Multitasking v našich životoch

Nikoleta Habartová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 10, 2018
https://bit.ly/2wzEATM

Vykonávať viacero činností naraz je v dnešnej dobe bežný jav. Ne­us­tále pre­pí­na­nie me­dzi jednotlivými úlo­hami vy­tvára v na­šom mozgu zlé ná­vyky. Čítanie pri zapnutom televízore alebo hudbe, telefonovanie pri šoférovaní, posielanie správ na poradách. Tieto návyky a mnoho ďalších si ľudia osvojili v mylnom predpoklade, že multitasking je efektívnejším spôsobom práce ako tradičný prístup. Podľa článku Hrdinákovej a Rankova, multitasking existenčne vrastá do pracovného i súkromného života každého jednotlivca, ukazuje sa byť indikátorom úspešnosti, dá sa povedať, že je tiež vyjadrením prestíže či imidžu, stáva sa životným štýlom.

Pri snahe zvládnuť, čo najviac úloh naraz je jednoznačné, že sa nevieme venovať každej úlohe naplno a naše sústredenie upadá. Podľa Tokárovej sa pri mul­ti­tas­kingu zni­žuje kva­lita a efek­ti­vita vykonávanej práce a dokonca sa spomína aj znižovanie inteligencie. V článku ďalej uvádza, že vykonávanie viacerých činností naraz sa pripisuje skôr ženám. Dokazujú to aj rôzne štú­die, podľa ktorých má mul­ti­tas­king na mu­žov horší vplyv ako na ženy. Muži, ktorí ro­bia mul­ti­tas­king strá­cajú aj 15 bo­dov z ich bež­ného IQ, čím sa pri­bli­žujú úrovni 8 roč­ných detí.

Podobný vý­skum, zameraný na multitasking sa ko­nal Uni­ver­sity of Lon­don. Výsledky uká­zali, že sub­jekty, ktoré ro­bili mul­ti­tas­king za­tiaľ čo vy­ka­zo­vali kog­ni­tívnu čin­nosť za­zna­me­nali po­kles IQ. Tieto po­klesy boli po­dobné ako u ľudí, ktorí na­prí­klad vy­ne­chajú noc spánku alebo faj­čia ma­ri­hu­anu.

Multitaskingu sa pripisujú skôr negatívne vplyvy ako prospešné. Pri častom multitaskingu sa sťa­žuje or­ga­ni­zo­va­nie myš­lie­nok a fil­tro­va­nie ire­le­vant­ných in­for­má­cií, tým pá­dom sa re­du­kuje efek­tívna a kva­litná prácu. Neustále prepínanie medzi činnosťami môže vyvolávať stres, zhoršenie pamäte a zníženie koncentrácie.

Problém multitaskingu: Čím viac činností človek vykonáva naraz, tým pomalšie a menej úspešne je schopný ich splniť.

Pre ľudí, ktorých je multitasking súčasťou každodenného života, je veľmi náročné navyknúť si na tradičný prístup riešenia činností „single-tastikng“. Dôvodom môžu byť rôzne vplyvy prostredia, pracovný nátlak, vysoké nároky spoločnosti, vplyvy médií a informačno-komunikačných technológií.

--

--