Kyberšikana jako forma zneužití technologií

Lenka Malá
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 5, 2019

Dnešní svět je přeplněný informacemi. To je z velké části umožněno díky velkému množství technologií, které v současnosti všichni používáme. Technologie nám všemožně pomáhají, ulehčují nám práci a jistě mají mnoho kladných vlastností. Jak už to tak ale bývá, každá mince má dvě strany. V dnešní době se opět začínají promýšlet negativní vlivy technologií a to jak na naše zdraví, tak i třeba na naši paměť a pozornost. A mezi další velká negativa patří, že technologie jsou snadno zneužitelné. Jeden druh tohoto nesprávného užití může být i kyberšikana.

Kyberšikana je pojem, který je sice již velmi dlouho diskutovaný, avšak domnívám se, že je stále aktuální. Kyberšikanu lze definovat jako:

„druh šikany využívající informační a komunikační technologie (počítače, tablety, mobilní telefony, sociální sítě, maily apod.) k ublížení druhému” (1)

Nejčastějšími projevy kyberšikany je pomlouvání, vydírání, urážení, zastrašování, kyberstalking, ponižování, zesměšňování, krádež identity, vytváření urážlivých fotokoláží či videozáznamů a podobně. Pro kyberšikanu je charakteristické, že jsou útočníci anonymní (jsme ve virtuálním prostředí a není vůbec složité být anonymní), obětí se může stát kdokoli, kdykoli a kdekoli, útočník o sobě většinou lže, často je přítomno i přihlížející publikum (které vše ochotně sdílí dál) a typické také je, že kyberšikana může být způsobena i neúmyslně (i z žertu se může stát kyberšikana). (2)

Na tento znepokojivý fenomén, který se objevil společně s technologiemi a zejména pak společně se vznikem mnoha různých sociálních sítí, reagovalo a stále reaguje velké množství projektů. Jedním z nich je projekt E-bezpečí, který je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími organizacemi. Projekt E-bezpečí se zaměřuje na prevenci, vzdělání, výzkum, intervenci a osvětu v souvislosti s rizikovým chováním na internetu. Mezi hlavní aktivity projektu patří terénní práce, přednášková činnost, preventivní vzdělávací akce atd. Důležitou náplní realizačního týmu jsou také výzkumná šetření (celorepubliková), jejichž výsledky jsou volně k dispozici. (3)

Zdroje:

(1) Kyberšikana. Internetem bezpečně [online]. ©2018. Dostupné z: www.internetembezpecne.cz/internetem-bezpecne/rizika-online-komunikace/kybersikana/

(2) KOPECKÝ, Kamil a Veronika KREJČÍ. Co je kyberšikana?. E-bezpečí [online]. Olomouc: Univerzita Palackého, ©2008–2018, 2008. Dostupné z: www.e-bezpeci.cz/index.php/temata/kyberikana/17-cojekybersikana

(3) E-bezpečí [online]. Olomouc: Univerzita Palackého, ©2008–2018. Dostupné také z: www.e-bezpeci.cz

--

--