Nauč se učit se

Anna Kremláčková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 22, 2022
Photo by Andrew George on Unsplash

V modelech klíčových kompetencí pro 21. století nacházíme učení jako jeden ze základních pilířů. (Framework for 21st Century Learning, 2019)

Vyplývá to z potřeb současného světa a dynamiky společenských změn i technologického vývoje nebo samotného poznání. Schopnost učení jde zároveň ruku v ruce s dalšími klíčovými kompetencemi jako jsou flexibilita, adaptabilita nebo schopnost inovace a kreativity. Za podstatu udržitelné konkurenceschopnosti na pracvoním trhu se označuje právě schopnost znovu a znovu se stávat začátečníkem, učit se novým věcem a rozšiřovat si obzor znalostí i možností vlastního růstu a poznání. (Andersen, 2016)

Měli bychom se vědomě utvářet účinné strategie poznávání, rozvíjet své tzv. metakognitivní schopnosti. A to by se mělo promítnou i do vzdělávání. „Přes různorodost pohledů na to, jaké vzdělání děti potřebují, panuje shoda v jedné věci: je třeba se zaměřit zejména na univerzální, flexibilní a trvale udržitelné schopnosti. Škola by měla zásadně přispět k tomu, aby byli žáci vybaveni pro celoživotní vzdělávání. To znamená, aby měli schopnosti a dovednosti „dohlédnout sami na sebe“ — posoudit, jakým způsobem a jak efektivně se učí, a dále tyto schopnosti rozvíjet,“ uvádí Kasíková a Žák.

Z pohledu učitele to znamená především, zařadit do vyuky příležitosti, při kterých žáci mohou:

  • objevovat, jak se učí
  • zkoušet si nové způsoby učení
  • objevovat, jak porozumět danému typu učiva a jak si jej co nejlépe osvojit
  • všímat si a pojmenovávat, které způsoby učení jim vyhovují a fungují
  • používat způsoby učení, které se jim osvědčily

(Srbová 2007)

Ať už se bavíme o fomálním vzdělávání i běžných životních situacích, jejich nedílnou součástí by mělo být podněcování k dalšímu učení a osvojování si strategií pro efektivní učení, ale osvojení schopností a postojů důležitých pro motivaci.

Velkou pomůckou v tomto směru mohou být poznatky neurovědy, která postupně více a více odhaluje, jak samotný proces učení funguje a tedy i pomocí jakých mechanismů nebo technik je můžeme podpořit. Přístupně širokým masám a stravitelně je podávají např. Barbara Oakley v knize A mind for Numbers nebo příručka Make It Stick od Roedigera, McDaniela a Browna.

Zdroje

Andersen, E. (2016). Learning to Learn [Online]. Harvard Business Review. Dostupné z: https://hbr.org/2016/03/learning-to-learn

Framework for 21st Century Learning: A unified vision for learning to ensure student success in a world where change is constant and learning never stops. [Online]. (2019). Dostupné z: http://www.battelleforkids.org/networks/p21/frameworks-resources

Kasíková, H., & Žák, V. (2011). Učíme děti učit se: hospitační arch. Praha: Národní ústav pro vzdělávání.

Srbová, K. (2007). Učíme se učit se: Tematický okruh sociální a osobnostní výchovy. Praha: Projekt Odyssea.

--

--