Microlearning — trend v alternativním univerzitním vzdělávání

Denisa Kastrati
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 6, 2024
Photo by Soundtrap on Unsplash

V dnešní době digitalizace a neustálého technologického pokroku, kdy se vše má tendenci neustále zrychlovat se klasické formy vysokoškolského vzdělávání mění. Alternativní vzdělávací metody si získávají stále větší popularitu a pozornost jako forma inovativního přístupu ke vzdělávání a výuce.

Jednou z těchto alternativních metod vzdělávání je také fenomén microlearningu. Tento inovativní přístup umožňuje studentům učit se v krátkých časových intervalech, které obvykle trvají po dobu několika málo minut. Často jsou v rámci microlearningu také používány nejrůznější digitální nástroje jako mobilní aplikace, online kurzy a interaktivní videa.

Jeden z hlavních benefitů microlearningu je možnost přizpůsobit se potřebám moderního studenta. V dnešní hektické a často snad až přespříliš uspěchané době má stále méně lidí čas a chuť pokračovat v tradici zdlouhavého sezení v lavici a poslouchat dlouhé přednášky.

Microlearning nabízí možnost časové flexibility. Umožňuje studentům učit se v krátkých časových intervalech kdekoliv a kdykoliv. Ať už jste na cestě do práce, v čekárně nebo hledáte alternativu ke chvilce scrollování.

Další výhodou microlearningou je jeho schopnost zvýšit uchovávání informací. Krátké a koncentrované učení umožňuje lepší zapamatování a absorbování nových poznatků. Mnoho studií naznačuje, že krátké opakování látky v pravidelných intervalech zvyšuje pravděpodobnost, se že informace uchovají dlouhodobě a student bude lépe schopen aplikovat naučené dovednosti v praxi.

Některé univerzity implementují microlearning do svých vzdělávacích programů. Místo kurzů zahrnujících rozsáhlé přednášky nabízejí univerzity stále více specializovaných kurzů, které pomocí krátkých a dobře uchopitelných modulů umožňují studentům si nově získané informaci vyzkoušet v praxi.

Microleaning považuji za jeden z revolučních trendů ve vzdělávání. Nabízí studentům flexibilitu a možnost individualizace, které tradiční výukové metody často nabídnout nemohou. Tento trent jde ruku v ruce s uspěchanou dobou a neustálý technologický pokrok mu jen nahrává do karet.

Bibliografie:

LEONG, Kelvin, et al. A review of the trend of microlearning. Journal of Work-Applied Management, 2020, 13.1: 88–102. Dostupné z: https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/JWAM-10-2020-0044/full/html

OLIVER, Berverly. What is quality university learning and how might microlearning help to achieve it. Didactics of microlearning: Concepts, discourses and examples, 2007, 365–380. Dostupné z: https://books.google.cz/books?hl=cs&lr=&id=J0-KAwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA365&dq=microlearning+university&ots=3vG8AiAGnp&sig=blr6lzC7wFwAxW0hIvhZttoSqL8&redir_esc=y#v=onepage&q=microlearning%20university&f=false

ROMANENKO, Yulia N.; SOLODOVNIKOVA, Ekaterina; MAKSIMENKO, Nadezhda. Microlearning as a new method of teaching soft skills to university students. In: Frontiers in Education. Frontiers, 2023. p. 1177516. Dostupné z: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/feduc.2023.1177516/full

--

--