Multitasking a jeho vedľajšie účinky

Viera Vozárová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 8, 2018

Multitasking. Pojem, ktorý patrí skôr do domény IT je čoraz častejšie spájaný s ľudskou aktivitou, produktivitou či výkonnosťou. S človekom, ktorý dokáže zvládať viacero činností naraz.

Technológie predstavujú pri vzdelávaní pomoc v podobe aplikácií, online nástrojov a pod. Študenti tak neraz siahajú po technologických pomôckach pri učení, často je učenie spojené s používaním smartfónov a tabletov. Neraz sa tak pozornosť na riešenie úlohy presúva k surfovaniu na internete s cieľom vyhľadať ďalšie informácie, ktoré sa skôr či neskôr posúva k sociálnym sieťam, keď človek zrazu pocíti potrebu odpovedať na správy alebo si len pozrieť, čo je nové vo svete. Každý má určite vlastnú skúsenosť s tým, že takéto bočné činnosti popri učení dokážu odviesť pozornosť aj na zopár desiatok minút.

V dobe, keď je čas veľmi vzácnou komoditou a každý študent sa snaží rozložiť si všetky úlohy tak, aby z nich neprišiel o rozum, sa tak študent veľmi ľahko uchýli k možnosti venovať svoju pozornosť viacerým úlohám naraz dúfajúc, že takýmto spôsobom toho stihne podstatne viac. Naozaj stihne? Možno v tomto kontexte skutočne hovoriť o multitaskingu?

Tento v poslednom čase veľmi obľúbený pojem sa aj v rámci definícií rozdeľuje na skutočný a zdanlivý. V kontexte ľudskej aktivity možno, samozrejme, hovoriť iba o zdanlivom multitaskingu, keď je dojem súčasného behu viacerých úloh naraz dosahovaný striedaním pozornosti z jednej úlohy k druhej, pričom je jasné, že človek tak venuje pozornosť iba jedinej úlohe. Toto preskakovanie z jednej úlohy na druhú má svoje značné nevýhody.

Viacero výskumov venujúcich sa problematike multitaskingu preukázalo veľmi podobné výsledky, a to, že ľudia, ktorí sa venovali viacerým úlohám naraz, veriac v to, že tak podajú lepší výkon, v skutočnosti obstáli horšie, než ich kolegovia, ktorí vykonávali jednu vec po druhej. Multitasking teda neprináša žiadny praktický úžitok, naopak, zhoršuje pracovný výkon, ba dokonca, ľudia dlhodobo vystavení tomuto zlozvyku sú tak v konečnom dôsledku vystavení riziku zhoršeného sústredenia či problémom s pamäťou. Stojí preto za zváženie prehodnotiť, či je multitasking skutočne cesta, ktorou by sa mal študent uberať, keď chce zdarne ukončiť svoje štúdium v dobrej psychickej kondícii.

--

--