Learning by doing a učenie remeslom

Vero Moravčíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 29, 2017

V nasledujúcich riadkoch stručne predstavím jeden zo súčasných trendov v modernom vzdelávaní, ktorý patrí do nového prúdu edukačných prístupov ako alternatíva k tradičným metódam stále pretrvávajúcim z 20. storočia. Nové formy učenia vznikajú ako reakcia na rapídne ekonomické a sociálne zmeny v informačnej spoločnosti spôsobené rozvojom informačných technológií, a ich spoločným motívom je komplexná príprava človeka na prežitie zameraná na schopnosť kritického myslenia, rozhodovania, riešenia problémov a vlastné riadenie svojho vzdelávania. Typickými znakmi týchto prístupov sú prechod od pasívneho k aktívnemu učeniu, od inštrukcií k objavovaniu, od teórie k praxi, od prijímania k tvoreniu.

Ako typického predstaviteľa novej formy učenia som vybrala učenie činnosťou / learning by doing, ktoré je založené na nadradenosti osobnej skúsenosti pred sprostredkovanou informáciou.

Learning by doing means learning from experiences resulting directly from one’s own actions, as contrasted with learning from watching others perform, reading others’ instructions or descriptions, or listening to others’ instructions or lectures.

Tento princíp sám o sebe nie je nový a samozrejme ako forma učenia existuje už dlho. Jeho súčasné znovuobjavenie môže mať na svedomí narastajúca nedôvera voči zaužívaným metódam v otázke prepojovania školy a reálneho života. Asi každý sa v poslednej dobe stretol s kritikou tradičného školstva a potrebou inovácií vo vzdelávaní, následkom čoho vzniká priestor pre experimentovanie s formami učenia, ktoré by riešili problém neflexibilnosti a neužitočnosti formálneho vzdelania.

Ak pod užitočnosťou vzdelávania rozumieme zaistenie prípravy na riešenie problémov, s ktorými sa stretneme po štúdiu, learning by doing sa ponúka ako cesta ktorá môže poskytnúť práve chýbajúci kontakt s realitou a autentickými následkami toho, ako konáme.

Pokiaľ je súčasťou výučby konfrontácia s reálnym problémom, jeho riešenie je spojené so zodpovednosťou, finančným alebo sociálnym rizikom, vlastným rozhodovaním na základe hodnôt, reflexiou, sebavedomím a satisfakciou. To všetko sú charakteristiky konania dospelého človeka, ktorého zvládnutie si vyžaduje cvik, učenie sa z vlastných chýb a porozumenie následkom svojich akcií.

Pri štúdiu tejto formy učenia sa môžeme stretnúť s výučbou ktorá využíva učenie remesla ako spôsob kontaktu s autentickými materiálmi a skutočným fungovaním rôznych mechanizmov. Skrz remeslo je študent zoznámený s úzkosťou z pomalého a zložitého procesu vytvárania, s neistotou a s radosťou z úspešného zakončenia. Táto skúsenosť by mala byť dôležitá pre vytvorenie “podnikateľského mindsetu” potrebného pre ekonomický úspech.

Podobne sa o takomto obchodníckom duchu zmieňuje R. W. Emerson, ktorý v zodpovednosti za každé svoje rozhodnutie a znášaní jeho následkov vidí kontakt s prírodou a získanie schopnosti praktického myslenia.

Thus a man may well spend many years of life in trade. It is a constant teaching of the laws of matter and of mind, No dollar of property can be created without some direct communication with nature, and of course some acquisition of knowledge and practical force. It is a constant contest with the active faculties of men, a study of the issues of one and another course of action, an accumulation of power, and, if the higher faculties of the individual be from time to time quickened, he will gain wisdom and virtue from his business.

Learning by doing by mohlo byť nádejnou inováciou vo vzdelávaní, ktorá má potenciál adaptovať školský systém na potreby študenta 21. storočia.

© Peter Sawers

--

--