Lekce z pandemie o možnostech vzdělávání orientovaného na studenta

Natálie Káčová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 19, 2022

Příchod pandemie kriticky prohloubil některé dlouhotrvající výzvy vzdělávacího systému, jako je například nedostatečná prevence duševního zdraví nebo širší problematika rovného přístupu ke vzdělávání (týkající se kvalitního zázemí pro studium, ale také úrovně flexibility vzdělávacích programů). Jako zcela klíčová se proto ukázala snaha přizpůsobovat vzdělávací proces potřebám studentům, které se živelně proměňovaly podle aktuálního vývoje pandemické situace a s ním souvisejícími vládními opatřeními.

Právě inovativní a pohotová řešení vzdělávacích institucí, co vznikala v bezprostřední reakci na pandemickou situaci či na zpětnou vazbu od studentů a rodičů během pandemie, mapuje Canopy Project. Uveďme si pár konkrétních příkladů z prostředí amerických škol, které tento projekt vyzdvihuje jako názornou ukázku toho, jak se škola ve prospěch svých studentů a jejich potřeb nezdráhá přehodnotit i zcela samozřejmé a dlouhodobě zaběhnuté pracovní postupy.

Photo by Mohammad Shahhosseini on Unsplash

Přizpůsobení náplně studia

Na massachusettské střední škole Chelsea Opportunity Academy začala během pandemie více jak polovina studentů pracovat na plný úvazek. Na docházení do hodin, studium a přípravu na závěrečnou zkoušku tak studentům přirozeně nezbývalo dostatečné množství času. Vedení školy se proto rozhodlo zavést pilotážní kurzy, které byly svým obsahem přímo navázané na praxi studentů. Díky těmto kurzům se reflexe pracovních zkušeností a demonstrace nabitých dovedností z praxe stala validní součástí nejen studia, ale také závěrečné, maturitní zkoušky.

Změna systému hodnocení

Zaměstnanci Academy for Aerospace and Advanced Technologies v Severní Karolíně během distanční výuky zjistili, že rodičům studentů dělá problém na základě klasického známkování rozpoznat, jakou látku jejich děti již ovládají a které učivo jim naopak dělá problém. Přes léto proto pedagogové této školi vyvinuli systém známkování založeného na standardech, které studentům i rodičům poskytuje jasnou představu o tom, co by student měl v daném předmětu znát, čemu by měl rozumět a jaké činnosti by měl ovládat.

Příležitost pro personalizované učení

Common Ground High School v Connecticutu zavedla na základě studentské vazby takzvané “What you need Wednesdays” — podstatnou část středečního rozvrhu zcela uvolnila od výuky a přenechala studentům na zcela volné užívání. Studenti si mohou domluvit konzultaci s vyučujícím, zajít si na doučování, pracovat na týmových projektech, připravovat se na testy, dohánět úkoly anebo odpočívat.

Nová vzdělávací prostředí

V Nokomis High School v Maine pandemie znemožnila studentům absolvovat praktické stáže, které tradičně tvoří součást jejich studia. Škola se rozhodla vybudovat virtuální verzi programu stáží, který studentům nabízí digitální příležitosti pro kariérní rozvoj. Škola navíc plánuje využívat virtuálního prostředí i po skončení pandemie, aby studentům, z nichž většina žije ve venkovském prostředí, dokázala poskytnout pestřejší příležitosti spjaté s kariérním rozvojem.

Kromě absolvování virtuálního programu si studenti této školy navíc mohou zvolit výuku angličtiny, která se odehrává ve venkovních prostorách. Škola se přesunem výuky ven ze třídy snaží podporovat fyzické i duševní zdraví svých studentů.

Uvedené příklady z databáze Canopy Project byly převzaty ze článku Carnegie Corporation of New York.

--

--