Microlearning jako trend v oblasti vzdělávání

Vojtěch Hamerský
EDTECH KISK
Published in
2 min readJun 3, 2020

Microlearning je v oblasti vzdělávání novým trendem, který má stejně jako jakákoliv vzdělávací forma své výhody i nevýhody. Ze zahraničí se čím dál více začíná dostávat i do našich končin. Už nějakou dobu tak můžeme sledovat například platformu Seduo, která prostřednictvím mikro vzdělávacího obsahu dokáže představit určité téma. Je microlearning tou správnou vzdělávací cestou?

Microlearning je v dnešní době z ekonomického či technologického hlediska vítanou změnou v oblasti vzdělávání. Microlearning v této oblasti představuje malou revoluci, umožňuje totiž lidem studovat prakticky kdykoliv, kdekoliv a hlavně rychle. Dostat se k tomu nejdůležitějšímu a naučit se ty nejzákladnější dovednosti a schopnosti s pomocí různých formátů. Nejčastěji s pomocí videí, krátkých textů či kvízů. Microlearning stojí na základě e-learningu, využívá tedy online prostor a digitální artefakty jako svoji podstatu, s níž dokáže člověka naučit (ve velmi krátkém čase) to nejpodstatnější.

Photo by Bram Naus on Unsplash

Malé vzdělávací kousky údajně pomáhají studentům k lepšímu zapamatování a uchopení nabytých informací, které dále využívají v praxi [1]. S microlearningem se také kompletně mění postoj k samotnému vzdělávání a role učícího a učícího se. Tou největší devízou microlearningu tkví právě v dílčích celcích, které přitom stojí samy o sobě (tudíž, pokud se někdo podívat na jedno video z celkových deseti, neztratí žádný kontext). Odpadá také osoba učitele, protože student si sám vytváří své vlastní poznávací struktury a sám si nabyté informace zařazuje do své “databáze poznání”.

Microlearning však v oblasti vzdělávání není samospásným řešením. Musí mít totiž jasný koncept a sám o sobě nutně nemusí fungovat [2]. Microlearning, byť je zajímavým řešením jak pro formální i neformální vzdělávání, má především zapadat do většího vzdělávacího prostředí s dalšími aspekty a procesy, které mají za cíl něco konkrétní předat a naučit.

Osobně se mi koncept microlearningu líbí, nicméně je vždy potřeba myslet na konkrétní cílovou skupinu studentů, její potřeby a případně obsah a formu microlearningu těmto potřebám přizpůsobovat.

Zdroje:

[1] GIURGIU, Luminiţa. Microlearning an Evolving Elearning Trend. Scientific Bulletin [online]. 2017, 22(1), 18–23 [cit. 2020–06–02]. DOI: 10.1515/bsaft-2017–0003. ISSN 2451–3148. Dostupné z: https://www.degruyter.com/doi/10.1515/bsaft-2017-0003.

[2] JOMAH, Omer [et al.]. Micro Learning: A Modernized Education System. In: BRAIN. Broad Research in Artificial Intelligence and Neuroscience. 7(1), s 103–110. ISSN 2067–3957. Dostupné z: http://www.edusoft.ro/brain/index.php/brain/article/view/582/627.

--

--