Mobilní aplikace jako nástroj pro efektivní učení a rozvoj dovedností

Diana Kašparová
EDTECH KISK
Published in
4 min readApr 12, 2023

Jak mohou mobilní aplikace, jako jsou kvízy, slovníky a interaktivní příručky, pomoci uživatelům učit se a rozvíjet své dovednosti? A jaký vliv mají mobilní aplikace na způsob učení?

Photo by Gilles Lambert on Unsplash

Mobilní aplikace jsou součástí našeho každodenního života. Instagram, Facebook nebo TikTok nalezneme s velkou pravděpodobností
v systému většiny uživatelů mobilních zařízení. Jsou zdrojem zábavy, komunikace i informací. Ve virtuální prostoru však existuje i množství aplikací, které se systematicky zaměřují na podporu vzdělávání jedinců.

Tyto aplikace umožňují učit se kdykoliv a odkudkoliv. Umožňují, jednodušeji než kdy dřív, vylepšovat dovednosti a rozvíjet znalosti jedinců
v různých oblastech. V tomto článku se podíváme na to o jaké mobilní aplikace se jedná.

Mobilní aplikace aneb pomocník ve vzdělávání

Duolingo — tato aplikace umožňuje uživatelům učit se jazyky prostřednictvím interaktivních lekcí a cvičení. Uživatelé se učí nová slova a fráze a mohou si také procvičovat své dovednosti v poslechu, mluvení, čtení a psaní.

Duolingo

Quizlet — je aplikace pro vytváření vlastních flashcards a online testování znalostí. Díky ní si uživatelé mohou jednoduše vytvořit vlastní sady karet s informacemi, které se chtějí naučit, a poté je opakovat a testovat tak své znalosti opakovaně a efektivně.

Quizlet

Khan Academy — tato aplikace nabízí tisíce vzdělávacích videí
a interaktivních cvičení v různých oblastech, jako jsou matematika, biologie, historie a mnoho dalších. Khan Academy je zdarma a je
k dispozici v mnoha jazycích. Videa jsou skvěle strukturovaná a snadno pochopitelná

Khan Academy

Notion — aplikace, která umožňuje uživatelům tvořit sady poznámek, organizovat úkoly, vkládat prezentace, PDF soubory, tabulky, obrázky a další. Nabízí také množství šablon, které pomáhají přehledně organizovat výukové materiály a úkoly.

Notion

Google Classroom — umožňuje učitelům a studentům snadno komunikovat, sdílet úkoly a materiály a vytvářet interaktivní lekce a testy.

Google Classroom

…a spousty dalších.

Jak lze efektivně začlenit aplikace do výuky?

Aby mohly být mobilní aplikace účinně začleněny do výuky, je důležité, aby měli učitelé jasnou představu o tom, jak mohou tyto aplikace studenty ve výuce podpořit a jaký cíl s jejich pomocí následují. Využití aplikací v učení může být úspěšné pouze pokud jsou aplikace cíleně vybírány a používány způsobem, který skutečně podporuje učení studentů (Zhu et. al, 5).

Mezi výhody využívání mobilních aplikací patří:

  • Flexibilita a přístupnost
  • Úspora času
  • Moderní techniky výuky
  • Širší spektrum zdrojů
  • Zábavná forma výuky

Mezi nevýhody využívání mobilních můžeme zařadit:

  • Omezené funkce
  • Soukromí a bezpečnost
  • Nutnost aktualizace
  • Omezená dostupnost (v závislosti na operačním systému)

V některých případech je spojení cílů s výběrem aplikace jednoduché a v jiných případech je potřeba důkladně zvažovat, jak aplikaci zapojit do výuky tak, aby přinesla očekávaný užitek. Důležité je informovat studenty o tom, jak aplikace napomáhá k dosažení výukových cílů. Dále je nezbytné udržet souvislost a nutný balanc mezi technologií a výsledky výuky.

Klíčovým prvkem je také zavedení aplikací ve správný čas tak, aby studenti měli dostatečné předpoklady a znalosti pro pochopení obsahu aplikace.

Zavedení aplikace do výuky na základě scaffoldingu.

Scaffolding je pedagogická metoda, která spočívá v poskytnutí podpory a strukturování studentových znalostí a dovedností, aby se mohl úspěšně naučit nový koncept nebo dovednost. Tato metoda je často používána v kontextu vzdělávání a vyučování, aby se studentům poskytla pomoc a podpora při učení nových a složitých konceptů.

Pochopení obsahu, který je v aplikaci probírán, a následná pomoc, aby si pomocí aplikace aktivně rozšířili své znalosti. Pokud studenti nemají základní znalosti, mohou mít problém pochopit, jak aplikace zapadá do toho, co se učí, a nemusí poznat, jak jim může být užitečná v jejich odborné praxi.

Zdroje:

Benefits of mobile apps in Education (2021) Vidyalankar Classes. Available at: https://www.vidyalankar.org/blog/benefits-of-mobile-apps-in-education.

(2018) Helping apps for practitioners and educators. Available at: https://ubwp.buffalo.edu/happe/home-page/integrating-apps-into-education/

Ahmed, R. (2022) What are the advantages of learning apps for students nowadays?, eLearning Industry. Available at: https://elearningindustry.com/what-are-the-advantages-of-learning-apps-for-students-nowadays (Accessed: April 12, 2023).

Zhu, E., Kaplan, M., Dershimer, R. C., Bergom, I. (2011). Use of laptops in the classroom: Research and best practices (CRLT Occasional Papers 30). Ann Arbor, MI: Center for Research on Learning and Teaching, University of Michigan.

--

--