Mindfulness a meditace pro podporu duševního zdraví ve vzdělávacím prostředí

Jessica Nováková
EDTECH KISK
Published in
10 min readMay 29, 2023
Photo by Katerina May on Unsplash

V dnešní době se stále více klade důraz na důležitost duševního zdraví a jeho uplatnění ve všech oblastech našeho života. Témata, která byla dříve tabu, jsou nyní otevřeně diskutována a je jim věnována zasloužená pozornost. V rámci tohoto vývoje je důležité zaměřit se i na prostředí vzdělávacích institucí, které hraje klíčovou roli v rozvoji a vzdělávání mladých jedinců. Právě zde máme příležitost integrovat do vzdělávací praxe koncepty jako je meditace a mindfulness, které mají obrovský potenciál v oblasti podpory duševního zdraví.

Co je to mindfulness?

Pojem mindfulness vychází z buddhistické psychologie a jeho původní význam je spojen s pamětí a vědomím si sebe sama (Anuruddha & Bodhi, 2000; Brown et al., 2007). V současném kontextu se mindfulness spíše definuje jako schopnost vědomě a pozorně vnímat přítomný okamžik (Brown & Ryan, 2003). Pojem mindfulness je také často skloňován v souvislosti s meditací a v tomto pojetí jej můžeme definovat jako současnou adaptaci tradičních meditačních praktik sloužících ke zlepšení kognitivních funkcí člověka (Hyland, 2015).

Trocha vědy na začátek

Myint et al. (2011) provedli biomedicínský výzkum, ve kterém se zaměřili na účinek krátkodobé praxe mindfulness a meditace na zmírnění stresu u studentů vysokých škol. Ve studii porovnávali studenty, kteří před zkouškou pravidelně meditovali, se studenty, kteří meditaci neprovozovali. Výsledky tohoto výzkumu ukázaly pozitivní vliv mindfulness a meditace na zmírnění stresu. Studenti, kteří den před zkouškou meditovali, prokazovali významné snížení míry stresu ve srovnání se studenty, kteří meditaci neprovozovali. Tento výsledek poukazuje na potenciál meditace jako účinné intervence před stresovými událostmi jako jsou například zkoušky.

K podobným výsledkům dospěli i Ching et al. (2015), kteří se zaměřili na vliv meditace na učení a kognitivní výkon u tchaj-wanštích vysokoškolských studentů. V rámci této studie byl spuštěn povinný jednosemestrální kurz meditace pro studenty prvního ročníku s cílem zkoumat její vliv na kognitivní schopnosti a učení. Během tohoto kurzu studenti každý týden praktikovali 50 minut tradiční meditace vycházející z buddhismu. Zároveň byli povzbuzováni, aby meditaci začlenili i do svého každodenního života. Výsledky byly opět pozitivní. Studenti popisovali zlepšení efektivity při učení, lepší pozornost i paměť. Zvláště se u nich projevilo zkrácení reakční doby volby při plnění úkolů a zlepšení prostorové paměti. Výsledky tak naznačují, že meditace má přínosný vliv na schopnost soustředit se a zvládat kognitivní úkoly. Tyto výsledky potvrdila obdobná studie se zavedením 5týdenního kurzu meditace nikoliv na vysoké, ale na základní škole. Žáci projevovali větší pozornost, zapojování do výuky, lepší sebekontrolu a větší úctu k ostatním spolužákům (Black et al 2014).

Významný krátkodobý účinek tzv. LKM (loving kindness meditation) na úzkost a pozitivní duševní zdraví byl pozorován i v dalším výzkumu . Dlouhodobé analýzy potvrdily, že osoby, které absolvovaly LKM, vykazovaly významné snížení příznaků deprese, úzkosti a stresu. Naopak kontrolní skupina, která meditaci neprovozovala, projevovala významné zvýšení těchto příznaků (Totzeck et al., 2020). Tato studie jen podtrhuje výše zmíněné poznatky.

Kromě meditace byl zkoumán i vliv jogy na míru stresu u vysokoškolských studentů. Výzkum provedený Lemaym a kolektivem (2019) ukázal, že absolvování šestitýdenního programu jógy a meditace před závěrečnými zkouškami vedlo k výraznému snížení hladiny stresu a úzkostí mezi studenty. Zjištění naznačují, že i jedna týdenní praxe meditace společně s jogou může mít prokazatelný pozitivní vliv na snížení stresu a zmírnění úzkosti. Vzhledem k těmto výsledkům je vhodné, aby administrátoři vysokých škol zvážili začlenění těchto metod do studijních programů, což by mohlo podpořit studenty v péči o své duševní zdraví.

Další výzkum a tip č. 1 — Aplikace Headspace

Aplikace Headspace je jednou z nejrozšířenějších meditačních aplikací, za kterou stojí buddhistický mnich Andy Puddicombe.

​​Ve studii provedené Flettem a kolegy (2020) byl zkoumán vliv aplikace Headspace na studenty prvního ročníku univerzity. Během tří měsíců, kdy studenti tuto aplikaci používali, se ukázalo, že studenti používající aplikaci častěji, projevují pozitivní změny ve své psychické pohodě a také dosahují lepších studijních výsledků ve srovnání se studenty, kteří aplikaci nepoužívají. Tímto se mimo jiné potvrzuje potenciál digitálních nástrojů, jako je aplikace Headspace, v podpoře duševního blaha a efektivity vzdělávání u studentů.

Photo by Dawit on Unsplash

Tip č. 2 — využití VR

VR představuje potenciálně silný nástroj pro podporu meditace díky umocněným pocitům ponoření se, pocitu přítomnosti a potlačení vnějších podnětů. Kromě hudby na uživatele působí pohlcující počítačem generované vizualizace, které umožňují teleportovat se do bezpečnějších prostředí, například do lesa nebo na pláž, a tím tak usnadňují meditační praxi (Navarro-Haro et al., 2017).

Vliv využití VR pro meditační praxi sledoval výzkum Kaplan-Rakowski a spol (2021). Výzkum probíhal v kontrolovaném prostředí počítačové laboratoře, v němž instruktor dohlížel na studenty v rámci plnění úkolů a dodržení časového harmonogramu u simulované zkoušky. Meditační cvičení trvalo 15 minut a zároveň jím studenti prošli pouze jednou. Následně byli vystaveni simulované zkoušce. Výsledky ukázaly, že studenti, kteří prošli meditací ve VR i oproti studentům, kteří meditací prošli jen v doprovodu videa, si u zkoušky vedli lépe. Tato studie stejně jako předchozí poukazuje na význam relaxačních technik ve třídách, zejména pokud je u studentů pravděpodobné, že budou pociťovat vyšší míru úzkosti, což se často stává před nebo během řešení náročných úkolů či při prezentaci ve třídě.

Ukázalo se tedy, že využití moderních technologií může ještě více pomoci při zavedení mindfulness a meditací do výuky. Implementaci meditačních praktik do výuky lze provést například vytvořením a začleněním specifických meditačních modulů do systémů pro řízení výuky, ke kterým by studenti mohli mít pravidelný (např. denní, týdenní) přístup. Instruktoři by mohli tyto meditační moduly zadávat nebo k jejich používání vybízet. Klíčové je nabídnout explicitní způsoby přístupu k meditačním modulům, protože studenti s větší pravděpodobností využijí relaxační techniky, pokud jsou snadno dostupné, tj. nemusí je hledat. Ačkoli tato studie byla provedena v tradičním školním prostředí, její důsledky lze do značné míry rozšířit i na meditační praxi mimo školní prostředí, kdy studenti meditují ve svém volném čase (buď doma, nebo v areálu školy). Historicky jsou v univerzitních kampusech začleněny prostory pro duchovní útočiště (např. kaple) a pro relaxaci nebo zábavu (např. herny), případně obojí. Tento trend lze rozšířit zřízením speciálně vyhrazených klidových prostor. Takové zklidňující prostory by mohly být užitečným doplňkem na podporu kognitivních, emocionálních nebo duchovních potřeb studentů

Snímek obrazovky aplikace ve VR pro řízenou meditaci — Kaplan-Rakowski et al., 2021

5 minut stačí

Předchozí výzkumy potvrzují výhody začlenění meditací a mindfulness technik do výuky. Nicméně je důležité zohlednit omezenou dobu trvání samotné hodiny, která musí odpovídat výukovým osnovám. Jak tedy efektivně zavést tyto praktiky do výuky? Studie Ishikawa et al (2020) se zaměřila na zavedení 5minutové dechové meditace na začátku každé přednášky a její vliv na soustředěnost, porozumění a zájem studentů. Výsledky jasně ukázaly, že studenti, kteří praktikovali meditaci, projevovali větší soustředěnost, lepší porozumění probíraným tématům a vykazovali větší zájem o daný předmět ve srovnání s hodinami, kdy meditace neprobíhala. Tato studie podporuje předchozí výzkum provedený Ramsburgem a Youmansem (2014), kteří zjistili, že zavedení 6minutové dechové meditace na začátku univerzitní přednášky vedlo k vyššímu procentu správných odpovědí na testu shrnujícím obsah přednášky ve srovnání s přednáškami, kde meditace neprobíhala. Tyto výsledky naznačují, že i krátká 5minutová meditace na začátku přednášky může pozitivně ovlivnit zapojení a výkon studentů během vyučování. Tento přístup tedy představuje proveditelný úkol pro učitele, kteří mohou vyčlenit 5 minut z hodin na meditaci s cílem dosáhnout vyšší efektivity a zájem studentů.

Současné projekty zaměřené na techniky mindfulness ve vzdělávacím prostředí

Zde si uvedeme příklady současných projektů, které se zaměřují na zavedení mindfulness do vzdělávacích institucí.

Mnichovský model

V roce 2010 se zavedla na katedře aplikovaných sociálních věd na Univerzitě aplikovaných věd v Mnichově semestrální výuka kurzu zaměřeného na meditaci a mindfulness. Od té doby došlo k vytvoření několika dalších kurzů na téže univerzitě pro studenty napříč obory i pro zahraniční studenty. Zájem o tyto kurzy je tak velký, že je spousta studentů na čekacích listinách. Kurzy probíhají 90 minut týdně a jejich cílem je podpora sebeuvědomění studentů, zvýšení jejich koncentrace a pozornosti, posílení sebedůvěry, regulace emocí, konstruktivní zvládání stresu a podpora kreativity a intuice. Mimo kurzy pro studenty jsou zde také vedeny kurzy pro zaměstnance univerzity a pedagogické pracovníky. Dále je na zdejší univerzitě vedeno několik workshopů zaměřených na meditaci, na snížení stresu a úzkostí ze zkoušek, dále jsou zde vedeny koučovací semináře a retreaty. V dnešní době jsou kurzy vyučovány na několika fakultách a těší se velkému zájmu. Univerzita v rámci kurzů začla také spolupracovat s několika dalšími zahraničními univerzitami pro zvýšení povědomí o vlivu meditace na duševní zdraví (de Bruin, 2021).

Mindfulness in Schools Project

Mindfulness in Schools Project (MISP) je organizace se sídlem ve Spojeném království, která se zaměřuje na zavádění mindfulness do školních programů. Jejich webová stránka — https://mindfulnessinschools.org/ slouží jako centrální zdroj informací o projektu a poskytuje podporu a materiály pro školy, učitele a rodiče. Je zde přehledný popis mindfulness a proč je důležité aplikovat tyto metody u dětí a mládeže ve školním prostředí. MISP nabízí několik programů, například hlavní program “Breathe” pro žáky ve věku 7–11 let. Organizace poskytuje také školení pro učitele, kteří se chtějí naučit vést mindfulness cvičení ve třídách (MiSP, 2023).

Inner Explorer

Program Inner Explorer je inovativním přístupem k implementaci mindfulness do škol a rodin s cílem podpory duševního zdraví a emocionální inteligence dětí. Poskytuje snadno dostupné online materiály a lekce, které jsou navrženy tak, aby byly snadno začlenitelné do školního rozvrhu. Strukturované mindfulness lekce, vhodné pro děti různého věku, jsou doprovázeny audionahrávkami, vizuálními materiály a podpůrnými materiály pro učitele. Program je flexibilní a umožňuje učitelům přizpůsobit lekce podle potřeb žáků. Součástí Inner Explorer jsou také podpůrné materiály pro rodiny pro posílení duševního zdraví dětí doma. Program využívá vědecky podložené poznatky o přínosech mindfulness pro zvládání stresu, zlepšení koncentrace a emoční regulace (Inner Explorer, n.d.).

Calm Classroom

Calm Classroom je další z programů, který nabízí učitelům snadno použitelné a přístupné nástroje, které mohou jednoduše integrovat do svých výukových hodin. Jeho cílem je poskytnout žákům krátké meditace, relaxační techniky a dechová cvičení, která jim pomůžou uklidnit mysl i tělo, zlepšit koncentraci a podpořit pozornost. Program je navržen tak, aby byl pro učitele snadno přístupný a použitelný ve třídě. Cvičení jsou krátká a jednoduchá, což umožňuje jejich snadné začlenění do běžného výukového plánu. Učitelé mohou také využít různé vizuální pomůcky a materiály, které pomáhají žákům lépe porozumět cvičením a aktivitám. Tento program je využíván školami po celém světě. Díky své jednoduchosti a flexibilitě se snadno přizpůsobuje různým věkovým skupinám a prostředím (Calm Classroom, n.d.).

Mindful Schools

Mindful Schools je organizace, která se zaměřuje na poskytování tréninku a zdrojů pro učitele a školy, aby mohli začlenit mindfulness do svých výukových programů. Jejich cílem je podpořit duševní zdraví, koncentraci a emoční inteligenci žáků prostřednictvím praxe mindfulness.

Mindful Schools nabízí podobně jako výše zmíněné programy online kurzy a programy, které učitelům poskytují základní znalosti o mindfulness a nástroje pro vedení jednoduchých mindfulness cvičení ve třídách. Kurzy zahrnují praktické cvičení, teoretické základy mindfulness a strategie pro efektivní začlenění mindfulness do výuky.

Organizace Mindful Schools funguje také jako komunita učitelů, kteří se zabývají implementací mindfulness ve školách. Učitelé mají možnost sdílet své zkušenosti, získávat inspiraci od kolegů a diskutovat o nejlepších postupech v rámci výuky mindfulness (Mindful schools, n.d.).

Závěrem lze říci, že začlenění mindfulness a meditace do vzdělávacího prostředí přináší studentům mnoho benefitů pro jejich duševní zdraví. Vědecký výzkum jednoznačně potvrzuje, že meditace a mindfulness pomáhají snižovat stres, zlepšovat kognitivní funkce a efektivitu učení a mají celkově vliv na duševní pohodu studentů. Existuje několik způsobů, jak tyto metody do výuky zařadit. Například začleňováním meditačních modulů do výuky, pravidelným prováděním meditačních cvičení nebo vytvořením klidových prostor ve školách a univerzitách. Moderní technologie, jako jsou meditační aplikace a virtuální realita, nabízejí další možnosti podpory meditace ve vzdělávání. Díky nim se studenti mohou jednoduše zapojit do meditační praxe a posílit svou duševní pohodu. V neposlední řadě je pak pozitivní, že již existuje řada projektů zaměřených na začleňování mindfulness a meditace do vzdělávacích institucí, což jen potvrzuje, jak je toto téma diskutované a důležité. Do budoucna by však bylo žádoucí, aby těchto projektů přibývalo a staly se běžnou součástí vzdělávacích institucí.

Seznam literatury

Anuruddha, & Bodhi. (2000). A comprehensive manual of Abhidhamma: The Abhidhammattha sangaha of Ācariya Anuruddha (1st BPS Pariyatti ed). BPS Pariyatti Edition.

​​Black, D. S., & Fernando, R. (2014). Mindfulness Training and Classroom Behavior Among Lower-Income and Ethnic Minority Elementary School Children. Journal of child and family studies, 23(7), 1242–1246. https://doi.org/10.1007/s10826-013-9784-4

Brown, K. W., & Ryan, R. M. (2003). The benefits of being present: Mindfulness and its role in psychological well-being. Journal of Personality and Social Psychology, 84, 822–848. https://doi.org/10.1037/0022-3514.84.4.822

Brown, K. W., Ryan, R. M., & Creswell, J. D. (2007). Mindfulness: Theoretical Foundations and Evidence for its Salutary Effects. Psychological Inquiry, 18(4), 211–237. https://doi.org/10.1080/10478400701598298

de Bruin, A. (2021). Mindfulness and Meditation at University: 10 Years of the Munich Model. transcript Verlag. https://doi.org/10.14361/9783839456965

Calm Classroom. (n.d.). https://calmclassroom.com/

Flett, J. A. M., Conner, T. S., Riordan, B. C., Patterson, T., & Hayne, H. (2020). App-based mindfulness meditation for psychological distress and adjustment to college in incoming university students: A pragmatic, randomised, waitlist-controlled trial. Psychology & Health, 35(9), 1049–1074. https://doi.org/10.1080/08870446.2019.1711089

Hyland, T. (2015). On the Contemporary Applications of Mindfulness: Some Implications for Education. Journal of Philosophy of Education, 49(2), 170–186. https://doi.org/10.1111/1467-9752.12135

Ching, H.-H., Koo, M., Tsai, T.-H., & Chen, C.-Y. (2015). Effects of a Mindfulness Meditation Course on Learning and Cognitive Performance among University Students in Taiwan. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2015, e254358. https://doi.org/10.1155/2015/254358

Inner Explorer (n.d.). https://innerexplorer.org/

Ishikawa, H., Uchikawa, A., Kazama, N., Suzuki, M. & Miyata, H. (2020). Impact of 5-Minute Meditation Sessions at the Beginning of a University Class on the Psychological States of Undergraduates. Japanese Journal of Mindfulness, 5(1).

Kaplan-Rakowski, R., Johnson, K. R., & Wojdynski, T. (2021). The impact of virtual reality meditation on college students’ exam performance. Smart Learning Environments, 8(1), 21. https://doi.org/10.1186/s40561-021-00166-7

Lemay, V., Hoolahan, J., & Buchanan, A. (2019). Impact of a Yoga and Meditation Intervention on Students’ Stress and Anxiety Levels. American Journal of Pharmaceutical Education, 83(5). https://doi.org/10.5688/ajpe7001

Mindful Schools. (n.d.). https://www.mindfulschools.org/?gclid=Cj0KCQjw98ujBhCgARIsAD7QeAhMugFEo3ADk95OnSfXpbkjygGn4FQnPluWy_ezU7U9_69gHbtPf1gaAhrNEALw_wcB

Mindfulness in Schools Project (2023). ​​https://mindfulnessinschools.org/

Myint, K., Choy, K. L., Tin, T. S., & Lam, S. K. (2011). The effect of short-term practice of mindfulness meditation in alleviating stress in university students. Biomedical Research-India, 22(2), Article 2. https://eprints.um.edu.my/7661/

Navarro-Haro, M. V., López-Del-Hoyo, Y., Campos, D., Linehan, M. M., Hoffman, H. G., García-Palacios, A., Modrego-Alarcón, M., Borao, L., & García-Campayo, J. (2017). Meditation experts try Virtual Reality Mindfulness: A pilot study evaluation of the feasibility and acceptability of Virtual Reality to facilitate mindfulness practice in people attending a Mindfulness conference. PloS One, 12(11), e0187777. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0187777

Ramsburg, J. T., & Youmans, R. J. (2014). Meditation in the higher-education classroom: Meditation training improves student knowledge retention during lectures. Mindfulness, 5, 431–441. https://doi.org/10.1007/s12671-013-0199-5

Totzeck, C., Teismann, T., Hofmann, S. G., von Brachel, R., Pflug, V., Wannemüller, A., & Margraf, J. (2020). Loving-Kindness Meditation Promotes Mental Health in University Students. Mindfulness, 11(7), 1623–1631. https://doi.org/10.1007/s12671-020-01375-w

--

--