Kybergogika a zkušenostní učení

Jaroslav Staníček
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 29, 2017

Anglicky Cybergogy — je termín který byl poprvé použit v roce 2006 profesorkami Minjuan Wang a Myunghee Kang. Označuje strategii aktivního zapojení do online výuky a Experimental Learning — zkušenostního učení. Dle publikace Lesley J.M. Scopse pak: „Cybergogy is an adaptation of Pedagogy and Andragogy designed to accommodate the requirements of eTeaching, that is to say teaching that is computer mediated, usually conducted at a distance.“ Česky tedy: Kybergogika je adaptací pedagogiky a andragogiky navržené tak aby se přizpůsobila požadavkům eVýuky, tedy je to výuka prostřednictvím počítače, obvykle probíhající na dálku.“ Dle M. Wang a M. Kang je v případě zkušenostního učení potřeba zapojit tři základní oblasti — kognitivní, sociální a emoční.[1]

V kognitivní oblasti se jedná o:

· předchozí znalosti/zkušenosti

· dosáhnutí cílů

· výukové aktivity

· kognitivní/vzdělávací styl

V emoční oblasti:

· pocit sebe sama

· pocit komunity

· pocit vzdělávací atmosféry

· pocit vzdělávacího procesu

V sociální oblasti:

· Osobní předpoklady

· Kontext

· Komunita

· Komunikace

Lesley J. M. Scopes tyto posléze doplnil ještě o jednu — o psychomotorickou oblast zaměřující se na to, že student předtím než se vůbec začne v kyberprostoru vzdělávat, by měl ovládat základy pohybu a interakce s virtuálním prostředím a virtuálními předměty. Stejně tak by měl ovládat komunikační nástroje v tomto prostředí používané a být schopen spravovat případný virtuální inventář. Současně by měl být schopen ovládat pozici kamery tak aby vždy viděl to, co potřebuje.

Spojením těchto čtyř oblastní vzniká zkušenostní učení.

[1] WANG, Minjuan; KANG, Myunghee. Engaged Cybergogy for Engaged. In HUNG, David; KHINE, Myint S. Engaged Learning with Emerging Technologies [online]. The Netherlands. Dondrecht. : Springer, 2006 [cit. 2011–05–24]. s. 225–254. Dostupné z WWW: <http://books.google.cz/books?id=8gaV0GeUQVcC&pg=PA225&dq>.

#vikma16

--

--