Malými krůčky ke kreativitě

Kristýna Šťastná
EDTECH KISK

--

Ze všech stran slýcháme, jak bychom měli být kreativní. Že bez kreativity se nikam nehneme a je klíčová pro řešení problémů v osobním i profesním životě. Ale dá se vůbec něco, co má být přirozené a vycházet z našeho nitra, naučit?

Osobně se asi nejvíce ztotožňuji s tvrzením, že kreativitu si v sobě nese každý, záleží jen na tom, jak moc je rozvinutá a jak moc ji ještě lze rozvinout. Samozřejmě, že se všichni nenarodili s talentem stát se špičkovým spisovatelem, malířem nebo hudebním skladatelem. Ale všichni si můžeme najít činnost, která rozvíjí naši tvořivost, a to klidně jen pro účely relaxu a celkově větší psychické pohody. Pojďme se podívat na pár, převážně knižních nástrojů, které s kreativitou pracují.

Omalovánky, zentangly, mandaly

Vybarvovací boom začal někdy okolo roku 2014. Na podzim vyšla kniha 101 mandal pro krásný den, následovaly Antistresové omalovánky pro dospělé, Tajná zahrada Johanny Basford, a pak se s omalovánkami a mandalami větší či menší kvality doslova „roztrhnul pytel“, a dnes tak můžeme najít např. jednorožčí, soví, kočičí omalovánky nebo omalovánky s tematikou Hry o trůny či Zaklínače.

Zatímco omalovánky jsou zaměřeny spíše na relaxaci a využívání barev, mandaly a zentangly jdou s kreativitou o level výš. Zentangly jsou různé ornamenty, které se vykreslují do nějakého prostoru. Můžeme je buď kreslit podle „písanek“, jichž dnes také existuje spousta, nebo si je sami vymýšlet — ano, to už zní trochu kreativněji než vybarvování předem vyznačených plošek.

Podobně fungují i mandaly. K tomu, abychom si vytvořili mandalu, nepotřebujeme nic víc než kružítko. To, jak bude naše mandala velká, kolik bude mít vnitřních kruhů, jestli bude ve výsledku vypadat jako květina nebo jako zvíře… to vše záleží jen na nás a na naší fantazii.

Destrukční deník a spol.

ZDROJ

Velmi spornou „pomůckou“ k rozvoji kreativity je kniha známá jako Destrukční deník. Na jednu stranu byl přijat velmi kladně, právě díky kreativním možnostem, které nabízel, na stranu druhou byl některými ortodoxními knihomily vyhejtován za nabádání mladší generace k ničení knih. Ať tak či tak, byly u nás vydány i jiné knihy autorky Keri Smith, a to knihy podobného ražení. Tento styl knih byl dále napodobován např. ZDE nebo ZDE.

Myšlenkové mapy

Uspořádávání myšlenek není rozhodně jednoduché, obzvlášť, když už se vám povede nějakým způsobem kreativitu rozvinout. Proto je dobré si je uspořádat. Velmi efektivní a tvůrčí metodou k tomu je fenomén myšlenkových map — ty si můžete buď vytvořit pomocí softwaru nebo popustit uzdu fantazii a vyřádit se s tužkou a papírem. Velmi dobrý pomocník při učení. 😉

Inspirace

ZDROJ

Důležitou, a velmi příjemnou součástí rozvoje naší kreativity je čerpání inspirace. Což máme v dnešní době, přiznejme si, opravdu velmi jednoduché. Pokud chceme něco tvořit, stačí se přihlásit na Pinterest, zadat příslušné výrazy a v tu ránu máme před sebou spoustu nápadů k vyzkoušení. Protože Krrativita totiž neznamená nutně tvořit něco, co ještě nikdo před vámi nevytvořil — můžete se jen inspirovat a vzít si z jiného řešení to, co vám konkrétně přijde sympatické. Austin Kleon o tom napsal celou knihu, kterou rozhodně doporučuji k přečtení.

Kreativní laboratoř

I na KISKu byla snaha o rozvoj studentské kreativity — a to prostřednictvím předmětu VIKBB62 Kreativní laboratoř. Kurz byl zaměřen na to, abychom si vyzkoušeli různé techniky kreativního myšlení. Ty jsme měli možnost využít při plnění úkolů a vypracovávání velkého závěrečného projektu.

Kreativita ve školních osnovách?

Při psaní tohoto článku mě napadlo, jak je kreativita dnes rozvíjena ve školním prostředí… Na základních školách máme různé rukodělné činnosti a výtvarnou výchovu, kreativní psaní v rámci češtiny apod., ale co střední a vysoké školy? Vím, že na gymnáziích je možnost zvolit si nějaký tvořivý předmět, ale např. na středních odborných školách tyto možnosti nejsou. Studenti si většinou potřebu kreativity doplňují v zájmových kroužcích a ve volném čase… Ale nebylo by hezké prolnout klasickou výuku s kreativními vstupy, samozřejmě na dobrovolné bázi? :)

Stojí za pozornost

Zajímavá přednáška o tom, zda se dá kreativita naučit

Instagramový profil, kde byly zveřejnovány některé povedené stránky z Destrukčního deníku

--

--