Mediální gramotnost, jako nástroj proti dezinformacím

Pavla Sládková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 5, 2023

V posledních letech dochází ke stále rychlejšímu vývoji technologií, které často ovlivňují hned několik oblastí lidského života. Avšak aby je byl běžný člověk schopen využívat v jejich maximálním potenciálu, je po něm vyžadována určitá úroveň porozumění, tedy dostačující míra uživatelských znalostí. Pro získání optimálních znalostí pro práci s technologiemi je třeba mnoho kompetencí, ve kterých by se měl uživatel orientovat. Jednou z důležitých je právě mediální gramotnost.

Mediální gramotnost přináší uživateli kompetence, které mu umožňují pracovat s mediálním obsahem, tedy ho chápat a kriticky vyhodnocovat. Základní pilíře, na kterých mediální gramotnost staví, jsou schopnosti, sety znalostí a osobnostní zkušenosti jedince (Potter, 2019).

Jedním z důležitých úkolů informační gramotnosti je naučit člověka vyhodnocovat informace, které mu jsou předestírány z různých zdrojů (Potter, 2019). Po získání této vlastnosti je pak mediálně gramotná osoba schopna vyhodnocovat informace a měla by být více imunní proti konzumování nepravdivých informací tzv. Fake News. Fake News jsou úmyslně šířené nepravdivé informace, často bývají součástí tzv. žluté žurnalistiky. Dopad i důvod pro šíření těchto informací může být různý, avšak schopnost rozeznat tento fenomén od podložených informací se stává v dnešní době nepostradatelnou.

Pravdivost tvrzení, že kompetence mediální gramotnosti, mají skutečně vliv na rozeznávání tzv. Fake News od pravdivých informací zkoumalo hned několik studií. Například studie pod vedením Jones-Jang a kolektivu s názvem „Does Media Literacy Help Identification of Fake News? Information Literacy Helps, but Other Literacies Don’t“ podpořilanázor, že tyto kompetence značně posilují uživatelovu schopnost poznávat tzv. Fake News. (Jones-Jang et. al., 2021)

Kompetence, které nám znalost mediální gramotnosti může poskytnout, jsou ve 21. Století nepostradatelné pro gramotný život současného člověka.

Zdroje:

Erasmus+, Jak chápat mediální gramotnost a dezinformace. SchoolEducationGateway [online]. 2021 [cit. 04–05–2023]. Dostupné z: https://www.schooleducationgateway.eu/cz/pub/resources/tutorials/understanding-media-literacy-.htm

Jones-Jang, Mo S.; Mortensen, Tara; Liu Jingjing. Does Media Literacy Help Identification of Fake News? Information Literacy Helps, but Other Literacies Don’t. American Behavioral Scientist [online]. 2021, 65(2), s. 371–388 [cit. 04–05–2023]. Dostupné z: https://doi.org/10.1177/0002764219869406

Potter; W. James. Media literacy. 2019, ISBN 978–150–636–6289

--

--