Mikrokredity ve vzdělávání dospělých

Kráčmarová Renata
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 25, 2024

Mikrokredity a mikrolearning hrají čím dál více významnější roli ve vzdělávání dospělých a v celoživotním vzdělávání. S sebou přináší inovace, kdy se do popředí dostává individualita studentů a jejich potřeby. Především pro dospělé pracující osoby je individuální přístup podstatný. Potřebují skloubit osobní život, pracovní život a studium, proto je zřejmé, že jim otevřenější systém vzdělávání vyhovuje mnohem více (Langer, 2020).

Zdroj: https://cdn.muni.cz/media/3377292/shutterstock_1739891477.jpg?mode=crop&center=0.5,0.5&rnd=132869005620000000&upscale=false&width=1200

Co to ale přesně mikrokredity jsou?

Na webových stránkách Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (© 2024) uvádí, že mikrokredity jsou systém osvědčení/certifikátů za splněný kratší kurz, modul nebo předmět. Za získání dostatečného počtu mikrokreditů získává student mikrocertifikát, který lze již uplatnit v pracovních příležitostech k prokázání nabitých dovedností nebo znalostí. Výuka často probíhá flexibilně, což je dalším plusem.

Zavádění mikrocertifikátů do vzdělávání počalo v roce 2022, kdy Evropská Unie souhlasila s doporučením, aby členské státy zapojili mikrokredity do praxe. To má podpořit celoživotní vzdělávání a zvýšit příležitost ke zvyšování kvalifikace více lidem. V témže roce se sešla rada za českou republiku a v rámci mikrokreditů vedla diskuzi. Dotkli se několika bodů a stanovili pár oblastí, na které je se potřeba zaměřit při uvedení mikrokreditů do praxe. Otázky si ve zkratce uvedeme:

- Zda se snažit zachovat si volnou ruku ve výběru kompetencí ke vzdělávání nebo se řídit Centrálním seznamem

- Jak uvést mikrokredity v praxi pomocí rámcových vzdělávacích systémů nebo Národní soustavy kvalifikací

- Jak mikrocertifikáty zpřístupnit všem skupinám lidí

- Jak mikrokredity a mikrocertifikáty dostat do podvědomí lidí a zbavit je předsudků, že certifikát není nic (Národní pedagogický institut České republiky, 2024).

Aktuálně jsou mikrocertifikáty testovány na jednotlivých vysokých školách, které nabízí celoživotní vzdělávání.

S mikrocertifikáty souvisí i mikrolearning (m-learning). Jedná se o typ elektronického učení, díky kterému student získává znalosti, popřípadě mikrokredity k získání mikrocertifikátů. Oproti klasickému e-learningu je ale časově a obsahově kratší, tím pádem pro spoustu lidí lépe splnitelný a zapamatovatelný. Nezabývá se celým rozsáhlým tématem, ale malými celky. Ty se nadále propojují v celek a podávají ucelený přehled o problematice.

Mikrolearning je využitelný ve všech oblastech vzdělávání a to nejen ve školství. Uplatnit se může i v zaměstnaní k proškolení zaměstnanců. Metody m-learningu a aktivity mohou zahrnovat sledování krátkého videa, čtení textu, kvízy, mikrohry nebo poslech podcastů. Díky nízké časové náročnosti (zhruba 2–5 minut) jsou ideální pro studenty s jinými povinnostmi jako například pracující lidé (CRDR, 2024).

Zdroje:

CRDR. Microlearning (m-learning). Školení BOZP.cz. Online. 2019. Dostupné z: https://www.skolenibozp.cz/aktuality/microlearning/ [cit. 2024–04–25].

LANGER, Tomáš. Mikrokredity? Seznamte se prosím. Evropská komise. 2020. Dostupné z: https://epale.ec.europa.eu/cs/resource-centre/content/mikrokredity-seznamte-se-prosim. [cit. 2024–04–25].

Národní pedagogický institut České republiky. Mikrocertifikáty: je třeba systém i rozvoj jednotlivce. Online. 2024. Dostupné z: https://www.npi.cz/aktuality/7778-mikrocertifikaty-system-rozvoj-jednotlivce. [cit. 2024–04–25].

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Mikrocertifikáty. Online. © 2024. Dostupné z: https://www.utb.cz/uchazec/celozivotni-vzdelavani/mikrokredity/. [cit. 2024–04–25].

--

--