Mikrokredity a mikrolearning jako budoucnost vzdělávání?

Andrea Malíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 30, 2024
Photo by Jason Goodman on Unsplash

Při vstupu na pracovní trh hraje jednu ze zásadních rolí vzdělání. V zemích, ve kterých čelí mnoho lidí nedostatku možností vzdělávání představuje mikrolearning či mikrokredity potenciál, jak se vyhnout potřebě studovat několik let nebo si jakékoli další znalosti doplnit. Reflektuje potřebu efektivního vzdělávání a respektuje individualitu každého.

Koncept mikrokreditů ve vzdělávání představuje inovativní přístup k vzdělávacímu programu, který klade důraz na individuální potřeby a preference studentů. Na rozdíl od tradičních vzdělávacích programů, které vyžadují několik let studia a mají své vlastní specifické požadavky, mikrolearning prostřednictvím flexibilního plánování a online kurzů nabízí možnost distančního vzdělávání, které je přizpůsobeno konkrétním potřebám každého jednotlivce. Tento přístup poskytuje studentům skvělou možnost studovat vlastním tempem a ve svém vlastním prostředí.

Mikrolearning jako koncept představuje představuje inovativní přístup k získávání specifických dovedností a znalostí prostřednictvím krátkých a specializovaných kurzů nebo modulů. Využívá krátkých videí, nejčastěji začleněných do formy interaktivní osnovy či aplikace. Tímto způsobem je možné dosáhnout cílů v dané oblasti bez potřeby absolvovat dlouhé studijní programy tradičního typu, které vyžadují několik let. Díky tomu je vzdělávání efektivní s ohledem na personalizované učení s ohledem na flexibilní plánování dle vlastních potřeb.

Díky mikrokreditům může u jednotlivců či ve celospolečenském měřítku dojít ke zlepšení finanční nezávislosti a tím pádem i podmínek žití. Investice do vlastního vzdělávání je tou nejlepší, ať už se jedná o jakoukoli profesi.

  • Díky krátké době trvání a zaměření na konkrétní dovednosti představují mikrokredity rychlou návratnost investice. Lidé mohou získat nové znalosti a dovednosti během krátkého časového období a ihned je aplikovat ve své práci nebo osobním životě.
  • Mikrokredity mohou také zvýšit dostupnost vzdělání tím, že umožňují jednotlivcům získat konkrétní dovednosti bez nutnosti absolvování celého tradičního vzdělávacího programu, který trvá několik let. To může být zvláště užitečné pro maminky s dětmi, pracující dospělé či studenty, kteří si dlouhodobou formu studia nemohou dovolit nebo chtějí dosavadní vzdělání doplnit.
  • Mikrokredity ve firemním prostředí podporují rozvoj zaměstnanců a zlepšují tím tak pracovní výkonnost ve specifických dovednostech relevantních pro jejich pracovní pozici.

Doporučení při implementaci mikrolearningu:

  • Možnost volby — volbu pouze mírně strukturovat. Například stanovit jako výstup digitální artefakt, avšak jeho konkrétní podobu lze vybírat z více možností.
  • Zajistit, aby se člověk soustředil na učení, nikoli pouze na získání mikrokreditů. Dávat pozor na zvýšenou gamifikaci.
  • Motivovat — Stanovení minimální prahové hodnoty, kterou je třeba splnit a poté nabídnout extra kredit či cokoli jiného za každý další výstup nebo dosažení nad minimální úroveň.

Mikrokredity ve vzdělávání představují inovativní přístup, který může efektivně rozvíjet dovednosti lidí pro současnost i budoucnost. Rozvíjí dovednosti jako je kritické myšlení, řešení problémů i komunikační dovednosti. Ve výsledku je díky úkolům malého rozsahu sebeřízené učení lépe zvládnutelné. Angažovanost a motivace v rámci vzdělávání stoupá, protože jednotlivec má možnost vybrat si z kurzů, které mu přijdou zajímavé a užitečné.

Zdroje

  • DENNEN, Vanessa P.; ARSLAN, Ömer a BONG, Jiyae. Optional embedded microlearning challenges: Promoting self-directed learning and extension in a higher education course. Online. Educational Technology. 2024, roč. 27, č. 1, s. 166. ISSN 11763647. Dostupné z: https://search-ebscohost-com.ezproxy.muni.cz/login.aspx?authtype=ip&custid=s8431878&profile=eds. [cit. 2024–03–29].
  • LI, Weiqing. Efficacy of Micro Credential Learning Spaces in Developing Students’ Twenty-First Century Skills: Towards Graduate Work Readiness. Online. Education and Information Technologies. 2024, roč. 29, č. 1, s. 1201–1216. ISSN 13602357. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s10639-023-12294-3. [cit. 2024–03–29].

--

--