Michalův červen: digitální kompetence, čtení a konference

Michal Černý
EDTECH KISK
Published in
6 min readJun 26, 2018

Za posledních pár týdnů června se toho událo docela hodně, o co bych se rád podělil, čímž se snažím trochu navázat na můj článek v MUNI:

KISK se postupně stává českým centrem pro rozvoj digitálních kompetencí. Já jsem — pokud se nepletu — jediný člověk v ČR, kdo je učí jako kurz na univerzitě zaměřený obecně, Ondřej Neumajer učí v na PedF UK ICT kompetence pro učitele, které se teď budou měnit na Digitální kompetence pro učitele. Na podzim by snad měl běžet můj kurz, také jako online kurz, výhledově otevřený pro více studentů. Doplní tak stávající dva kurzy práce s informacemi.

Současně se účastním práce v ČŠI, kde vytváříme evaluační nástroje pro testování právě digitálních kompetencí. V rámci Digikatalogu budu spolupracovat na projektu MPSV, který chce testovat a hodnotit digitální kompetence zaměstnanců a zaměstnavatelů, podílím se na překladu a implementaci DigiComp do českého prostředí. A v rámci PPUČ se pracuji v panelu, který se věnuje digitálním kompetencím a informatickému myšlení od mateřských po střední školy. Mimo to se o této oblasti snažím postupně stále více psát a přednášet.

Hana Tulinská je pak namočená (a od podzimu budu také) v projektu s Nitrou, který se věnuje rozvoji digitálních kompetencí akademických knihovníků. Dohromady bychom tedy měli být — jako edTech — jedinečné místo, kde se o digitálních kompetencích systematicky učí, bádá, popularizuje a přemýšlí. Právě toto téma bych rád viděl v nejbližší době jako jedno z oborově silně prioritních.

Druhou zajímavou zkušeností byly příjímací zkoušky na navazující magisterské studium — zatímco dříve byl edTech vnímaný jako nejlehčí možná profilace a podle toho k němu studenti také přistupovali, dnes mám z přijímaček pocit, že je to právě naopak. Co je fajn v tom, že budeme mít více dobrých studentů, nefajn v tom, že bude ještě méně lidí na projekty a aktivity, které bychom rádi dělali.

Z magisterských absolventů bude třeba se rozloučit s Monikou Martonovou a Davidem Kudrnou, který ale pokračuje na edTech doktorát. Gratulace! Oba měli velice pěkné diplomové práce a patřili (každý jinak) mezi specifické duchy oboru. S tím souvisí také státnice, které byly nesporně zajímavým místem k přemýšlení — od toho, jaké máme dobré a zajímavé studenty, až po to, že se nám něco učit velmi nedaří. Chtěl bych také pochválit své diplomanty — od edTechu po historiky.

Také už jsou mezi námi tři noví ICT koordinátoři a myslím, že v průměru asi nejkvalitnější ročník. Spolu s jedním absolventem budeme připravovat společnou výzkumnou publikaci, z čehož mám velkou radost. Jinak bych zatím o zkoušení mluvil nerad, počkejme na předmětovou anketu. V době psaní příspěvku navíc mám vypsané ještě dva termíny.

TAČRy — na KISKu byly podány dva edTechové TAČRy, jeden můj a Hany Tulinské, který se věnuje didaktické transformaci KPI11 pro středoškoláky a testování a rozvoje mnou vyvíjené metodologie výzkumu online studijního chování. Druhý je zaměřený na kolaborativní úlohy ve virtuální realitě a šéfuje mu Čeněk Šašinka, který posiluje edTech, jako odborník s jedním nejlepších publikačních i výzkumných portfolií na FF. Postupně by se tak z VR měla stát jedna z výzkumných priorit edTechu, vedle například online vzdělávání nebo školního využití vzdělávacích technologií. Od června je také z něj KISKař.

Konference, na kterých jsem byl a něco tam říkal…

  • Kognice a umělý život: zde jsem mluvil o tom, jak digitální kompetence budou měnit fenomén učení v kontextu umělé inteligence. Myslím, že se budeme muset mnohem více než doposud zaměřit na umění a syntetizující edukaci, celostní učení a další témata, která leží mimo oblast snadno dostupné analýzy.
  • Vědecká konference QUAERE 2018 (roč. VIII.): na této online konferenci mám příspěvek o tom, jak různé články ve SCOPUSu vnímají diskurs digitálních kompetencí ve vztahu k člověku. (konference je online a bude probíhat na konci tohoto týdne).
  • NASIV: zde jsem mluvil o inovacích kurzu kreativní práce s informacemi a současně o datové analytice, kterou nad ním provozujeme. O metodologii evaluace online učebnic mnou vyvíjenou metodou začíná projevovat zájem například MŠMT.
  • DisConference: mluvil jsem o datech, které nám dává KPI22, respektive analytika za ním a o tom, jak takový přístup umožňuje změnit evaluaci učebnic a design online vzdělávání. Inormace o konferenci budou brzy na Kiskovém médiu.
  • Panel v Parlamentu v poslanecké sněmovně k otevřeným vzdělávacím zdrojům, byla akce, od které jsem moc nečekal (krátký čas a široké téma), ale nakonec byla velice zajímavá. V panelu jsem se potkal třeba s Ondřejem Neumajerem. Příjemné otázky, tvořivá atmosféra a zajímavá témata, nejvíce se mluvilo o kultuře sdílení a velkých datech otevřených datech jako edu nástroji.

V červnu jsem četl tyto odborné knihy…

  • Lai, F., Lehman, J. (Eds.) (2017) Learning and Knowledge Analytics in Open Education. Springer. Nemám moc odborných knih z edTechu, které bych přečetl za den (cca 240 stran) a byl z nich nadšený. Tato kniha řeší spoustu problémů, které jsem musel rozhodovat nebo reflektovat ad hoc a dává jim teoretický rámec. K tomu přidává řadu zajímavých témat a teorií. Jde o naprosto nezbytný zdroj pro kohokoli, kdo se chce věnovat edTechu — ať již sociologicky, pedagogicky, technologicky, designersky… Uvažuji, jak ji dostat do kurikula na KISKu.
  • Larusson, Johann Ari, White, Brandon (Eds.) (2014) Learning Analytics: From Research to Practice. Springer. Asi základní a nejdůležitější kniha o tom, co je to analytika učení a jak s ní pracovat a zkoumat ji. Je koncipována hodně klasicky a tím zřejmě i snadno přijímaná odbornou komunitou, takže třeba do českého prostředí je určitě publikací tvořící základní odborný diskurs. Pokud budete chtít s někým mluvit o LA, musíte mít přečteno.
  • Christian, D. (2018) Origin Story: A Big History of Everything. Little, Brown and Company. Je zajímavou systematicky koncipovanou publikací, která se snaží reflektovat vznik vesmíru a člověka v něm. Postupně přechází od fyziky k chemii, biologii, člověku a… až zpět končí u fyziky. Zajímavé je jak systémové pojetí knihy, tak tak to, jak je koncipovaná. Autor klade zvláštní důraz na učební jako na proces tvorby společnosti a kultury.
  • Šíp, R. (2008). Richard Rorty: Pragmatismus mezi jazykem a zkušeností. Brno: Paido. Tato kniha mi udělal velkou radost, protože je psaná erudovaně, kriticky a hutně (těžce). Pokud chce člověk rychle nahlédnout do pragmatismu a dozvědět se případně něco o jeho pramenech či Rortym, tak vřele doporučuji.
  • Palouš. R. (1991) K filosofii výchovy: východiska fundamentální agogiky. Praha: SPN. Po mém soudu slabší text ne Heretická škola stejného autora, ale přesto v mnoha momentech užitečné a inspirativní čtení. Třeba úvahami o čase, zavedením konceptu agogiky nebo esejovitým způsobem mluvy, který se snaží blížit k Patočkovi. Jen se slovem „bytuje“ jsem se nesmířil.
  • Pelikán, J. (2007). Hledání těžiště výchovy. Praha: Karolinum. Zajímavá knížečka věnující se filosofii výchovy, která konvenuje k Frommovi. Je sice paradigmaticky neuchopená, ale osobní a příjemná na čtení. Text není nejnovější, což se z dnešního pohledu projevuje poněkud nešťastnou prací se zdroji.
  • Maňák, J. (1991). Nástin didaktiky. Brno: UJEP. Publikace usiluje o ve své době nové systémové pojetí didaktiky a celého vzdělávání. Autor si systematicky snaží najít cestu, jak toto téma aktivně uchopit a reflektovat. Rozhodně stojí za přečtení jen kvůli tomu, jakým způsobem pracuje s tématem počítačů ve vzdělávání — na začátku devadesátých let.
  • Šeďová, K., Švaříček, R., & Šalamounová, Z. (2012). Komunikace ve školní třídě. Praha: Portál. Velice zajímavá kniha, která se opírá o neskutečné množství výzkumných dat, které se věnují různým aspektům komunikace ve školní třídě. Zajímavé je také to, že důsledně odlišuje formu a obsah, což má své praktické důvody, ale také obtíže.
  • Průcha, J. (2017) Moderní pedagogika. Praha: Portál. Představuje základní kompendium české pedagogiky. Té tradiční, v cestě od normativní k empirické. Rozhodně zajímavé čtení, kde člověk nebude souhlasit skoro s ničím, ale dostane dobrý přehled a možnost se vyhranit. A také dobrý sumář definic základních pojmů, což se také hodí.

Řazeno podle: anglické /české a míra zajímavosti pro mne, jako čtenáře. Děkuji také diplomantům za zajímavé texty v diplomových a bakalářských pracích.

--

--

Michal Černý
EDTECH KISK

Vysokoškolský pedagog edTechu a publicista, učitel na KISKu, filosof, experimentátor, snílek.