitalism as both “the market” and intervention into the market at the same time.

Fisher souhlasně cituje Marxe, že kapitalismus je otevřené a bezcitné vykořisťování, které sice člověku dává možnost svobodně obchodovat, ale to na úkor všech jeho ostatních svobod. Dodává, že například Kurt Cobain zemřel kvůli paralýze v kapitalistickém světe, pro který neznamenal nic víc než jen nové sousto. Nelítostný kapitalismus ničí také niterní život celé populace, její klidný spánek a sny, jedná se o entitu, která pohlcuje vše, co jí přijde do cesty.

Misconception: Capitalism is a system of exploitation.

Fact: In a voluntary exchange between two willing participants (where both know what they are getting) each leaves better off because even though nothing new has been created each person values different things according to their own subjective preferences.

Stručný závěr. Máme dnes kapitalismus? Ne, jedná se o socialismus s tržními prvky. Co je to vlastně kapitalismus? Volnotržní systém, který stojí na dodržování vlastnických práv a dobrovolné směně a ne „pestrobarevná směsice všeho, co kdy existovalo,“ jak píše Fisher. V jeho podání se skutečně jedná a pozoruhodného hybrida, který popírá své základní principy a nedisponuje konzistentní strukturou. Pak ale takovouto absurditu nemůžeme nazývat téměř antonymním slovem.

--

--