MVP programy ako alternatíva tradičného terciárneho vzdelávania

Jakub Janák
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 24, 2019
Zdroj

V súčasnosti môžeme evidovať viaceré úvahy o tom, či terajší systém terciálneho vzdelávania reprezentovaný najmä univerzitami a ich vzdelávacími programami skutočne predstavuje najúčinnejší spôsob, ako sprostredkovať absolventom stredných škol ďalšie znalosti a skúsenosti potrebné pre vykonávanie náročnejších profesií. Ako príklad neefektívnosti súčasného vysokoškolského systému môžeme spomenúť slovenské univerzity — nadmerné množstvo podfinancovaných inštitúcií produkuje prebytočný počet absolventov, ktorý sa častokrát nedokážu okamžite uplatniť v profesnom živote, či už z dôvodu nedostatočnej kvality štúdijných programov alebo chýbajúcej motivácie. Znaky zlyhania systému vysokého školstva ale nie sú patrné iba v krajinách bývalého sovietskeho bloku, keďže kritike je čoraz viac podrobovaný aj terajší systém terciálneho vzdelávania vo vyspelých demokraciách ako je napríklad UK, Kanada či USA.

Ryan Craig o vysokoškolskom vzdelávaní v USA prehlásil, že je „necitlivé, nekoherentné a pridrahé“. Ako dobre vieme, systém univerzitného vzdelávania v USA je špecifický najmä nutnosťou platenia školného, ktoré aj v prípade menších univerzít predstavuje pre nás úplne nemysliteľné čiastky. Nemajetný záujemcovia o štúdium sú z toho dôvodu častokrát odkázaný na študentské pôžičky, ktoré sú mnohý z nich nútený splácať po celý život. Na oplátku univerzitný študenti majú možnosť získať po niekoľkoročnom štúdiu vysokoškolský diplom, žiť v moderných kampusoch a užívať si všetky výhody študentského života. Rovnako ako na Slovensku, tak ani v USA ale zisk vysokoškolského diplomu automaticky neznamená tiež okamžitý zisk pracovnej pozície. Problém s uplatnením môžeme evidovať napríklad pri technických oboroch, kedy americké univerzity nie sú dlhodobo schopné modifikovať štúdijné programy spôsobom, aby schopnosti a vedomosti ich absolventov odpovedali aktuálnym potrebám zamestnávateľov. Vo výsledku teda americké univerzity produkujú nedostatočne pracovne pripravených študentov s finančnými dlhmi na celý život.

Z toho dôvodu sa čoraz častejšie hovorí v USA o alternatívnych možnostiach či reforme terciálneho vzdelávania. So zaujímavou myšlienkou prišiel Ryan Craig, ktorý navrhuje vytvorenie post-sekundárnych či dokonca univerzitných programov, ktoré budú fungovať na princípe MVP (minimum viable product). MVP v start-upovej terminológií znamená „najjednoduchšie a najmenšie produkty, ktoré poskytujú dostatok hodnoty pre zákazníka k tomu, aby sa ich rozhodol obstarať a zaplatil za ne.“ Vo vzdelávaní by MVP programy predstavovali lacnejšiu a rýchlejšiu alternatívu oproti tradičným univerzitným kurzom, pričom ich úlohou by bolo v čo najkratšom čase sprostredkovať účastníkom práve tie znalosti a schopnosti, ktoré v danom momente vyžadujú zamestnávatelia od záujemcov o prácu.

Zdroj

Inšpiráciou pri návrhu MVP vzdelávacích programov boli pre Craiga takzvané „last mile“ kurzy. Zamestnávateľov v súčastnosti už ani tak nezaujíma dosiahnuté vzdelanie, ale skôr pri nábore nových zamestnancov hľadia na to, či uchádzači disponujú zručnosti potrebnými pre okamžité efektívne vykonávanie danej práce. Práve na sprostredkovanie potrebných profesných zručnosti pre okamžité uplatnenie sa zameriavajú „last-mile“ programy, pričom ich výhodou je to, že účastníci sa v ich priebehu dostávajú do kontaktu so zamestnávateľmi, ktorý si tak majú možnosť overiť schopnosti záujemcov o prácu priamo v praxi. Plusom týchto vzdelávacích programov je tiež to, že ich účastníci častokrát už na začiatku kurzu majú prisľúbené pracovné miesto u konkrétneho zamestnávateľa.

Technický tréning a zisk pracovného miesta by mali byť podľa Craiga posledné dve fázy MVP vzdelávacích programom. Pokiaľ ale tento model má do budúcnosti slúžiť ako alternatíva ku tradičným vysokoškolských programov, tak musí najskôr študentov „vybaviť kognitívnymi a nekognitívnymi schopnosťami na úrovni porovnateľnej s absolventmi univerzít“ — avšak v omnoho kratšom čase.

Ak si to celé zhrnieme, tak MVP vzdelávacie programy by mali svojim účastníkom sprostredkovať:

  • kognitívne a nekognitívne schopnosti na úrovni absolventov tradičných univerzitných programov
  • pracovné zručnosti vyžadované v danom momente od zamestnávateľov
  • pracovnú pozíciu
  • a to všetko za kratší čas a menej peňazí, než by študentov stálo absolvovanie klasického univerzitného programu.

Zdroje:

CRAIG, Ryan. A New U: Faster + Cheaper Alternatives to College [online]. Dallas: BenBella Books, 320. s. ISBN: 1946885479. Dostupné z: https://books.google.sk/books?id=xmJODwAAQBAJ&pg=PT103&lpg=PT103&dq=minimum+viable+product+ryan+craig&source=bl&ots=nve_04QXfD&sig=ACfU3U2bBNUwhFBZCkBU_tkRTkQh4P9PEg&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwiHqafs7uPhAhWEZFAKHVGTDvcQ6AEwBnoECAgQAQ#v=onepage&q=last%20mile&f=false

How Faster And Cheaper Alternatives Will Replace Most Of Higher Ed. Forbes [online].[cit. 24.04.2019]. Dostupné z: https://www.forbes.com/sites/tomvanderark/2018/07/06/how-faster-cheaper-alternatives-will-replace-most-of-highered/#162105937e89

--

--