Multitasking

Iva Zdráhalová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2017

„Není pravda, že máme málo času, pravdou ale je, že ho hodně promarníme.“

Lucius Annaeus Seneca

Když uslyšíme pojem multitasking, většině z nás se asi vybaví zvládání několika činností najednou. Typický obrázek je žena za volantem, která se stíhá líčit v zrcátku, telefonuje domů dětem a ještě drží koleny kelímek horké kávy. Tato interpretace je však ne zcela správná.

Multitasking je logickým vývojem způsobu uspořádávání pracovní náplně v dnešní době, kdy jsou na zaměstnance kladeny stále vyšší nároky. Multitasking znamená, že člověk střídá efektivně činnosti, které díky tomu zvládne za menší časový úsek, než by tomu bylo v normálním způsobu pracovního procesu. Zjednodušeně by se dalo říct, že od jedné pracovní činnosti odpočívá zaměstnanec u jiné pracovní činnosti. Tento způsob práce je však náročnější na kognitivní kapacitu zaměstnance. Je totiž nutné, aby vhodně určil pořadí činností, které na sebe budou navazovat a vznikl tak opravdu efektivní způsob práce podle pravidel multitaskingu. Je proto nutné dbát na fakt, že fungování v módu multitaskingu nemusí být vhodné pro všechny typy osobností. Podle studie, kterou zpracoval V. D. Swaminathan se pro multitasking hodí lidé s nižší inteligencí a extrovertnějšími sklony. Naopak lidé s vyšší inteligencí a introvertnější povahou se stavějí k multitaskingu spíše negativně.

Alternativou pro multitasking může být takzvaný time management, kdy člověk efektivně pracuje se svým časem pomocí nejrůznějších metod. Například je nutné analyzovat si, ve kterých činnostech bude mít konkrétní jedinec prioritu a kde mu naopak zbývá volný čas, který může věnovat těmto prioritním činnostem. Další ze základních způsobů time managementu je práce s diářem nebo aplikací kalendáře, či připomínek v telefonu. Time managementovou problematikou se zabývá také mnoho psychologů, koučů, poradců, atd. Jedním ze známých projektů na toto téma je Konec prokrastinace.

___________________________________________________________________

R., Ushashree, V. D. SWAMINATHAN, Vivian B. a Madhuri R. Indian Journal of Community Psychology [online]. 2016, 12(2), 220–225 [cit. 2017–01–10]. ISSN 09742719.

--

--