Microlearning jako nástroj digitálního wellbeingu (?)

Anna Ryšánková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 25, 2024

O microlearningu — tedy poskytování malých, snadno stravitelných kousků informací, které se zaměřují na konkrétní téma, již bylo napsáno nespočet článků. Jeho cílem je učinit vzdělávání efektivnějším a účinnějším tím, že složité informace rozdělí na menší, snadno zvládnutelné kousky.

Mnoho odborníků vidí v microlearningu revoluci ve vzdělávání. Intenzivně ho začal využívat například korporatni svět, ve spojení s gamifikací pronikl do světa učení jazyků i spousty jiných oblastí. Už proto nepovažuji za nutné definovat, co to microlearning je, ale spíše se chci zaměřit na konkrétní situaci, ve které může být microlearning skvělým nástrojem.

V kurzu Digitální wellbeing, ve kterém se zabýváme efektivním a smysluplných využíváním technologií a v přeneseném slova smyslu také sociálních síti, jsme totiz narazili na velmi častý problém, který spoustu z nás trápí — tzv. doomscrolling a vyplňování volného času sociálními sítěmi, po kterém ale následují výčitky a pocit vyplývaných chvil.

V rámci možných řešení tohoto problému jsme narazili na to, ze problém často vězí v tom, že člověk (např. při čekání na MHD) chce sice něčím trávit čas, zároveň se mu ale nechce začínat žádná větší aktivita (např. čtení), a nechce být úplně nutně produktivní. A přesně pro tyto chvíle je dobrým řešením najít si alternativy — a microlearning může být jednou z nich.

Přestože primárním cílem microlearningu je něco se naučit, díky gamifikaci a rozdělení na drobné časové úseky se z microlearningu stává ideální způsob, jak nahradit scrollování, dozvědět se něco nového a získat z sebe — a stráveného času — lepší pocit.

Tipy na zajímavé microlearning aplikace:

  • Duolingo — všem známý a (ne)milovaný nástroj na učení cizích jazyků
  • Memrise — alternativa k Duolingu, cizí jazyky
  • DailyArt — aplikace, která každý den vybere jedno slavné umělecké dílo a poskytne k němu historii a kontext.
  • Elevate — každodenní aktivity na trénink zlepšení kognitivních schopností, jako je paměť, soustředění a matematika.
  • Peak–podobně jako Elevate, drobné hry na trénování mozku, které zlepšují paměť, pozornost a schopnost řešit problémy.
  • Blinkist–shrnuje klíčové poznatky z literatury faktu v krátkých shrnutích.
  • Beletrion–český projekt, který podle zadaných preferencí a času na čtení (např. 1 min) nabídne úryvek z různé prózy nebo poezie. A pokud se vám úryvek líbí, můžete si zdarma přečíst celou knihu.

--

--