Multitasking — dobrý nebo špatný?

Tereza Dřevová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2017

MULTITASKING

Při přečtení tohoto tématu mě napadá, zda vůbec multitasking existuje. A shodou okolností to není tak dávno, co jsem na tohle téma diskutovala.

Multitasking z mého pohledu rozhodně existuje, už jen proto, že zvládáme činnosti jako chůze a mluvení zároveň. Samozřejmě by se dalo spekulovat nad tím, zda věci tak běžné, jako je chůze a mluvení (tedy věci na které se v zásadě nemusíme více soustředit) se dají brát za procesy multitaskingu.

Každopádně ať k tomu odborníci přistupují jakkoli, to jak do našich životů vstupují technologie jako mobilní telefony, tablety, počítače a více či míně chytrá zařízení v domácnosti, tak tak nás tyto nástroje poněkud tlačí k multitaskingu.

Například na přednáškách jsme najednou schopni si s někým psát (SMS nebo na Facebooku) a přitom alespoň omezeně vnímat výklad přednášejícího a odnést si z něj alespoň ty nejdůležitější body a zjištění.

Tento multitasking, jakkoli se může zdát, že je pro nás přínosný, nás naopak okrádá o pozornost k důležitým věcem. A to ať již při studiu, při práci, nebo pouze při sledování filmu v televizi. Nejsme tak schopni vnímat i to, co nás opravdu zajímá, protože naše pozornost je strhávána technologiemi.

Tento digitální multitasking nejenom, že vede k povrchnímu učení a vnímání, ale podle psycholožky Patricia Greenfield, PhD může vést i k povrchnímu přátelství. „Podle ní jsme se vyvinuli k interakci tváří v tvář a přechodem k virtuální interakci bychom mohli ztratit svoji schopnost empatie. Podle jejího výzkumu publikovaného v Journal of Applied Developmental Psychology (Vol. 29, №6) je snaha o udržení mnoha vztahů velmi problematická. Poukazuje v něm na to, že lidé měli odjakživa spíše méně celoživotních přátelství. Když nyní mladí lidé používají sociální sítě jako je Facebook či MySpace, kde se „přátelí“ i s 1000 lidmi najednou, obává se, aby tato povrchní a krátkodobá přátelství nebyla na úkor méně ale kvalitních.“

Teď je vlastně jen na nás, abychom se naučili trochu více toho monotaskingu a třeba ubrali trochu na využívání technologií pro zábavu a začali je využívat více pro práci a studium.

http://www.chicagotribune.com/bluesky/originals/92969188-132.html

--

--