Možnosti využití Facebooku při vzdělávání

Jana Uchočová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 22, 2018

Nejrozšířenější sociální sítí je v současné době Facebook, který má přes dvě miliardy aktivních uživatelů. Právě díky velkému množství uživatelů mají informace sdílené na sociálních sítích potenciál oslovit obrovskou masu lidí, a proto bychom se měli zamyslet nad tím, jak lze sociální sítě efektivně využívat. Jednou z možností je jejich využití při vzdělávání, a to jak při vzdělávání v prostředí škol, tak i při vzdělávání neformálním.

Formální vzdělávání

Sociální sítě často tvoří jakýsi doplněk ke vzdělávání v prostředí školy či jiné instituce. Častá je především aktivita samotných žáků nebo studentů, kteří spolu na sociálních sítích komunikují a vytvářejí skupiny, kde si společně sdílejí různé studijní materiály či diskutují o učivu probíraném ve škole. Do těchto skupin je možno zapojit také učitele a vytvořit tak řízené vzdělávací prostředí.

Zkušenosti s využitím Facebooku při výuce ve svém článku popisuje Jaroslav Koreš, který na gymnáziu mimo jiné vyučuje Seminář a cvičení z fyziky. Právě k tomuto předmětu se jako podpůrné prostředí rozhodl využít Facebook. Kromě klasické výuky ve škole vytvořil pro své žáky také skupinu na Facebooku, která sloužila pro sdílení organizačních informací k předmětu a doplňujících zdrojů týkajících se probíraného učiva. Největší výhodou využití Facebooku (oproti např. webovým stránkám) se ukázalo to, že žáci skupinu na Facebooku navštěvovali pravidelně a mohli jednoduše pomocí komentářů reagovat na sdílený obsah a také sami příspěvky sdílet.

Nevýhodou takovéhoto typu vzdělávání je nutnost mít účet na Facebooku. Další stinnou stránkou je to, že na skupinu nebo stránku na Facebooku musí vyučující aktivně vkládat obsah a reagovat na komentáře žáků.

Neformální vzdělávání

Uživatelé Facebooku jsou často členové různých skupin či sledují fanouškovské stránky věnující se tématům, která je zajímají. Toho mohou využít administrátoři těchto stránek k tomu, aby své fanoušky vzdělávali nenásilnou formou. Administrátoři mohou například sdílet odkazy na zajímavé články či videa nebo se svými uživateli diskutovat o aktuálním dění.

Příkladem mohou být autoři projektu Zvol si info, kteří jsou kromě pořádání různých přednášek a sdílení informací na webu aktivní také na Facebooku, kde sdílejí obsah zaměřený na rozpoznávání dezinformací. Uživatelé se tak mohou vzdělávat nenásilnou formou, kdy pouze čtou články či sledují videa, která se jim zobrazí na hlavní stránce Facebooku.

Facebook a sociální sítě obecně tedy nejsou pouze nástrojem k prokrastinaci, ale mohou být dobře využitelné i při různých typech vzdělávání.

--

--