Nanolearning: nový trend ve vzdělávání

Kateřina Kuchyňková
EDTECH KISK
Published in
4 min readJun 2, 2022
Zdroj obrázku

Co je to nanolearning?

Nanolearning (nano výuka) představuje metodu, která studentům v krátkém časovém úseku předává drobné střípky informací. Cílem těchto vzdělávacích jednohubek je stručně a poutavě vysvětlit jednoduché koncepty. [1] K tomu je často využíván multimediální obsah ve formě obrázků, krátkých nahrávek či videí.

Nanolearningové vzdělávací aktivity jsou často součástí větších vzdělávacích modulů [1] nebo microlearningu, jehož obsah rozdělují na menší díly, které vedou k naplnění konkrétního cíle. [2] Vnímání nanolearningu jako součást nějakého většího celku dle mého vede k nejasnému vymezení doby, kterou nanolearning trvá. Můžeme se tedy setkat s rozmezím od 90 s [3] až po 15 minut [4], nicméně asi nejčastější vymezení je kolem 2 minut.

Zajímavé příklady využívající nanolearning

1.Khan Academy — vzdělávací projekt vytvořený Salmanem Khanem, který nabízí možnost zdarma studovat různé kurzy od matematiky po storytelling. Samotný kurz může trvat i několik hodin, ale tím, že je převážně složený z několikaminutových videí a obohacený o cvičení, poskytuje studentům za krátký čas větší vhled do tématu.

Zdroj obrázku

2. Blinkist — aplikace která nabízí krátká shrnutí obsahu knížek. Části knih nejsou rozděleny podle kapitol, ale podle zastřešující hlavní myšlenky. Jednotlivé “nano kapitolky” jsou ucelené a krátké, trvají v rozmezí 2 minut.

zdroj obrázku

3. Arist — vzdělávací platforma, která nabízí výuku pomocí textových zpráv. Krátké zprávy jsou součástí ucelenějšího vzdělávacího kurzu a mohou být vhodnou volbou pro studenty, kteří nemají stabilní přístup k internetu. [5]

Zdroj obrázku

Zakladatel aplikace Arist, Michael Ioffe, ve videu o nanolearningu [6] identifikoval zajímavé případy, kdy má nanolearning smysl a kdy nikoliv, které bych níže ráda shrnula:

Kdy je vhodné nanolearning použít?

  • pro větší skupiny, kterým je potřeba předat konkrétní znalost či dovednost (př. krátké video o tom, co dělat při požáru)
  • pro výuku orientovanou na změnu chování (př. infografika, jak bojovat s prokrastinací)
  • k rychlému využití nabyté vědomosti (př. návod na použití konkrétní funkce v Excelu)
  • jako doplňkový materiál či způsob znovuoživení látky (stručný a krátký formát umožňuje rychle najít potřebnou informaci)

Kdy jej naopak vynechat?

  • pro seznámení se složitějším a techničtějším tématem (př. série krátkých videí o tom, jak si doma vyrobit ponorku)
  • ve výuce zaměřené na spolupráci (př. vzdělávací kurz pomocí SMS, ve kterém lekce zapadne mezi komentáři studentů)
  • při výuce zaměřené na jednotlivce a koučingu (takové výukové materiály by bylo potřeba často upravovat)

Závěrem

Mezi častými důvody pro zapojení nanolearningu ve výuce jsou zmiňovány trendy spojené s klesajícím soustředěním studentů, únava z obrazovek a nedostatek času na vzdělávání. Zároveň ale může představovat oříšek pro učitele, neboť jim může činit problém zestručnit vlastní výklad, vytvořit poutavý obsah s pomocí technologií či určit konkrétní cíl vzdělávací aktivity. Proto se o nanolearnigu zatím mluví spíše jako o zajímavém doplňku k výuce než metodě, která by měla klasickou výuku úplně nahradit.

[1] LANE, Tammy, 2021. Effective nano-learning in the classroom. In: eteach.com [online]. 5.8.2021 [cit. 31.5.2022].Dostupné z: https://www.eteach.com/blog/effective-nano-learning-in-the-classroom.

[2] KHLAIF, Zuheir a SALHA, Soheil, 2021. Using TikTok in Education: A Form of Micro-learning or Nano-learning? In: Interdisciplinary Journal of Virtual Learning in Medical Sciences. [online]. září 2021. Vol. 12, no. 3. [cit. 31.5.2022]. Dostupné z: 10.30476/ijvlms.2021.90211.1087.

[3] SHEIKH, Muneeb, 2022. Microlearning and Nanolearning: Similarities, Differences, and the Future of Learning. In: beaninspirer.com. [online] 22.2. 2022. [cit. 31.5.2022] Dostupné z: https://www.beaninspirer.com/microlearning-and-nanolearning-similarities-differences-and-the-future-of-learning/

[4] WHYBROW, Li, 2015. 6 Ideas To Help You Create Nano-Learning In Under 15 Minutes. In: elearningindustry.com.[online] 16.11.2015 [cit. 31.5.2022] Dostupné z: https://elearningindustry.com/6-ideas-help-create-nano-learning-15-minutes

[5] Ioffe, Michael. Arist Sees the Future of Global eLearning — in Text Messages. In: learningsolutionsmag.com. [online] 18.9.2019. [cit. 31.5.2022] Dostupné z: https://learningsolutionsmag.com/articles/arist-sees-the-future-of-global-elearning-in-text-messages

[6] Webinar: The Science of Nanolearning: Why Text-Based Courses are the Future of Learning. In: youtube [online] 19.5.2021. [cit. 31.5.2022] Dostupné z: https://learningsolutionsmag.com/articles/arist-sees-the-future-of-global-elearning-in-text-messages. Kanál uživatele Arist.

--

--