Ne(úspěch) Otevřené vědy na sociálních sítích

Nikola Hálová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 8, 2017

Vzdělávací projekt Otevřená věda, jenž se zaměřuje především na vzdělávání v přírodovědných a technických oblastech, vznikl v roce 2005 za podpory Akademie věd České republiky z důvodu zvyšování zájmu o vědu a výzkum. Projekt zprostředkovává studentům vědecké stáže na profesionálních výzkumných pracovištích a zabývá se vzdělávacími kurzy pro pedagogické pracovníky. V rámci projektu jsou pořádány různé vzdělávací akce, exkurze, výstavy či přednášky pro veřejnost, mimo jiné je v rámci projektu organizován Veletrh vědy, podílí se i na vzdělávacím cyklu s názvem NEZkreslená věda, kde se prostřednictvím animovaných videí ve stylu „Draw my life“ snaží veřejnosti přiblížit základní vědecké poznatky. Nedávno byla na YouTube publikována již třetí řada, jež má průměrně 4–5 000 zhlédnutí.

Hlavním cílem projektu je otevření a zpřístupnění cesty ke vědě. Z tohoto důvodu byly patrně využity různé komunikační kanály v podobě webové stránky či sociálních sítí Facebook, YouTube a Instagram. Proto mě celkem překvapilo, že jsem se o projektu dozvěděla teprve až po jeho dvanáctileté existenci v rámci předmětu Učící se společnost. Překvapení bylo natolik šokující, že jsem se rozhodla navštívit stránku FanPage Karma, kde jsem nechala analyzovat facebookový profil Otevřené vědy. Analýza však byla provedena pouze na dostupných datech v neplacené verzi nástroje (konkrétně od 7. 12. 2016 do 6. 3. 2017). Dle výsledků stránka zveřejňuje příspěvky příležitostně, nejčastěji na své cílové skupiny cílí prostřednictvím obrázků, videí či odkazů. Nejlépe hodnocený příspěvek získal pouhých 21 pozitivních reakcí a byl dvakrát sdílen. Co se týče interakce fanoušků, jejich zapojení a odezvy jsou minimální, nemají příliš velký zájem komentovat a reagovat na zveřejněné příspěvky. Projekt se sice snaží cílit pomocí různých komunikačních kanálů, bohužel ale nevyužívá všechny možnosti, které tyto kanály nabízí.

Z pohledu Facebooku byla stránka na této sociální síti založena v roce 2010 a za sedm let své existence získala pouhých 2 225 fanoušků. Ani doba strávená na webových stránkách není jednou z nejdelších, jedná se průměrně o 59 vteřin. Profil na Instagramu má pouhých 31 sledujících, nejoblíbenější a zároveň i poslední fotografie, pocházející z poloviny roku 2016, má celkem 9 „To se líbí“ a u příspěvků se opět nachází minimum komentářů. Otázka, která se dere na povrch: Proč?! Obávám se, že tady opět narážíme na problematiku propagace projektu.

Velmi oceňuji základní myšlenku projektu zpřístupnění vědy nejenom vědeckým nadšencům, ale i „normálním smrtelníkům“. Věda je tak otevřena pro všechny a to i pro ženy, které to v oblasti vědy nemají vůbec jednoduché, neboť zde stále existuje předpojatost, že vědci jsou kvalifikovanější ve svém oboru než vědkyně. Na druhou stranu by bylo potřeba projekt více dostat do povědomí (např. prostřednictvím kreativních marketingových strategií), aby mohl být hlavní cíl co nejlépe naplněn. Máte tedy v rukávu nějaké tipy, jak více otevřít cestu k vědeckému poznání českým občanům?

--

--