Možnosti vzdělávání dospělých

Nika Fröhlichová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 3, 2017

Studium často nekončí získáním maturitního vysvědčení nebo vysokoškolského diplomu. Poznávání je vrozenou potřebou. Vždyť na samém vrcholu Maslowovy pyramidy je právě potřeba seberealizace a rozvoje osobnosti. Stejně jako naše tělo, potřebuje i mysl pohyb a potravu.

V dnešní době je celoživotní vzdělávání důležitější než kdy dříve. Na člověka je vyvíjen čím dál větší tlak, aby neustále zdokonaloval své znalosti a osobní schopnosti. Jaké možnosti dospělí mají?

Rozlišujeme tři základní formy vzdělávání:

  • Vzdělávání organizované někým druhým — probíhá buď ve vzdělávacích insitucích a mají tak normativně vymezené cíle (formální vzdělávání), anebo jsou vzdělávací aktivity konané mimo školský systém, jsou např. organizovány soukromými firmami (neformální vzdělávání).

Patří sem např. univerzity třetího věku, kurzy, workshopy, profesní školení, výcviky, semináře, oborové konference.

  • Vzdělávání organizované samotným dospělým — forma řízeného sebevzdělávání. Člověk je poháněn touhou naučit se něco nového nebo rozšířit své dosavadní znalosti. Vše souvisí s touho udržet krok s vývojem svého oboru.

Patří sem např. četba odborných knih nebo článků, cílené shánění informací.

  • Incidentní učení — jinými slovy nazváno jako tzv. neorganizované sebevzdělávání. Dá se říct, že při této formě učení není učení hlavním cílem. Člověk se může obohacovat o nové informace a zkušenosti i při každodenních činnostech, např. dostane se do neobvyklé situace, stane se součástí neobvyklé události. Také cestování je významnou formou učení — člověka může vlastní zkušenost obohatit více než tisíc knih o konkrétní zemi.

Možností je zkrátka spousta. Záleží jen na konkrétním člověku a jeho osobnosti, jakým směrem se vydá.

--

--