Kybergogika — zmeny vo vzdelávaní

Nikoleta Habartová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 4, 2018

Vznikom informačnej spoločnosti začala narastať aj miera využívania internetu a informačných technológií. Tento smer sa výrazne prejavil aj vo vzdelávaní. Začali sa využívať nové technológie vo vzdelávaní, ktoré boli prispôsobované aktuálnym trendom v spoločnosti. Vývoj sa však neustále zrýchľuje, a preto sa vývoj vzdelávacích technológií musí prispôsobovať novému tempu.

Novou prespektívou vo vzdelávaní je kybergogika, ktorá spája prvky pedagogiky a andragogiky s cieľom vytvoriť nový prístup k online vzdelávaniu. Podľa Frka využíva kybergogika kognitívne, emociálne a sociálne faktory online vzdelávania. Kybergogika diferencuje prezenčné a online vzdelávanie a snaží sa o návrh “vyučovacieho modelu” (instructional design model), pomocou ktorého sa snaží zabezpečiť tzv. “engaged learning”, čiže “učenie sa so zaujatím”. Tento prístup sa sústreďuje na aspekty motivácie, sociálneho kontaktu a pozitívneho emocionálneho naladenia k online vzdelávaniu.

Scopes vo svojej práci uvádza, že kybergogika má významnú rolu v rozvoji vzdelávania , nakoľko sa jej prvky úspešne využívajú vo virtuálnom vzdelávaní.

Virtuálne vzdelávanie prinieslo zmeny v spôsobe, akým sa učíme a vyučujeme. Virtuálne vzdelávanie, ktoré je zamerané na ľudí, vytvára spôsob, akým sa študenti učia, upravujú obsah, ktorý získavajú, a spôsob, akým sa učia vzdelávať sa. V tomto zmysle umožňuje virtuálne vzdelávanie oveľa prirodzenejšie a prospešnejšie rozvíjanie kľúčovými kompetencií.

Moderné vzdelávacie metódy sa začínajú využívať čoraz častejšie a sú pozitívne prijímané medzi používateľmi, ktorých predstavujú najmä študenti a vyučujúci. Pre tieto nové typy metód, ako je napr. virtuálne vzdelávanie, je neodmysliteľnou súčasťou aj prostredie, v ktorom sa využíva.

Virtuálne vzdelávacie prostredie predstavuje medzi vzdelávacími technológiami webovú platformu pre digitálne aspekty študijných programov, zvyčajne v rámci vzdelávacích inštitúcií.

Virtuálne vzdelávacie prostredie umožňuje:

· účastníkom organizovať sa do skupín a rolí
· prezentovať zdroje, aktivity a interakcie v štruktúre kurzu
· stanoviť rôzne fázy hodnotenia
· správu o účasti
· určitú úroveň integrácie s inými inštitucionálnymi systémami.

--

--