Microsoft Teams jako vzdělávací technologie pro hybridní výuku

Milan Řehoř
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 12, 2024
Fotka od Mudassar Iqbal z Pixabay

Technologický pokrok a časový pres mění způsob, jakým se učíme a jak vzdělávání probíhá. Dle mého názoru, jednou z nejvíce diskutovaných technologií v kontextu vzdělávání je Microsoft Teams, což je komunikační a kolaborační platforma, která zaznamenala významný nárůst popularity, zejména v době pandemie COVID-19.

Přínosy Microsoft Teams

Brdička zmiňuje, že vzdělávací technologie, jako je Microsoft Teams, nejen že poskytují flexibilitu ve vzdělávání, ale také umožňují studentům a učitelům přizpůsobit se novým výukovým modelům. Jeho analýza naznačuje, že moderní technologie přispívají k transformaci tradičních vzdělávacích metod a umožňují adaptaci na aktuální potřeby studentů a výukového procesu. Tímto způsobem se technologie stávají nenahraditelným nástrojem pro moderní vzdělávání, který usnadňuje interakci a spolupráci v rámci vzdělávacího prostředí. Díky různým formátům komunikace, jako jsou textové zprávy, hlasové hovory a videohovory, mohou studenti a učitelé komunikovat a spolupracovat prakticky odkudkoli a kdykoli. (Brdička, 2024)

Můj názor je takový, že v kontextu například vysokých škol umožňuje Microsoft Teams jak studentům ve formě prezenční výuky, tak zejména studentům v kombinované formě pohodlný přístup k možnosti připojit se k výuce v případě časového presu nebo nemoci.

Jak to bylo během pandemie?

Dle Hamerského pandemie COVID-19 výrazně ovlivnila vzdělávací procesy po celém světě, zejména zvýšení potřeby využívají vzdělávacích technologií určených pro hybridní, či on-line styl výuky. Nucené uzavření škol a přechod na distanční vzdělávání vyžadovaly rychlé a efektivní řešení pro udržení kontinuity vzdělávacího procesu. V tomto ohledu se Microsoft Teams stal přínosným nástrojem pro učitele a studenty, kteří potřebovali zůstat propojeni a udržet výuku. Díky své schopnosti usnadnit online třídy, poskytovat prostředí pro diskusi a sdílení materiálů a umožnit přístup k výukovým materiálům z jednoho místa vytvořil Microsoft Teams stabilní a interaktivní prostředí pro distanční vzdělávání. (Hamerský, 2021)

Budoucnost je hybridní model vzdělávání

S postupným návratem do normálního života a otevíráním škol se začal prosazovat hybridní model vzdělávání, který kombinuje tradiční výuku v učebnách s online prvky. V této oblasti opět Microsoft Teams hraje klíčovou roli tím, jelikož umožňuje učitelům integrovat technologii do svých výukových plánů a přizpůsobit se proměnlivým potřebám studentů. Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) uvádí, že některé školy dokonce využívají online vzdělávací technologie k podpoře wellbeingu žáků. Tato integrace technologie do výuky umožňuje učitelům přizpůsobit se proměnlivým potřebám studentů a přispívá k celkové pohodě a úspěchu žáků ve školách. (ČOSIV, 2021, s4)

Myslím si, že technologie, jako je Microsoft Teams, jsou nepostradatelnými nástroji ve vzdělávacím prostředí 21. století. Jejich schopnost poskytnout flexibilní a interaktivní prostředí pro vzdělávání je klíčová pro přizpůsobení se novým výukovým trendům a potřebám studentů. Zároveň tyto moderní technologie hrají klíčovou roli v podpoře učitelů a studentů při dosahování vzdělávacích cílů.

  1. Brdička, B. (2024, únor). “Wellerovy důvody využití vzdělávacích technologií.” Metodický portál RVP.cz. Dostupné z: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/23713/WELLEROVY-DUVODY-VYUZITI-VZDELAVACICH-TECHNOLOGII.html?nahled= [Citováno: 11.3.2024]
  2. Hamerský, V. (2021, prosinec). „Hybridní výuka s Microsoft Teams.“ DigCompEdu kumunity Pdf MUNI. Dostupné z: https://ped.muni.cz/digcompedu/clanky/hybridni-vyuka-s-microsoft-teams [Citováno: 11.3.2024]
  3. Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). (2021, květen). Chceme lepší atmosféru ve školách aneb možnosti podpory wellbeingu. Dostupné z: https://cosiv.cz/wp-content/uploads/2021/05/Podpora_Wellbeingu_v_ZS_final-1.pdf. [Citováno: 11.03.2024]

--

--