Mikroučení jako nová forma vzdělávání

Kristýna Světnicová
EDTECH KISK
Published in
7 min readMar 21, 2022

Každý den se naučím pár věcí potřebných v určitém kontextu (zapadajících do shluků v dlouhodobé paměti). Skutečně jen malých věcí. 90vteřinové video se záznamem konverzace s expertem může vyvolat úžasný aha efekt. Několik okamžiků soustředění na pochopení, jak něco funguje, způsobí vznik nové mikrodovednosti. Přitom nejsem nějak výjimečný. Stále větší množství lidí získává své znalosti v takových malých krocích.

THE MASIE CENTER: ELLIOTT MASIE

Slovo úvodem

O fenoménu tzv. mikroučení jsem se prvně dozvěděla po absolvování jednoho online webináře od lektora Mgr. Tomáš Javorčík, Ph.D. z Ostravské univerzity, kde tuto výukovou metodu jako jediná česká univerzita hojně aplikuje. A z mého osobního hlediska jsem se pro tuto výukovou metodu velmi nadchla, která si rozhodně zaslouží větší osvětu, a proto jsem se rozhodla o tom napsat tento článek. Pro vysvětlení samotného termínu si dovolím zde vložit jeden naprosto výstižný obrázek právě z toho online webináře, který zjednodušeně znázorňuje, v čem mikroučení spočívá.

obrázek pořízen z online webináře o Microlearning: (r)evoluce e‑learningu?, který byl dostupný zde: https://it.muni.cz/phil/clanky/microlearning-revoluce-e-learningu?utm_source=IS-FF&utm_medium=organic&utm_campaign=Seminar-microlearning&utm_term=cit-ke&utm_content=odkaz+na+clanek+na+webu

Na tomto obrázku můžeme jasně vidět, jak se vyvíjely vzdělávací kurzy a z osobního hlediska se mi tato ilustrace velmi zamlouvala, protože dle mě naprosto názorně ukazuje rozdíly mezi jednotlivými fázemi. Jak můžeme vidět, tak na začátku je obyčejný kurz, který není nějak obměněn, a proto tvoří obyčejnou sklenici vody, která většinu z nás nijak nepřekvapí a nemáme z toho žádné značné dojmy. Ve druhé fázi už můžeme vidět vylepšenou sklenici o velmi chutný nápoj, který nás už potěší a takový nápoj představuje kurz obměněný gamifikačními prvky. Třetí fáze představuje neformální učení, které je znázorněno v podobě koupele ve vaně, která vyobrazuje to, že se na nás ze všech stran valí nejrůznější vzdělávací kurzy jako jsou např. MOOC kurzy. Předposlední fáze znázorňuje mix všeho, kterou můžeme přirovnat k tzv. smíšenému učení, kde máme od každého něco např. v podobě edukačních videí, podcastů apod. A když máme tolik možností, tak se v tom můžeme lehce ztratit. A konečně poslední fáze představuje koncept mikroučení, který představuje to, že si rozdělíme vzdělávací kurz do několika menších celků v podobě mini skleniček, které se nám už mnohem lépe chce konzumovat :-). A přesně o tom mikroučení je, kde si nyní blíže specifikujeme, jaké jsou znaky takového učení a na závěr uvedu i jednotlivé příklady, kde představím dle mého názoru ideální platformu, kde se mikroučení dá snáze zrealizovat.

Jaké jsou znaky mikroučení

Nyní když jsme si vysvětlili na ukázkové ilustraci obecné vymezení mikroučení, tak si můžeme říct základní znaky takového mikročení, respektive v čem taková metoda spočívá, když bychom se rozhodli tuto metodu aplikovat do své praxe.

Nejdřív se však podíváme trochu do historie mikroučení, kde si řekneme, kdo za tím stál. Samotný pojem uvedl rakouský ústav Research Studios Austria ve zkr. RSA, který jej začal způsobem automatického generování výukového obsahu při vývoji aplikace v roce 2003, jehož cílem je snížit kognitivní zátěž studenta při studiu.[1]

Tato kognitivní zátěž souvisí s tím, jak si informace zapamatujeme, což závisí na naší krátkodobé paměti, která je taktéž označována za tzv. pracovní paměť. Je to dáno z důvodu toho, že začátek každého procesu při vstřebávání nové informace jsme schopni si zapamatovat jen pár prvků, odhadem tak cca 5 a to pouze na velmi omezenou dobu v rozmezí několika vteřin.[2] A to právě dalo podklad pro vznik nové výukové metody mikroučení, jehož cílem je regulovat kognitivní zátěž studenta na jeho únosnou míru a to znamená, že metoda mikroučení se skládá z jednotlivých mikro úrovní vzdělávacího obsahu, která studentovi udává jeho vlastní cestu a rychlost při jeho procesu učení. Hlavním principem mikroučení je nastavování si krátkodobých cílů, za jehož dosažení je student náležitě odměněn a tím pádem se zvýší i jeho motivace do nadcházejících úrovní, protože jak sami dobře víme, tak se nám většinou nechce do časově náročných úkolů, kde si musíme prostudovat spoustu studijních materiálů a pak se z toho můžeme jednoduše zbláznit. A s tím nám právě může velmi snadno pomoci tato metoda mikroučení, která má plno možností reálného využití a některé zmíním i na závěr tohoto článku.

Nyní se však ještě zaměříme, jaké jsou hlavní zásady takového mikroučení. Jak jsme si již dříve uvedli, tak vzdělávací obsah se skládá z jednotlivých mikro úrovní, které se též nazývají informačními jednotkami ve zkr. řečeno SIU(Single Information Unit). A tyto jednotky pak obsahují základní údaje týkající se názvu, klíčových slov, stručného obsahu s odkazy vedoucí ke zdrojům, kde zásadní roli hrají klíčová slova, která slouží k našemu zopakování si dané informační jednotky, abychom se mohli posunout dále.[3]

A nyní uvedu, jaké jsou zásadní principy při samotné tvorbě vzdělávacího kurzu s aplikováním metody mikroučení.[4]

  1. Jasně určit cíle kurzu, kde je zapotřebí jasně určit, jaké budou výstupní kompetence studujících.
  2. Struktura obsahu, kde je zapotřebí přehledně vymezit, co se bude v kurzu řešit a jaké k tomu budou následovat jednotlivé lekce.
  3. Jasně určit cíle lekce, kde je zapotřebí jasně vymezit, co bude obsahem jednotlivých lekcí, které studující budou řešit.
  4. Tvorba krátkých edukačních videí ke každé lekci, které by neměly být delší než 90 sekund a kde ke tvorbě takových videí může velmi pomoci sociální platforma TikTok, ke které si řekneme něco víc závěrem tohoto článku.
  5. Možnost zaměnit pořadí lekcí, kde si studující můžou zobrazit lekce napříč celým kurzem a nikoli postupně.
  6. Možnost průběžného cvičení, kde si studující po každé lekci můžou své vědomosti získané z lekce vyzkoušet při praktických dovedností v podobě různých her apod.
  7. Hodnocení lekcí, kde je možné studující otestovat, jak si v jednotlivých lekcích vedli a kde je možné zařadit do kurzu např. různé ankety, průzkumy či využít služeb nějakých analytických nástrojů, které nám můžou zjistit dobu strávenou u lekcí apod.
  8. Výstupný dokument, který studující dostane po úspěšném absolvování všech lekcí, kde bude přehledně uvedené, jaké kompetence či dovednosti získal.

Jaké je využití metod mikroučení

A nyní jsme se už dostali na závěr tohoto článku, kde si představíme, jaké je využití této metody mikroučení s jejími následujícími příklady. Typickým příkladem, kde tuto metody lze aplikovat, je platforma Duolingo při procvičování cizích jazyků, která funguje přesně na principu krátkých lekcí, kde každá lekce obsahuje různé testovací cvičení, které přesně fungují na principu personalizovaného učení v tom smyslu, že přizpůsobuje všem na míru svůj obsah na základě vlastní cesty studenta. A z osobního hlediska tuto platformu velmi doporučuji, protože ji sama využívám při opakování si francouzského jazyka, který jsem měla jako svůj druhý jazyk na střední škole.

Jiným příkladem může být aplikace Anki, která funguje na základě intervalového opakování[5], u které spočívá rozložit si učivo k opakování na základě jednotlivých intervalů, kde si studující rozdělí vzdělávací obsah např. do pěti intervalových úseků navzájem navazující na sebe způsobem, že po splnění prvního intervalu se studující dostane na druhý až se nakonec dostane ke konci daného učiva. A když náhodou v jednom intervalu nebude něco vědět, tak mu systém aplikace automaticky daný pojem, který nevěděl, sám připomene a neposune se na další úrovně do té doby, než bude vědět všechny pojmy. Tento způsob můžeme taktéž znát u aplikace Quizlet, která je více rozšířená a funguje na podobném principu.

Dalším příkladem, kde se dá metoda mikroučení velmi dobře realizovat, je aplikace TikTok, o které jsem se už krátce zmínila dříve. Nyní si jistě říkáte, že v této aplikaci jsou jen různě humorná videa, která člověku nic nedají a to mohu hned vyvrátit, protože stačí si jen pečlivě vyfiltrovat její obsah, který nás zajímá. Navíc tato aplikace nejvíc cílí na udržení pozornosti uživatele a z toho důvodu zde úspěšní tvůrci vkládají svá videa v co nejkratším časovém úseku minimálně na 15 sekund a maximálně na 3 minuty a cílí tak proto, aby u nich uživatelé zůstali a neprojížděli další videa. Je to dáno z důvodu toho, že čím jsou videa delší než minutu, tak tím naše pozornost upadá a nechceme dále čekat, poněvadž máme pak pocit, že nám něco jiného zajímavějšího unikne. A co se týče jejího obsahu, tak já osobně např. sleduji uživatele Patrika Kořenáře, který je známý tím, že cílí proti dezinformacím a pak také různé 2 minutové zajímavosti ze světa. A na základě tohoto obsahu se vzdělávacím charakterem, které lze v této aplikaci nalézt, tak právě shledávám poměrně velký potenciál TikToku do budoucna, poněvadž tato aplikace převážně cílí na mladou generaci, takže z toho důvodu by jim takové prostředí pro vzdělávání bylo zcela přirozené, a tudíž by mohla mít o vzdělávání v této aplikaci větší zájem.

A na závěr článku přestavím svůj vlastní návrh personalizovaného učení s využitím metody mikroučení a tím je tvorba infografik, ve které shledávám velký potenciál, co se týče jejího aplikování v metodě mikroučení, poněvadž infografiky přesně splňují to, jak má daný vzdělávací obsah vypadat, jehož hlavní znaky jsou stručnost, přehlednost a estetika. A já jsem se rozhodla vám v této souvislosti vložit ukázku jedné infografiky, kterou jsem sama vytvořila v aplikaci Canva a která stručně reflektuje, v čem spočívá mikroučení.

Má tvorba infografiky

Při této tvorbě jsem se snažila využít informace z patřičného zdroje[6] a náležitě je dala do vizuální podoby a domnívám se, že jako ukázka infografiky to stačí. A co se týče jejího reálného využití, tak se dá tvorba infografik hojně aplikovat do metod mikroučení v tom smyslu, že by mohla být ke každé jednotlivé lekci k dispozici jedna infografika, která by následovně reflektovala vzdělávací obsah včetně klíčových slov, které by shrnuly obsah v této infografice.

infografika

Zdroje

[1] Bořivoj. Mikroučení — model personalizovaného vzdělávání. Metodický portál: Spomocník [online]. 22. 05. 2017, [cit. 2022–03–20]. Dostupný z WWW: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21391/MIKROUCENI—MODEL-PERSONALIZOVANEHO-VZDELAVANI.html. ISSN 1802–4785.

[2] Tamtéž.

[3] SOUCHA, Filip. Mikroučení — inovativní způsob sebevzdělávání pro síťovou generaci. Metodický portál: Spomocník [online]. 28. 11. 2016, [cit. 2022–03–20]. Dostupný z WWW: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21161/MIKROUCENI—INOVATIVNI-ZPUSOB-SEBEVZDELAVANI-PRO-SITOVOU-GENERACI.html. ISSN 1802–4785.

[4] Tamtéž.

[5] Bořivoj. Mikroučení — model personalizovaného vzdělávání. Metodický portál: Spomocník [online]. 22. 05. 2017, [cit. 2022–03–20]. Dostupný z WWW: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21391/MIKROUCENI—MODEL-PERSONALIZOVANEHO-VZDELAVANI.html. ISSN 1802–4785.

[6] SOUCHA, Filip. Mikroučení — inovativní způsob sebevzdělávání pro síťovou generaci. Metodický portál: Spomocník [online]. 28. 11. 2016, [cit. 2022–03–21]. Dostupný z WWW: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21161/MIKROUCENI—INOVATIVNI-ZPUSOB-SEBEVZDELAVANI-PRO-SITOVOU-GENERACI.html. ISSN 1802–4785.

--

--