Motivace pro rekvalifikaci a její dostupnost

Valerie Macháčková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2023

Ať už s přibývající robotizací, automatizací, rozšiřováním umělé inteligence, rušením pošt či útlumem těžby na Ostravsku a Karvinsku hrozí současným pracovníkům v těchto odvětvích ztráta zaměstnání. Možností udržení se na trhu práce, která je i podporována státem, je rekvalifikace.

Robotické rameno (zdroj: pixabay.com)

Definici rekvalifikace najdeme v zákoně o zaměstnanosti:

„Rekvalifikací se rozumí získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala. Při určování obsahu a rozsahu rekvalifikace se vychází z dosavadní kvalifikace, zdravotního stavu, schopností a zkušeností fyzické osoby, která má být rekvalifikována formou získání nových teoretických znalostí a praktických dovedností v rámci dalšího profesního vzdělávání.“

Rekvalifikací se tedy nerozumí zvýšení kvalifikace (např. zvýšení vzdělání), ale její změna nebo rozšíření. Můžeme ji rozdělit na:

a) profesní — nová kvalifikace pro konkrétní profesi

b) doplňkovou — rozšíření již nabyté kvalifikace v dané profesi (různé průkazy např. svářečský)

Rekvalifikace Je zajišťována Úřadem práce, který zároveň hradí náklady. Zároveň ale uchazeč musí splnit podmínky jako být v evidenci Úřadu práce, zdravotní způsobilost, potřebnost rekvalifikace apod. Může ale nastat situace, že Úřad práce nenabídne uchazeči žádnou rekvalifikaci. Uchazeč si tedy může danou rekvalifikaci zajistit sám, a pokud je taková, jež zvýší možnost uplatnění, jsou mu náklady na ni také proplaceny. Pokud ale uchazeč rekvalifikaci nedokončí, nebo nenastoupí do vhodného zaměstnání, je povinen sám uhradit náklady (netýká se ale vážných zdravotních nebo rodinných důvodů).

Každá krajská pobočka Úřadu práce má na webu vlastní informace k rekvalifikacím. Např. Krajská pobočka v Ostravě zveřejnila na webu soubor se seznamem rekvalifikací, rozdělený na jednotlivé oblastní pobočky (odkaz zde).

Domnívám se ale, že je jen otázkou času, než budou některé z rekvalifikací v tomto seznamu taktéž nahrazeny. Současně je velmi pravděpodobné, že budou zanikat další a další profese, a tedy poptávka po různých rekvalifikačních kurzech bude růst. Toto mé tvrzení částečně podporuje článek na webu finance.cz, jenž se nedávno objevil v doporučených článcích na seznam.cz.

Zdroje:

ČESKO. § 108 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti — znění od 1. 4. 2023. In: Zákony pro lidi.cz [online]. © AION CS 2010–2023 [cit. 4. 5. 2023]. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-435#p108-1

SOBOTKA, Roman. Vzdělávání dospělých a poradenství jako způsob řešení nezaměstnanosti. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2020, 87 s. Dostupné také z: http://hdl.handle.net/10563/48321. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta humanitních studií, Ústav pedagogických věd. Vedoucí práce Balvín, Jaroslav.

Web Úřadu práce, Krajská pobočka Ostrava; https://www.uradprace.cz/web/cz/rekvalifikace-16

ZEMANOVÁ, Beata. Vzdělávání dospělých, rekvalifikace [online]. Brno, 2016 [cit. 2023–05–04]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fbttl/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Pavla STEJSKALOVÁ.

--

--