Musíš se dobře učit, abys mohl hodně vydělávat!

Linda Dufková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 25, 2018

--

Zdroj

Je tu snad někdo, kdo tuhle větu neslyšel? Od rodičů nebo prarodičů? Samozřejmě to bylo myšleno jako hlavní motivující prvek k učení, v podstatě lehce měřitelný, ale je tomu tak i dnes?

Doby, kdy bylo učení bráno jako brána do jiného světa snad již v naší zemi pominuly. Učíme se přece pro sebe. Jak řekl americký miliardář, obchodník a investor Warren Buffett:

„Existuje jedna investice, která nahradí všechny ostatní.

A to je investice do sebe.“[1]

Odevšad k nám tedy zaznívá, jak je pro nás vzdělávání důležité v rozvoji sebe sama a jak máme investovat sami do sebe, abychom se stali lepšími lidmi a členy komunity. Ale studie z univerzity ze San Diega má trochu jiné výsledky. Daná univerzita v letech 1971 až 2014 sbírala data od studentů ohledně vzdělávání a financí a překvapivě přináší zajímavé výsledky. Nám, jakožto generaci Y, je tedy předkládáno nejen abychom investovali do sebe, ale zároveň také od starších ročníků můžeme slyšet, že díky vzdělání budeme mít vyšší plat. Proto je překvapivý výsledek studie, kdy 71 % studentů z generace Y cítí, že důvod pro vzdělávání je vysoký výdělek, ale z generace X si tohle myslí pouze 55 % respondentů. Že by se starší generace poučila ze svých chyb a snaží se nám tedy předat životní moudro?

O tom, zda vyšší vzdělání zaručí vyšší plat by se dalo dlouho diskutovat. Bohužel neexistuje žádná ověřená hypotéza, která by to mohla posvětit. Ale je zajímavé se na vzdělávání podívat z pohledu komerčního. Tedy když si za své vzdělání musíme platit.

My, v České republice, máme většinu škol státních a nemusíme si tedy vzdělání platit. Výjimkou jsou jen soukromé školy, či studenti, kteří již překročili stanovenou délku studia. Lze i tady vidět rozdíly? Studenti, kteří za vzdělání platí jsou poctivější a efektivnější? Nebo je zde spíše otázkou věk studentů?

Je určitě velmi zajímavé, ale i přínosné vidět srovnání, jak fungují školy v USA. Například doporučuji velmi uvolněné video Češky studující na prestižní americké škole UCLA.

Pokud se ale vrátíme domů, do České republiky, uvidíme i zde několik komerčních modelů vzdělávání. Také zde se již poměrně často rozmáhají placené MOOC kurzy, workshopy nebo rekvalifikace. Je pravda, že jednou z hlavních point MOOC kurzů je přístupnost pro všechny a bezplatnost, ale pokud chceme získat nějaké potvrzení o absolvování, tak je to již podmíněné platbou. Takto fungují například Coursera, edX, FutureLearn nebo Udemy. Ale ta široká škála kurzů a možností vzdělávání a rozvoje je určitě vzhledem k uplatnění výhodná. Přece jenom se potřebujeme toho naučit co nejvíc, abychom dostávali více peněz, no ne?

[1] WARD, Marguerite a Zameena MEIJIA. Warren Buffett says this one investment ‘supersedes all others’. CNBC Make It [online]. 2017 [cit. 2018–04–25]. Dostupné z: https://www.cnbc.com/2017/10/04/warren-buffett-says-this-one-investment-supersedes-all-others.html

--

--